Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chybí tisíce brigádníků a výdělky rostou. Ten předvánoční bude vyšší

  12:00aktualizováno  12:00
Firmy i personální agentury hlásí rapidní nárůst brigádnických míst. Přivydělat si mohou studenti, maminky na mateřské i nezaměstnaní. Oproti loňskému roku jsou firmy ochotny zaplatit brigádníkům před Vánocemi až o 20 korun na hodinu víc.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zvýšenou poptávku po brigádnících hlásí například bezpečnostní agentury. „V předvánočním období musíme zvedat personální kapacity až o 30 procent, abychom vykryli množství našich zakázek. Brigádníky hledáme hlavně na hlídání skladů a obchodů, máme desítky volných míst po celé republice, na které přijímáme muže i ženy,“ říká Jan Peroutka z bezpečnostní agentury Securitas. Některé firmy dokonce před svátky navyšují výdělky a pro zaměstnance na plný úvazek mají připraveny netradiční firemní benefity.

Může se hodit

Hledáte brigádu nebo přivýdělek? Vybírejte z nabídky volných míst na jobDNES.cz.

Řádově stovky volných pozic pro brigádníky v restauracích po celém Česku nabízí McDonald ́s. „Nabízíme flexibilní systém směn, které jsou často i na zkrácený úvazek. To vyhovuje studentům nebo maminkám na rodičovské dovolené, které si potřebují vydělat, ale i přizpůsobit si pracovní dobu podle svých možností,“ říká tisková mluvčí společnosti McDonald ́s Zuzana Svobodová.

Větší zájem o brigádníky potvrzují i personální agentury

„Některé segmenty, jako obchody, zasílatelské služby, nebo i pošta výrazně navyšují počty zaměstnanců. Někteří až na dvojnásobek. Vánoce dají možnost přivýdělku až pro 20 tisíc lidí,“ uvádí personalista Jiří Halbrštát z personální agentury Manpower.

„Řada firem potřebuje pracovníky pro své e-shopy, masově nabírají v tiskárnách,“ potvrzuje Filip Brož z personálně - poradenské společnosti McROY Czech. V Praze a okolí přijímají desítky tisíc lidí do logistiky, hlavně do internetových obchodů, jako jsou Amazon, Alza nebo Mall.cz. Jedná se často o manuální práce, například v expedici. Rušno bývá také v tiskárnách a v dalších oborech polygrafie, kde připravují jako dárky k Vánocům fotoknihy, přání, dárkové kalendáře, tisknou se pozvánky na večírky i výroční zprávy.

Cena brigádnické práce roste

V mnoha případech jsou zimní brigády lépe placené než letní. V nejvyšší sezoně, tedy těsně před Vánocemi, některé firmy dokonce motivují zaměstnance speciálními bonusy. „Výdělek se pohybuje od 90 do 110 korun na hodinu. Většinou si lidé říkají o 100 korun na hodinu,“ uvedl Filip Brož.

Podle Halbrštáta je to hlavně tím, že v důsledku růstu ekonomiky klesla nezaměstnanost. „Lidé mají mnoho alternativních nabídek, což způsobuje cenový boj na trhu práce a firmy musí brigádníkům platit až o 20 korun na hodinu více než vloni,“ doplňuje. Ve srovnání s loňským rokem se jedná o 15 - 25procentní nárůst.

Brigády jsou i pro nezaměstnané

Na brigádu mohou vyrazit i nezaměstnaní registrovaní na úřadu práce. Jejich výdělek však nesmí přesáhnout polovinu měsíční mzdy. Minimální měsíční mzda v roce 2015 je 9 200 Kč, proto je možné mít příjem z nekolidujícího zaměstnání do 4 600 Kč a nezaměstnaný tím neztrácí své výhody z evidence na úřadu práce.

„V Česku se daří ekonomice, obchody se hýbou. Díky tomu si lidé opravdu mohou vybírat, kam půjdou,“ uzavírá Filip Brož.

Autoři: pro iDNES.czNejčtenější

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...

Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Sedm pravidel, jak změnit myšlení a stát se chytřejším

Ilustrační snímek

Myšlení se věnujeme téměř každý den, a to po většinu života. Měli bychom proto v myšlení vynikat. Mezi myšlením a...

Další z rubriky

Máte chřipku? Nechoďte do práce, o peníze přijít nemusíte

Ilustrační snímek

Většina lidí si tím projde nejméně jednou ročně. Máte horečku, neustále kýcháte, je vám nanic a nejraději byste se na...

Sedm pravidel, jak změnit myšlení a stát se chytřejším

Ilustrační snímek

Myšlení se věnujeme téměř každý den, a to po většinu života. Měli bychom proto v myšlení vynikat. Mezi myšlením a...

Trh práce 2018: rvačka o lidi, váhavé přidávání a čekající cizinci

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost bude dál klesat. Lidé dostanou přidáno, ale jen v některých oborech, nabídka benefitů se zefektivní....

Víkendář: Francie a Německo přichází s nečekaným plánem na reformu eurozóny

Víkendář: Francie a Německo přichází s nečekaným plánem na reformu eurozóny

Kurzy.cz Evropské vlády rády hovoří o nutné reformě eurozóny, ke konkrétní dohodě se ale nemají. Francie a Německo se tuto situa...

Najdete na iDNES.cz