Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam s penězi z běžného účtu?

aktualizováno 
Roční výnos domácích akcií odhadují analytici na úrovni 10-15 %. Pražská burza si však jen za leden připsala téměř 10 %. Kdy se růst zastaví, nečeká nás výrazná korekce? V investičním tipu si představíme jednu z alternativ, jak naložit s peněžními prostředky, které držíme na běžných či termínových účtech. Chtěli byste dosáhnout jejich vyššího zhodnocení za co nejmenšího rizika? Jak si vybrat z desítky českých podílových fondů peněžního trhu?

Po nepříliš vydařeném lednu americké akciové trhy zakončily uplynulý měsíc v černých číslech. Měřeno indexem S&P 500, který odráží vývoj cen akcií pěti set největších amerických firem, si americké akcie připsaly 1,89 %. Nepřesvědčivé hospodářské výsledky některých technologických firem způsobily, že index Nasdaq zakončil měsíc opět v mínusu po téměř pětiprocentním lednovém propadu. Investoři se obávají dalšího zvyšování úrokových sazeb, které ve svém vystoupení nepřímo naznačil šéf amerického Fedu Alan Greenspan. Vyšší úrokové sazby by mohly zbrzdit ekonomiku a následně i zisky firem.

Hlavní burzovní index pražské burzy PX-50 poprvé ve své historii prorazil hranici 1 200 bodů. Výborné hospodářské výsledky Unipetrolu, ČEZu a Zentivy táhly burzu vzhůru. Společnost ČEZ se i letos zřejmě stane nejziskovější firmou v České republice. Naopak akcie Komerční banky zažily propad pod tíhou zklamání ze zveřejněních zisků.

Akciové fondy – příležitost investovat na burze

Nemovitostní fondy - investice do jistoty?
Více ZDE.

Podle statistiky UNISu patří Sporotrend za minulý měsíc k nejvýkonnějším domácím akciovým podílovým fondům. Fond se zaměřuje na investice do likvidních akcií důvěryhodných českých a zahraničních emitentů z nových členských zemí EU a kandidátských zemí a v únoru připsal svým podílníkům výnos více než sedm procent.

Domácí otevřené podílové fondy

Typ fondu

Nejlepší výkonnost

Nejhorší výkonnost

Průměr za kategorii

Název fondu

Výkon za 
1 měsíc

Název fondu

Výkon za 
1 měsíc

Akciový

ISČS SPOROTREND

+7,69%

OPF AKRO SVĚT

-1,28%

+4,78%

Smíšený

IKS Balancovaný

+4,30%

AKRO OPF pravidelných dividend

-0,12%

+2,47%

Dluhopisový

AMSLICO stredoeurópský

+2,03%

ISČS-ČS korporátní dluhopisový OPF

+0,45%

+0,81%

Peněžního trhu

ČPI - OPF Peněžního trhu

+0,30%

IKS Peněžní trh

+0,14%

+0,25%

Zdroj: UNIS

Kombinací investování na akciových trzích ve střední Evropě a na dluhopisovém trhu se fondu IKS Balancovaný podařilo obsadit první příčku v kategorii smíšených fondů. Více než 4 procentní zisk byl dosažen vynikajícím výkonem polských a maďarských akcií v portfoliu fondu.

Nováček na poli dluhopisových fondu AMSLICO stredoeurópsky peňažno-dlhopisový fond s dvouprocentní výkonností je v čele fondů své kategorie. Fond využívá možnosti rychle rostoucích trhů nových zemí EU a je zaměřen na investice do státních, státem garantovaných a bonitních podnikových dluhopisů.

Investiční tip: české podílové fondy peněžního trhu

Fondy peněžního trhu představují pro drobného investora možnost účastnit se velkého mezibankovního trhu, který je jinak pro něj uzavřen. Jejich výnosy dlouhodobě překonávají úrokové sazby bankovních a termínovaných vkladů bank a představují tak zajímavou alternativu.

Warranty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE.

Za optimální investiční horizont se považuje doba minimálně 6 měsíců, po které je investice osvobozena od srážkové 15% daně. Fondy investují získané prostředky do nákupu státních pokladničních poukázek a kvalitních dluhopisů s krátkou dobou splatnosti. Investováním do cenných papírů se splatností většinou do jednoho roku fondy snižují dopady změn úrokových sazeb na ceny dluhopisů ve fondu.

Výnosy fondů peněžního trhu jsou vzhledem k minimálnímu riziku nízké, avšak vždy by měly překonávat úrokové sazby z bankovních vkladů, které jsou navíc zatíženy zdaněním. Na domácím trhu je v nabídce desítka peněžních fondů denominovaných v české koruně. Jejich výnos se za poslední rok pohyboval v rozmezí 1,60 % - 2,60 %. Nejvyššího zhodnocení  majetku svých podílníků dosáhl ISČS Sporoinvest a IKS Peněžní trh - téměř 2,60 %. Lepší výkonnosti fondu v porovnání s konkurencí je dosahováno relativně vyšším podílem podnikových dluhopisů vydaných bonitními firmami. Úročení termínovaných vkladů v březnu loňského roku na dobu 12 měsíců nabízené třemi největšími bankovními ústavy (ČSOB, ČS a KB) se v  nejnižším pásmu pohybovalo od 0,50 % do 0,80 %. Silnou konkurenci však představuje spořící účet ING Konto, které před rokem nabízelo úročení ve výši 1,70 % po zdanění.

Vstupní poplatek : 0 %

Při investování do podílových fondů peněžního trhu s velice nízkým rizikem a tedy i malým výnosem jsou velice důležité vstupní poplatky, které mají podstatný vliv na celkovou výkonnost. Za pozornost určitě stojí dva fondy: IKS Peněžní trh a ČP Invest Fond peněžního trhu, které mají nulové vstupní poplatky a dosahují nadprůměrné výnosnosti ve své skupině.

Podílové fondy peněžního trhu v CZK

Podílový fond/Index

vstupní poplatek

minimální vstupní částka

výkon 
za 1 rok

INDEX: PRIBID 6M - - 2,49
ISČS Sporoinvest 0,3 % 5 000 Kč 2,60
IKS Peněžní trh 0 % 5 000 Kč 2,59
ČP Invest Fond peněžního trhu 0 % 3 000 Kč 2,39
HVB Peněžního trhu plus 0,3 % 10 000 Kč 2,29
KBC Multi Cash ČSOB CZK 0,1 % 5 000 Kč 2,04
Pioneer Sporokonto 0,5 % 5 000 Kč 1,98
ESPA Peněžního trhu 0,5 % 25 000 Kč 1,93
ABN AMRO Czech Interest Growth  0,5 % 25 000 Kč 1,80
ING Český fond peněžního trhu 0,5 % 3 000 Kč 1,72
CS Money Czech Crown 1 % 50 000 Kč 1,57

Zdroj: Fond Shop

Naopak nejdražší možnost investování do podílového fondu nabízí Credit Suisse Money Czech Crown CZK. Fond prodává podílový listy s nejvyšším vstupním poplatkem na českém trhu (až 1 %) a nejvyšší požadovanou minimální částkou (50 000 Kč), přičemž výnosností za poslední rok skončil v naší tabulce na posledním místě.

 Speciální příloha iDNES Podílové fondy 2005 má za cíl pomoci začínajícím investorům zorientovat se v nabídce fondů, které jsou v ČR dostupné. Jak vydělat?

Jak zhodnocujete peněžní prostředky? Dáváte přednost klasickým termínovým účtům, nebo jste už vyzkoušeli i podílové fondy ? Těšíme se na vaše názory a připomínky.


Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

KOMENTÁŘ: Investoři do akcií prožívají další vítězný rok

Ilustrační snímek

Investice do akcií se neobejdou bez určité dávky rizika. Očekávaného zhodnocení nemusíte dosáhnout a můžete i prodělat....

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Kurzy.cz Zdroj: ČRO Radiožurnál | 20.4.2018 | 17:06 | Pořad: Dvacítka Radiožurnálu Jan MOLÁČEK, moderátor -------------------- Z...

Najdete na iDNES.cz