Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kariéra ženy: boj s předsudky

  10:00aktualizováno  10:00
ŠÉFOVÝCH JE JAKO ŠAFRÁNU. Ženy se do vedení prostě nehrnou. Často se vzdávají předem. Tuší, že jejich cesta na vrchol je kamenitější než ta mužská.

Stejně zůstaneš doma u plotny - s červeným diplomem i bez něj. To slýchává od starší generace žen ta mladší. Představa, že by dívka vystudovala, dělala naplno kariéru a měla rodinu, je nemyslitelná nejen pro ně. Ale ono to jde.

Když stála u zrodu společnosti Johnson & Johnson, jejím dětem bylo sedm a pět let. V práci zůstávala do šesti, ale někdy také do jedenácti večer. V českých poměrech to znamená vysloužit si pověst krkavčí matky a kariéristky. "Mám doma zlatého muže. Starost o děti a domácnost jsme rozložili rovným dílem, pracujeme oba naplno. S hlídáním pomáhaly studentky, protože vlastní rodiče už nemám," vypráví Jana Peterková, dnes ředitelka společnosti Moenia.

NENECHTE SI UJÍT
karta
Kolik zaplatíte za ztrátu plastiku?
„Kouzelný plastik“ stále častěji používáme i při platbách v zahraničí nebo jako finanční rezervu na cestách. Co se ale stane, jestliže kartu ztratíme?

Ochrana (c) profimedia.cz/corbis
Pro úspěch musíte něco obětovat
Michal Fábera je předsedou představenstva a generálním ředitelem bezpečnostní společnosti Group 4 Falck.

Víno, vinotéka
Rosé: Víno pro letní pohodu
Růžové víno patří k létu stejně jako jahody nebo meloun. Letošní letní nabídka je obzvláště štědrá. Zahrnuje "růžáky" z celého světa. Jaké jsou?

Sedm let dělala v Johnson & Johnson obchodní ředitelku, dva roky pak stála v čele Mary Kay Cosmetics. "Děti za tu dobu vyrostly v samostatné a zdravě sebevědomé bytosti. Nemyslím, že by byly o něco ochuzeny," říká Peterková. Na skutečnosti, že je ve vedoucí pozici žena a šéfuje i mužům, nevidí nic divného. Při práci nesleduje v prvé řadě kariérní postup - chce dělat to, co ji baví. Tak jako její muž.

Věra Hnátová je jedinou ženou mezi řediteli Podniku výpočetní techniky. Také ona ví, že skloubit práci, děti, rodinu je někdy dřina. Kariéra jí umožňuje být mužům rovnocennou partnerkou. "Samozřejmě záleží na okolnostech, ale snažila bych se udělat vše, abych se kvůli rodině kariéry vzdávat nemusela," tvrdí.

Co brání cestě nahoru?

Podle ředitele poradenské společnosti Luďka Pfeifera je schopnost šéfovat vlastní jak některým mužům, tak některým ženám. Takže, kde to vázne? I pro schopné ženy je leckdy těžké proniknout do mužského prostředí, tak častého ve vedení firem. "Muži budují vazby při sportu, v klubech a pro ženu je těžké se do nich dostat. A to i v situaci, kdy vás v podnikání respektují," říká Olga Girstlová, která s manželem Valentinem vede společnost GiTy. Podle Věry Hnátové se kariéra ženám buduje někdy obtížněji než mužům kvůli zažitým stereotypům u části společnosti. Z průzkumů o rovných šancích na trhu práce vyplývá, že většina mužů nesnese kariérní postup manželky. Vadí jim i její vyšší vzdělání, plat, veřejné uznání či pracovní pozice. Společným znakem mnoha úspěšných manažerek je přitom manželova podpora a pomoc doma. I když třeba Valentin Girstl přiznává, že hlavní tíha domácnosti leží převážně na jeho ženě Olze. "Ale s obvyklými pracemi a výchovou dětí jí pomáhají dvě paní," dodává.

Klidně se po mateřské dovolené vraťte

Hluboký dekolt se může vymstít.
Více ZDE.

Podle jedné z nejvlivnějších českých manažerek Ludmily Petráňové z ČEPS se ženám dělá kariéra hůř zvláště v období, kdy mají malé děti. Kromě již zmíněné pomoci manžela a paní na hlídání ale získává na síle další pomoc -zaměstnavatelova. Nejde jen o úpravy pracovní doby, ale i o zajištění zástupu, když je zaměstnankyně na mateřské dovolené. "Nedávno jsme kvůli této situaci hledali pro jednu strojírenskou firmu na deset měsíců manažera pro lidské zdroje," říká Blažena Kohoutová z agentury Triton Effex.

"Na tyto dočasné práce najímáme specifické lidi s dlouhodobou praxí, kteří rádi sbírají nové zkušenosti a každé nové působiště berou jako výzvu," vysvětluje. Manažerka, která nyní tráví čas se svým malým dítětem, ještě před odchodem na mateřskou dočasnému zástupci předala agendu. Je s ním v kontaktu, aby měla přehled, co se děje, a postupně pak práci zase převezme.

Soutěž firem

Minulý týden byla vyhlášena soutěž o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže. Ročník 2005 je zaměřen na postavení žen v řídících pozicích. Více informací naleznete na www.rovneprilezitosti. ecn.cz. Podmínky soutěže je nutné splnit nejpozději do 18. září 2005.

Měly by ženy usilovat o vedoucí místa?

  • Ne, měly by se starat o rodinu 11%
  • Ne, nemají k tomu předpoklady 4%
  • Ano, a to stejně jako muži 83%
  • Ano, i za cenu "ochuzování" rodiny 2%

Hlasovalo 820 lidí, Zdroj: prace.cz

PLAT PŘES 200 000 KORUN. Tolik si může vydělat zubař. Šikovný kadeřník si přijde i na 40 000 korun. Kde si sáhnete na tak ZÁVRATNÉ VÝDĚLKY? V EU. Více ZDEAutor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Historie zlata: bohatství našli u Klondiku zlatokopové i podnikatelé

Zlato na Aljašce lidé objevili 16. srpna 1896 u ústí potoka Rabbit Creek do...

Zlatem se platilo už v roce 700 před naším letopočtem. Přežilo bankroty a drží si svou cenu. Jde o jeden z oblíbených...

Pohled na ceny potravin nebude v příštích měsících „nudit“

Pohled na ceny potravin nebude v příštích měsících „nudit“

Kurzy.cz Na konci letošních žní, zemědělci napříč Evropou sčítají škody způsobené suchem. Farmáři z Německa v některých případec...

Najdete na iDNES.cz