Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kariéra i dítě? Jen ztěží

  10:00aktualizováno  10:00
Matky malých dětí hledají práci obtížně. Někteří zaměstnavatelé je dokonce považují za problémové a snaží se jim vyhnout, jak to jen jde. Chce-li žena po mateřské dovolené dál profesně růst nebo si najít dobrou práci, musí prokázat hodně vůle a energie. Neobejde se přitom bez pomoci okolí.

Přestože narození své dcery plánovala, práce jí po třinácti měsících doma s dítětem chybí. Po uplynutí mateřské dovolené chtěla asistentka promotion agentury Dana Kellnerová z Moravského Krumlova být s dítětem doma, a tak nastoupila na dovolenou rodičovskou.

Přitom začala shánět možnost přivýdělku; kvůli rodinné kase, aby neztratila kontakt s lidmi a - jak sama říká - nezakrněla v pružnosti myšlení. "Jenže v malém městě není možnost přivydělat si žádná a do Brna je daleko. Hledala jsem na internetu, v tisku, ale kromě podvodných inzerátů na domácí manuální práce, rozesílání obálek či dealerství kosmetiky jsem na nic nenarazila," říká Dana Kellnerová. Obává se, že bude pro každého zaměstnavatele nepoužitelná pracovní síla, která se tři roky povalovala doma. Mezi vařením, praním plínek a časem tráveným s dítětem proto studuje angličtinu a dálkově se zdokonaluje v účetnictví. Přehled o dění doma i ve světě si udržuje díky internetu.

Když má dítě přednost

Zatímco Dana Kellnerová hledá možnost přivýdělku marně, jiné maminky ji naopak odmítají. Existují totiž společnosti, které v době dovolených nebo při dlouhodobé nemoci některého ze zaměstnanců nabízejí svým zaměstnankyním na rodičovské dovolené možnost záskoku.

Penzijní fondy: frontální útok na klienty!
Více ZDE.

"Málokterá z nich ji ale využije," tvrdí Soňa Planerová z Komerční banky. Stejnou zkušenost mají ve firmě GiTy. "Nabízíme i práci na zkrácený úvazek. Většina žen tomu není příliš nakloněna. Chtějí se věnovat dětem, což je přirozené," říká personalistka firmy Alena Sukopová. Podle ní v mnoha případech ženy odcházejí na mateřskou třeba po pěti letech zaměstnání, z něhož již pociťují únavu. Vracet se zpět pro ně není zajímavé. Michaela Marksová-Tominová, která se zabývá rovnými příležitostmi pro muže i ženy, ale míní, že udržování kontaktu se zaměstnavatelem i se svou profesí je během rodičovské dovolené nutnost. Návrat do zaměstnání jinak bývá krušný, nemluvě o hledání nové práce.

Na co doplácejí mámy?

Většina českých matek vydělávat musí, protože jeden plat rodinu neuživí. Zároveň se očekává, že to budou ony, kdo po práci nastoupí druhou směnu v domácnosti. Nebo tak činí dobrovolně samy, protože nejsou z různých důvodů ochotné se o chod domácnosti podělit.

Pokud se však žena nechce zhroutit a mít děti vychované ulicí, musí přehodit pár domácích povinností na bedra své drahé polovičky či příbuzných. Pokud peněženka dovolí, ať si klidně najme paní na úklid či hlídání. "České matky se často potýkají s předsudkem, že žena spolu s dítětem porodí i své pracovní schopnosti. V očích zaměstnavatelů často i sebelepší zaměstnankyně mateřstvím klesne o několik kategorií níže," říká Rut Kolínská ze Sítě mateřských center České republiky.

Velké změny v odškodňování pracovních úrazů.
Více ZDE.

Někteří zaměstnavatelé navíc nejsou ochotni zajistit kratší pracovní úvazky či práci z domova, ačkoli je o ně zájem a provoz jejich podniku to umožňuje. Podle marketingového ředitele společnosti LMC Jiřího Navrátila také mnoho z nich nebere v potaz skutečnost, že maminky jsou nejloajálnější a vděčnou skupinou zaměstnanců, která má úplně jiný pohled na plat, odměny a hlavně fluktuaci.

Jinde je jen o trochu lépe

Ukazovat závistivým prstem na to, že třeba v sousedním Německu a Rakousku mnoho firem kratší úvazky a práci z domova umožňuje nebo provozuje podnikovou školku, není podle Tominové úplně na místě. "Na rozdíl od těchto zemí je v Česku totiž stále docela rozvinutá síť jeslí a mateřských školek," říká.

Některé evropské státy ale daňově zvýhodňují firmy umožňující pracujícím matkám kratší úvazky. Něco takového se zatím v Česku nechystá. Zdejší ženy budou tedy, co se týká největšího počtu matek pracujících na plný úvazek, mezi prvními v Evropě zřejmě ještě dlouho.

Je však pravděpodobné, že mají stejný pocit užitečněji stráveného života jako třeba pracující matky v USA. Američtí sociologové z univerzity v Marylandu totiž nedávno zjistili, že pracující matky sice pociťují větší časový stres než ty v domácnosti, ale jsou spokojenější se svým rodinným životem.

Co nejvíce ztěžuje hledání práce ženám s malými dětmi?
Firmy upřednostňují jiné kandidáty 48 %
Riziko časté nemocnosti dětí 33 %
Nedostatek kratších pracovních úvazků 12 %
Malá šance pracovat z domova 3 %
Nedostupnost potřebných služeb 2 %
Jiné 2 %

Hlasovalo 596 lidí
Zdroj: www.jobs.cz

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Snažíme se vyučit řemeslníky, kteří se o práci bát nemusí, říká ředitel

Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov

Zájem o řemeslné obory roste. Alespoň podle ředitele Střední odborné školy na pražském Jarově Miloslava Janečka. Rodiče...

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Kurzy.cz Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách, které může Čína efektivně použít v případné obc...

Najdete na iDNES.cz