Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam s penězi vydělanými v zahraničí?

aktualizováno 
Panu Zrzavému je 29 let a před čtyřmi měsíci se vrátil ze zahraničí, kde si vydělal 25 000 EUR. Je svobodný, ale žije s přítelkyní a oba mají trvalý příjem ze zaměstnání. Vydělané peníze chce investovat. Jeho vztah k riziku je spíše konzervativní a víc než výnos je pro něj důležitá jistota.
Peníze, euro, dolar

Peníze, euro, dolar | foto: Profimedia.cz

Majetková situace

Pan Zrzavý je muž ve věku 29 let, svobodný, zaměstnaný v zahraniční společnosti pobírající čistý měsíční příjem 18 500 Kč. Před čtyřmi měsíci se vrátil ze zahraničí, kde strávil několik let a vrátil se s výdělkem 25 000 EUR. Žije s přítelkyní, která vydělá 16 000 korun měsíčně.  Na dvoupokojový byt, který obývají, si ona vzala hypotéku a společně ho v současnosti splácejí. Dohromady tak na bydlení vynaloží sumu 13 000 Kč. Po odečtení všech výdajů na bydlení, stravu, provoz automobilu a ostatní výdaje jsou schopni měsíčně ušetřit 6 000 Kč.

Cíl

Hlavním zájmem pana Zrzavého je zhodnotit peníze, které si přivezl ze zahraničí. Jelikož očekává, že v průběhu pár let vstoupí česká republika do měnové unie a EUR by se tak mělo stát oficiálním platidlem, nechce vydělané peníze měnit na koruny, ale rozhodl se je rovnou investovat. Možnost uložení prostředků na termínovaný účet padá kvůli směšně nízkým úrokům nabízeným bankami a větší výdaje v současné době neplánuje.

Jednorázově investovanou částku by chtěl nechat vydělávat minimálně do přijetí EURa v ČR, takže jeho investiční horizont bude minimálně pět let. Jelikož jeho zkušenosti s investováním nejsou nijak rozsáhlé, chtěl by investovat co možná nejjednodušším způsobem a o investici se moc nestarat. Po uplynutí této doby by chtěl vydělané peníze použít ke koupi většího bytu, respektive doplacení rozdílné částky v případě výměny. Kromě jednorázové investice prostředků vydělaných v zahraničí se rozhodl také investovat pravidelně 2000 Kč měsíčně v domácí měně.

Jednorázová investice

Český investor uvažující zhodnotit prostředky v cizí měně má na výběr skutečně velké množství investičních nástrojů, zejména v případě EUR a USD. Jelikož pan Zrzavý patří k investorům s malými zkušenostmi a inklinuje spíše k méně rizikovému způsobu investování, v jeho portfoliu nebudou figurovat přímé investice na akciovém, případně komoditním trhu, FOREX, nebo některé druhy strukturovaných produktů (warranty). Ty se vyznačují kromě vysoké míry rizika také nutností ovládat alespoň základní znalosti z kapitálových trhů a v neposlední míře je nutné jim věnovat určitý čas.

I přes konzervativní zaměření pana Zrzavého je velmi důležité myslet na diverzifikaci a neuložit všechny prostředky do jednoho, i když málo rizikového, produktu. Základ portfolia pana Zrzavého budou tvořit podílové fondy. Na našem trhu působí více než dvacet investičních společností, které nabízejí přes tisícovku podílových fondů v zahraniční měně.

Do fondů se pan Zrzavý rozhodl investovat prostředky ve výši 18 000 EUR. 15 000 EUR se tedy pan Zrzavý rozhodl investovat do fondů dluhopisových, které se jeví jako rozumný kompromis mezi výnosem a rizikem a zejména v časech nestability a výkyvů na trzích působí jako záchranná brzda. Stěžejními fondy v portfoliu by měly být fondy zaměřené na co nejširší oblast, investující do státních, nebo kvalitních firemních dluhopisů s vysokým ratingem denominovaných v EUR, aby investor nepodstupoval měnové riziko (měnové zajištění do EUR platí pro všechny investice do fondů). Může se tedy jednat i o dluhopisy pocházející ze zemí, které neplatí danou měnou, ale dluhopisy v ní vydávají.

Pro zatraktivnění a posílení ziskového potenciálu v rámci dluhopisové složky se pan Zrzavý rozhodl investovat část vymezených prostředků také do rizikovějších dluhopisů. Do této skupiny patří dluhopisy s vysokým výnosem (high yeld), konvertibilní dluhopisy (convertibles), nebo dluhopisy rozvíjejících se zemí (emerging markets).

I přes nízkou míru akceptace rizika pan Zrzavý správně usoudil, že určité procento prostředků je dobré zainvestovat také do výnosnějších (ale rizikovějších) fondů akciových (3 000 EUR). Hlavní slovo bude mít opět globálně, široce zaměřený fond, investující na vyspělých trzích. Podobně jako u dluhopisů, i tuto část portfolia je dobré

Hysterie (c) profimedia.cz/corbis

Bojí se české společnosti burzy? Proč nechtějí vstupovat na kapitálový trh?
Více ZDE.

„okořenit“ fondy investujícími na rozvíjejících se trzích, vhodným doplňkem mohou být také sektory malých a středních firem (small caps, mid caps).

Zbylé prostředky se pan Zrzavý rozhodl investovat do relativně nových produktů, kterými jsou indexové podílové fondy obchodované na burze (tzv. ETF, do nich investuje 3 000 EUR) a indexové certifikáty (4 000 EUR). Tyto dva produkty nabízejí ještě větší diverzifikaci na akciových trzích, jelikož představují investici prakticky do celého indexu, který je jejich podkladovým aktivem. Jejich velkou výhodou jsou kromě již zmiňované diverzifikace velmi nízké poplatky za správu (což se vyplatí zejména při delším investičním horizontě) a vysoká likvidita.

Pravidelná investice

Pro pravidelné ukládání peněz si pan Zrzavý vybral jeden z programů, které nabízejí domácí investiční společnosti. Tyto programy nabízí u nás většina investičních společností a kromě možností ukládat předem danou finanční částku jsou tyto produkty spojeny s určitými výhodami ve formě snížených poplatků apod. Nabídku tvoří většinou předem vytvořené portfolio několika fondů společnosti, takže klient má zaručenou dostatečnou diverzifikaci a prostředky jsou rozděleny optimálně podle jeho potřeb a přání.

Na výběr je více kombinací fondů odstupňovaných podle míry rizika a doporučeného investičního horizontu. Panu Zrzavému se nabízí produkty společností ISČS (investiční profily), ČP Invest (investiční programy, nebo Šikovná obálka), Conseq IM (Invest Progress), IKS (profilové fondy Fénix), nebo Pioneer (program Rytmus).

Jak investujete vydělané peníze vy? Co byste poradili ostatním? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Šikovně investovat může i začátečník. Stačí dodržet tři pravidla

Ilustrační snímek

Chybovat je lidské, říká se. U investování to ale příliš neplatí. Těch největších chyb se ovšem můžete vyvarovat, pokud...

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Kurzy.cz Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách, které může Čína efektivně použít v případné obc...

Najdete na iDNES.cz