Den D: Svými kameny chce plašit tygry. Místo toho znechutil investory

aktualizováno 
Jan Vošahlík, dvaadvacetiletý student z Prahy, předstoupil před investory se vskutku originálním nápadem. Přišel jim prezentovat kameny na plašení tygrů. Jsou to polodrahokamy - křišťál, achát nebo ametyst. Od těch obyčejných se ale liší, na území střední Evropy vyzařují neviditelnou energii, která plaší volně žijící tygry.

A jako důkaz, že jeho kameny opravdu fungují, je podle Vošahlíka absence tygrů v Doupěti.

Co je Den D

Čtvrtá řada pořadu Den D má opět 13 dílů a uchazeči si v ní mohou říct pěti investorům o částku od 200 tisíc do 3 milionů korun. Investoři pak do jejich nápadů mohou, ale nemusejí investovat.

Částka, o kterou si uchazeč řekne, je neměnná, ale o podílu investorů se dá smlouvat. Investoři totiž vkládají do projektů své vlastní peníze. Pravidla najdete zde.

Cílovou skupinou, které jsou kameny určeny, jsou podle něho lidé, kteří se bojí napadení tygrů.  Ale hlavně ti, kteří mají smysl pro humor a recesi.

Jan Vošahlík chce prodávat kameny po internetu a po investorech požaduje 200 tisíc korun za podíl 25 procent na jeho firmě. "Investici bych využil na rozšíření produktového portfolia i vlastně obchodu samotného a na marketing," seznamuje Vošahlík se svými plány investory.

Zmínka o tom, že si na prodej kamenů již zřídil internetový obchod, zaujala Johna Vanhara, který si jako první bere slovo: "Kolik jste těch kamenů prodal, jaký jste měl obrat, zisk, třeba minulý rok?"

Investoři čekali jiná čísla, než která nakonec z Vošahlíka dostali. I přesto, že jeho internetový obchod funguje už několik měsíců, podařilo se mu prodat jen šest kusů. Přičemž obrat byl zhruba dva tisíce a zisk jeden tisíc korun.

Na přehled investorů se podívejte zde

Investoři nemohou uvěřit, že si z nich nedělá legraci

Zpočátku to vypadá, že Vošahlíkův nápad investory zaujal. Vymýšlejí, koho všechno by bylo možné kameny plašit. Margaretu Křížovou zajímá, zda fungují i na jiná zvířata. Dostane se jí odpovědi, že by mohly plašit lední medvědy nebo krokodýly. Ale Vošahlík se chce soustředit jen na tygry. Neuspějí ani další návrhy - kámen na přilákání investorů či kámen na plašení politiků.

Fotogalerie

Slova se ujímá Michal Hanus a zajímá ho, o kolik se Vošahlík vsadil, že přijde do Doupěte prezentovat svůj projekt. Má pocit, že se asi zbláznil nebo že studuje nějakou hereckou školu a zkouší to na ně. Vošahlík se ale přizná, že je vysokoškolským studentem Fakulty informatiky a managementu v Hradci Králové.

Investoři si začínají myslet, že si z nich dělá legraci. Za všechny to řekne Margareta Křížová: "Takže jako sranda dobrý, ale teď vybalte ten opravdový byznys. Nemyslím tenhle. Nemůžu uvěřit tomu, že byste to myslel vážně..."

Není byznys, nebudou peníze

Vošahlík ale nemá nic jiného, co by chtěl investorům nabídnout. Stále si vede svou o kamenech na plašení tygrů. Ovšem jim to jako dobrý byznys nepřipadá. Michal Rostock, aniž by položil jedinou otázku, jako první prohlásí, že nemá zájem. Do Dne D vstoupil podle svých slov proto, aby investoval i aby se trochu pobavil.

"Možná jsem již příliš konzervativní, mě to ani nepobavilo, kdybyste měl kámen na plašení Městské policie na Praze 1, tak bych si ho určitě od vás koupil, protože se s nimi bavím každý týden. Ale takhle nemám zájem," prohlásil Rostock.

Odmítá i Margareta Křížová, ke které se vzápětí přidá Petra Rychnovská: "Jane, vaše vystoupení tady je trapné, mě to také nepobavilo. Přijde mi to spíš smutné, že student vysoké školy přijde před kamery a prezentuje tady takové nesmysly. Pokud by to byla nějaká sázka, recese, tak o.k. Každopádně jestli nám tady tvrdíte, že to myslíte vážně, tak nemám zájem."

Vanhara se ještě vrátí k počtu prodaných kamenů. Kdyby podle něho Vošahlík prodal aspoň 10 tisíc kusů, investoři by ho mohli brát vážně, ale s šesti prodanými kameny ne. Je tedy dalším z odmítajících. Poslední palec dolů dostává Vošahlík od Hanuse.

  • Martin Bundil - Kované trofeje, 560 tisíc korun za 15 procent
  • Jan Vošahlík - Kameny na plašení tygrů, 200 tisíc korun za 25 procent
  • Lumír Bula - Sněhové řetězy, 1,5 milionu korun za 25 procent
  • Martin Vierik a Andrej Vierik - Automat na pamětní mince, 1,2 milionu korun za 33 procent
  • Milan Jindřich - Termogenerátor, 3 miliony korun za 20 procent

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Vydáte stovku, pětikoruna se vám vrátí, někdy i mnohem víc

Existuje nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Utrácíte, a přesto šetříte. To není protimluv, ale nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Další z rubriky

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Demonstranti ve Francii uspěli. Minimální mzda 40 tisíc i prémie

Demonstranti ve Francii uspěli. Minimální mzda 40 tisíc i prémie

Kurzy.cz Francouzský prezident Emanuel Macron podlehl nátlaku hnutí takzvaných žlutých vest a přislíbil Francouzům řadu ekonomic...

Najdete na iDNES.cz