Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kariéra: začněte rovnou u nejlepších

  8:01
Nechce se vám začínat od píky? K získání místa v prestižní firmě nemusíte být na vrcholu kariéry. Uspět mohou i čerství absolventi škol. Důležité je navazovat kontakty už při studiu a věnovat se i těm činnostem, které po vás škola nevyžaduje.

Toužili jste být v dětství astronautem nebo princeznou a až studia dala vašemu povolání jasnější obrysy? Profesní sny však často přetrvávají i nadále, většinou v podobě touhy uplatnit se u prestižní firmy, jejíž samotný název změní i obyčejnou pracovní pozici ve společensky vysoce ceněný post.

Tato místa rozhodně nezůstávají volná jen pro vyvolené. U většiny společností, které si hlídají své výjimečné postavení na trhu, uspěje především uchazeč, který má pro danou práci nejlepší předpoklady. Co si ale pod tímto pojmem představit?

Příležitost hlavně pro studenty

Manažerka externí komunikace společnosti T-Mobile Jitka Pacolová dává velmi prostou základní radu: "Uchazeč se musí především přihlásit do výběrového řízení na pozici, která ho zajímá, a přijít na pohovor připraven." Jakkoliv zní tento postřeh samozřejmě, odvaha poslat životopis do velké společnosti často chybí především mladým absolventům škol, pro něž jsou sny o budoucím uplatnění nejtypičtější. Za neúspěch se přitom ničím neplatí.

První zaměstnání: jak uspět

1. při studiu se účastněte odborných seminářů

2. pokuste se ještě při škole získat zkušenosti v zahraničí

3. před pohovorem se co nejlépe seznamte s firemní kulturou

Jitka Pacolová tvrdí, že společnost T-Mobile hledá především lidi, kteří by byli jejími "tvářemi" a týmovými hráči s vlastními názory. Jak si s těmito nároky poradí, záleží už na samotných uchazečích.

Konkrétnější návod, jak do pracovního týmu proniknout, dává Stanislav Antoš, personální ředitel společnosti Coca-Cola Beverages: "Pro absolventy vysokých škol máme připravené takzvané Management Trainee programy, v rámci kterých poznávají fungování několika oddělení a získávají zkušenosti na různých pozicích, případně i v cizině," popisuje.

Program trvá jeden až dva roky. Ještě na škole mohou studenti získávat kontakty na krátkodobých brigádách nebo při práci na částečný úvazek. "Často právě tito studenti nastupují po ukončení školy do Management Trainee programu, po jehož absolvování získávají zpravidla manažerskou pozici a v naší společnosti se jim otevírají i příležitosti k mezinárodní kariéře," vysvětluje Antoš.

Podobné programy nabízí mnoho dalších společností v nejrůznějších oborech. "Řada studentů u nás začínala jako praktikanti nebo v rámci dlouhodobějších brigád a výpomocí. Pokud student ovládá německý i anglický jazyk, prokáže další dovednosti a ztotožní se s firemní kulturou, je na nejlepší cestě k nabídce pracovního místa," říká Vlasta Ledlová, vedoucí personálního oddělení obchodní organizace firmy Robert Bosch.

Pomůže zahraniční zkušenost

Zájem není jen o společnosti, jejichž loga dominují billboardům a reklamním poutačům. Důležité je jméno firmy v konkrétním oboru. U farmaceutické skupiny Zentiva se jen v letošním roce ucházelo o práci na deset tisíc uchazečů. Uspěla jen stovka z nich. "Kromě vzdělání a osobnostních předpokladů nás zajímá i aktivita absolventa během studia, tedy co vše dělal nad rámec svých studijních povinností, například zahraniční studium nebo účast na odborných konferencích," zdůrazňuje mluvčí společnosti Věra Kudynová.

Při pohovoru personalisté také pozorně zkoumají, jak se uchazeč dokáže prosadit ve skupině. I nejlepší odborník, který je konfliktní a nezapadne do týmu, odejde s nepořízenou.

Nerozhoduje jen prestiž

Předtím, než začnete bojovat o místo u společnosti, jejíž jméno má zvuk, ujasněte si, co od pracovního místa očekáváte. Ne vždy musí být vysoká prestiž firmy zárukou toho, že v práci budete spokojeni. Některé velké společnosti naopak mohou mít sklon na velký zájem uchazečů hřešit a zanedbávat pracovní podmínky zaměstnanců a péči o ně.

"Spokojenost pracovníků ovlivňuje vedle prestiže firmy a platu také náplň práce, vztahy na pracovišti nebo pocit vlastní užitečnosti," připomíná poradkyně Daniela Velíšková z personální společnosti Aprofes.

Jak uspět u vysněné firmy?

1. Pište u firmy diplomku

Zahájit kariéru u prestižní společnosti nemusí být tak obtížné, jak by se na první pohled zdálo. Studenti mají při škole jedinečnou příležitost s firmami nezávazně spolupracovat. "Zájemcům doporučuji kontaktovat vytipovanou firmu již v průběhu studia a pokusit se dohodnout na praxi a možnosti zpracování ročníkové nebo diplomové práce," radí Vendulka Volfová z olomoucké personální společnosti Career. Firmy bývají obvykle poctěny, pokud s nimi chce student spolupracovat na své diplomové práci. Ten zároveň získá důležité kontakty i znalost firemního prostředí. Na projektu, který v rámci diplomky řeší, se mohou podílet i vrcholoví manažeři firmy.

2. Specializujte se už na škole

Prvotní orientaci vám někdy zprostředkují akce vysokých škol. "K vyhledání vhodného budoucího zaměstnavatele studenti velmi často využívají akce typu Career Days nebo Šance, kde mohou získat informace o možnostech pracovního uplatnění ve vybrané společnosti i o požadavcích na danou pozici," říká Barbora Savovová z pražské společnosti Personální servis. Studentům také doporučuje, aby se podle svého zájmu o konkrétní firmu na škole co nejvíce specializovali, a získali tak podrobnější přehled v daném oboru. Podtrhuje také význam studentských brigád ve zvolené společnosti. "Je všeobecně známo, že zaměstnavatel bude obsazovat pracovní pozici nejprve z vnitřních zdrojů, což je pro budoucího absolventa velká příležitost," vysvětluje Savovová.

3. Vyjednejte si stáž

Pokud vámi zvolená firma není ke studentům příliš vstřícná a nenabízí jim možnost brigád, zkuste to jinak. "Jde-li o společnost, která studenty běžně nezaměstnává, zkuste si vyjednat neplacenou stáž. Je možné, že poté, co vás poznají trochu lépe, své stanovisko na zaměstnávání studentů přehodnotí," radí Jana Kořínková z poradenské společnosti Hofírek Consulting.

Ilustrační foto

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...