Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kam se poděly tisíce českých finančních ústavů

Před druhou světovou válkou fungovalo na našem území téměř sedm tisíc peněžních ústavů. Kterým směrem vykročíme v příštích letech? Jak vypadala první platební karta k tuzexovému kontu?
investice, zlaté vejce

investice, zlaté vejce

Rozvoj bankovnictví je úzce spjat se směnou. Nejdelší tradici mají Itálie, Holandsko a Německo, kde vznikaly banky souběžně s čilým obchodováním již během 12.–14. století.

První banky na našem území začínají působit v průběhu 19. století díky rodící se evropské buržoazii. Vznikají jak pobočky bank založených ve Vídni, tak i české banky. V roce 1825 otevřela dveře prvním klientům Spořitelna Česká v dnešní budově Parlamentu ČR. Od roku 1847 u nás nabízela své služby rakouská National Bank a dále od roku 1868 Živnostenská banka.

Úzká provázanost s Vídní se projevila při krachu vídeňské burzy, po kterém u nás v letech 1873–1883 zmizelo z trhu 99 bank.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Kudy vedla cesta od sedmi tisíc finančních ústavů k nule

Počátek 20. století byl pro české bankovnictví úspěšný. V roce 1918 převzala čerstvá Československá republika po svém vzniku soustavu bankovnictví Rakouska-Uherska. Velká hospodářská krize 1929–1933 nezpůsobila bankovnictví výrazné ztráty. Peněžní i kapitálový trh dosahovaly před 2. světovou válkou úrovně vyspělých tržních ekonomik.

Bankovnictví bylo velmi členité a obsahovalo téměř sedm tisíc peněžních ústavů. V roce 1935 působilo v Československu 80 akciových bank a akciových peněžních ústavů, 4 zemské banky pro dlouhodobý úvěr, 21 bank v jiné než akciové formě. Jen v českých zemích bylo 356 spořitelen, 174 okresních hospodářských záložen, 1909 družstevních záložen a k tomu 4371 vesnických kampeliček.

Historicky podstatnou část klientely bank tvořily velké a střední podniky. Spořitelny mívaly rozsáhlejší sítě poboček a věnovaly se spíše soustřeďování úspor obyvatelstva, které si spoří drobné obnosy na horší časy. Dnes se rozdíly mezi jednotlivými finančními ústavy smazávají.

Spořitelny tvořily společně s úvěrovými družstvy (kampeličkami a záložnami) tzv. lidové peněžnictví. Úvěrová družstva se zaměřovala především na drobné živnostníky a zemědělce. Živnostníci se cítili diskriminování ve velkých bankách a na venkově pomáhala družstva dostat zemědělce z vlivu lichvářů. Úvěrová činnost využívá principu svépomoci, kdy vlastní kapitál družstev tvoří podíly družstevníků.

Mnohem hůře jsme dopadli v období okupace 1939-1945, kdy se počet bank radikálně snížil a podřídil německému vlivu. Část kapitálu bank se přesunula pod kontrolu Němců, část byla úplně zlikvidována.
 
Po 2. světové válce v roce 1945 došlo ke znárodnění akciových bank a v roce 1948 byly zabaveny zbývající soukromé banky i spořitelny a zkolektivizována úvěrová družstva. Po sovětském vzoru došlo k přechodu na státní správu a centrální plánování. Soukromé vlastnictví bank tak vlastně úplně zaniklo.

Co přinesla sametová revoluce

K obnově došlo až v roce 1989 přechodem k tržní ekonomice. Hlavní změna představovala zavedení dvoustupňového systému, tj. oddělení centrálního a komerčního bankovnictví. Centrální banka udržuje stabilitu měny a dohlíží na finanční instituce. Komerční banky pak poskytují služby a produkty klientům.

Po revoluci došlo k dramatickému nárůstu počtu bank. V roce 1990 působilo na našem trhu 5 bank, o pět let později v roce 1995 již 55 ústavů. Po restrukturalizaci se počet bank ustálil na dnešních 37.
 
Kromě vlastního vývoje bankovnictví došlo po roce 1989 i k dalším změnám ve finančním sektoru – postupně vznikal trh cenných papírů. Hlavní roli sehrála kuponová privatizace národního hospodářství, byla zřízena Burza cenných papírů Praha a další trhy, zejména RM-System.

Platební karty

Platební karty umožňují klientovi přístup k jeho účtu, výběry v hotovosti na přepážkách bank, výběry z bankomatů a platby za zboží a služby u smluvních partnerů. První platební karty se objevily v USA v roce 1914.

První platební kartu na našem trhu představila Živnostenská banka v roce 1988. Jednalo se o kartu, která byla určena jen velmi omezenému okruhu občanů, kteří vyjížděli na zahraniční služební cesty a měli možnost zřídit si tuzexové konto. Pomocí dispoziční karty ŽB mohli její majitelé bez hotovosti platit v prodejnách Tuzexu nebo si vybírat odběrní poukázky na pobočkách Státní banky a ČSOB.

Rok 1988, platební karta Živnostenské banky k tuzexovému kontu

Rok 2007, platební karta Visa, Živnostenská banka

Česká a Slovenská spořitelna představily první sporožirové karty v roce 1989. Spořitelny se snažily omezit počet klientů na přetížených pobočkách a snížit náklady na platební styk. První, světle zelená, karta České státní spořitelny sloužila jak k výběru z bankomatu, tak k placení. Prvními obchody, které kartu přijímaly, byly Kotva a Baťa.

Rok 1989, platební karta České státní spořitelny

 

Rok 2007, platební karta Visa, Česká spořitelna

Co nás čeká?

Když srovnáme banky ve 12. a 21. století, přibývají informační technologie, složitější finanční nástroje a produkty, ale základní služby bank se nemění. Banka stále shromažďuje úspory od střadatelů (převážně domácností) a půjčuje těm, kteří potřebují investovat (nejčastěji firmám). Druhou základní funkcí, kterou banka plní, je zúčtovací a platební styk mezi hospodářskými subjekty.

Pokud u nás půjde vývoj podobně jako ve vyspělejších ekonomikách, finanční sektor jako celek posílí, ale bankovnictví v původním slova smyslu oslábne. Banky budou stále zajišťovat zúčtovací a platební styk, ale význam bank ve zprostředkovatelské funkci (přeměně úspor na investice) pravděpodobně poklesne.

Střadatelé budou volit výnosnější aktiva než bankovní depozitní účty s klesajícími úrokovými sazbami. Například budou investovat díky dlouhodobému růstu cen přímo do akcií a dluhopisů, nebo do penzijních a investičních fondů, které drží cenné papíry ve svém portfoliu.

Firmy tak nebudou své peníze získávat převážně zprostředkovaně přes banky v podobě úvěrů, ale také přímo na kapitálovém trhu vydáváním vlastních akcií nebo dluhopisů.

Banky čelí výše uvedenému trendu zakládáním dceřiných investičních společností a jejich aktivity se rozptylují mezi poskytování úvěrů a obchody s cennými papíry.

Banky dále zvyšují své příjmy pomocí tzv. cross sellingu. Informační systémy umožňují bankéřům poznat vaši finanční i celkovou životní situaci a cíleně prodávat nové produkty. Například novou službu banky (hypotéku, leasing) či produkt její sesterské společnosti (životní pojištění, penzijní připojištění).

České bankovnictví je v celosvětovém měřítku malé a bude stále výrazně ovlivňováno vnějšími faktory, zejména legislativou EU (například pravidly pro pojištění vkladů) a zahraničním kapitálem. EU požaduje stejné podmínky pro založení a činnost finančních institucí na území všech členských zemí EU a již dnes je většina kapitálu bank u nás v rukou zahraničního kapitálu.

  • Nejčtenější

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...