Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kariéra ženy: boj s předsudky

  10:00aktualizováno  10:00
ŠÉFOVÝCH JE JAKO ŠAFRÁNU. Ženy se do vedení prostě nehrnou. Často se vzdávají předem. Tuší, že jejich cesta na vrchol je kamenitější než ta mužská.

Stejně zůstaneš doma u plotny - s červeným diplomem i bez něj. To slýchává od starší generace žen ta mladší. Představa, že by dívka vystudovala, dělala naplno kariéru a měla rodinu, je nemyslitelná nejen pro ně. Ale ono to jde.

Když stála u zrodu společnosti Johnson & Johnson, jejím dětem bylo sedm a pět let. V práci zůstávala do šesti, ale někdy také do jedenácti večer. V českých poměrech to znamená vysloužit si pověst krkavčí matky a kariéristky. "Mám doma zlatého muže. Starost o děti a domácnost jsme rozložili rovným dílem, pracujeme oba naplno. S hlídáním pomáhaly studentky, protože vlastní rodiče už nemám," vypráví Jana Peterková, dnes ředitelka společnosti Moenia.

NENECHTE SI UJÍT
karta
Kolik zaplatíte za ztrátu plastiku?
„Kouzelný plastik“ stále častěji používáme i při platbách v zahraničí nebo jako finanční rezervu na cestách. Co se ale stane, jestliže kartu ztratíme?

Ochrana (c) profimedia.cz/corbis
Pro úspěch musíte něco obětovat
Michal Fábera je předsedou představenstva a generálním ředitelem bezpečnostní společnosti Group 4 Falck.

Víno, vinotéka
Rosé: Víno pro letní pohodu
Růžové víno patří k létu stejně jako jahody nebo meloun. Letošní letní nabídka je obzvláště štědrá. Zahrnuje "růžáky" z celého světa. Jaké jsou?

Sedm let dělala v Johnson & Johnson obchodní ředitelku, dva roky pak stála v čele Mary Kay Cosmetics. "Děti za tu dobu vyrostly v samostatné a zdravě sebevědomé bytosti. Nemyslím, že by byly o něco ochuzeny," říká Peterková. Na skutečnosti, že je ve vedoucí pozici žena a šéfuje i mužům, nevidí nic divného. Při práci nesleduje v prvé řadě kariérní postup - chce dělat to, co ji baví. Tak jako její muž.

Věra Hnátová je jedinou ženou mezi řediteli Podniku výpočetní techniky. Také ona ví, že skloubit práci, děti, rodinu je někdy dřina. Kariéra jí umožňuje být mužům rovnocennou partnerkou. "Samozřejmě záleží na okolnostech, ale snažila bych se udělat vše, abych se kvůli rodině kariéry vzdávat nemusela," tvrdí.

Co brání cestě nahoru?

Podle ředitele poradenské společnosti Luďka Pfeifera je schopnost šéfovat vlastní jak některým mužům, tak některým ženám. Takže, kde to vázne? I pro schopné ženy je leckdy těžké proniknout do mužského prostředí, tak častého ve vedení firem. "Muži budují vazby při sportu, v klubech a pro ženu je těžké se do nich dostat. A to i v situaci, kdy vás v podnikání respektují," říká Olga Girstlová, která s manželem Valentinem vede společnost GiTy. Podle Věry Hnátové se kariéra ženám buduje někdy obtížněji než mužům kvůli zažitým stereotypům u části společnosti. Z průzkumů o rovných šancích na trhu práce vyplývá, že většina mužů nesnese kariérní postup manželky. Vadí jim i její vyšší vzdělání, plat, veřejné uznání či pracovní pozice. Společným znakem mnoha úspěšných manažerek je přitom manželova podpora a pomoc doma. I když třeba Valentin Girstl přiznává, že hlavní tíha domácnosti leží převážně na jeho ženě Olze. "Ale s obvyklými pracemi a výchovou dětí jí pomáhají dvě paní," dodává.

Klidně se po mateřské dovolené vraťte

Hluboký dekolt se může vymstít.
Více ZDE.

Podle jedné z nejvlivnějších českých manažerek Ludmily Petráňové z ČEPS se ženám dělá kariéra hůř zvláště v období, kdy mají malé děti. Kromě již zmíněné pomoci manžela a paní na hlídání ale získává na síle další pomoc -zaměstnavatelova. Nejde jen o úpravy pracovní doby, ale i o zajištění zástupu, když je zaměstnankyně na mateřské dovolené. "Nedávno jsme kvůli této situaci hledali pro jednu strojírenskou firmu na deset měsíců manažera pro lidské zdroje," říká Blažena Kohoutová z agentury Triton Effex.

"Na tyto dočasné práce najímáme specifické lidi s dlouhodobou praxí, kteří rádi sbírají nové zkušenosti a každé nové působiště berou jako výzvu," vysvětluje. Manažerka, která nyní tráví čas se svým malým dítětem, ještě před odchodem na mateřskou dočasnému zástupci předala agendu. Je s ním v kontaktu, aby měla přehled, co se děje, a postupně pak práci zase převezme.

Soutěž firem

Minulý týden byla vyhlášena soutěž o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže. Ročník 2005 je zaměřen na postavení žen v řídících pozicích. Více informací naleznete na www.rovneprilezitosti. ecn.cz. Podmínky soutěže je nutné splnit nejpozději do 18. září 2005.

Měly by ženy usilovat o vedoucí místa?

  • Ne, měly by se starat o rodinu 11%
  • Ne, nemají k tomu předpoklady 4%
  • Ano, a to stejně jako muži 83%
  • Ano, i za cenu "ochuzování" rodiny 2%

Hlasovalo 820 lidí, Zdroj: prace.cz

PLAT PŘES 200 000 KORUN. Tolik si může vydělat zubař. Šikovný kadeřník si přijde i na 40 000 korun. Kde si sáhnete na tak ZÁVRATNÉ VÝDĚLKY? V EU. Více ZDEAutor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Na trhu práce chybí tisíce řemeslníků, odráží se to už ve mzdách

Ilustrační snímek

Rčení, že řemeslo má zlaté dno, je v současné době pravdivější než kdykoliv předtím. Je nouze o pracovníky a firmy za...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz