Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karta, která není zdaleka pro každého

  0:05aktualizováno  0:05
Platební kartu dnes vlastní téměř každý a většina z nás také ví, že existují platební karty debetní a kreditní. Méně z nás však již ví, že kromě debetních a kreditních karet můžeme také občas narazit na takzvané charge karty. Ty sice nerozeznáme od výše zmiňovaných podle vzhledu či funkčnosti, ale zásadně se liší ve způsobu zúčtování plateb.
 Co znamená zúčtování charge?

Charge karta je ve své podstatě velmi podobná kartě kreditní. Vydavatel karty po určitou dobu úvěruje jejího držitele a ten v době splatnosti svůj závazek splácí. Charge karta by tak mohla na první pohled vypadat pouze jako drahá obdoba karty kreditní. Jenže zdání často klame a mezi těmito kartami existují tři podstatné rozdíly.

1) Majitel charge karty musí v den splatnosti uhradit celý svůj závazek, který v průběhu rozhodného období čerpal. Nemůže tedy odložit splácení až o několik měsíců tak, jak to může učinit majitel karty kreditní.

2) Velmi podstatný je také rozdíl v limitu měsíčních výdajů, které smí vlastník karty učinit. Zatímco u debetních a kreditních karet jsou vždy stanoveny denní, týdenní nebo měsíční limity plateb kartou a výběrů hotovosti, u charge karty často (především ve Spojených státech) takový limit stanoven není. U nás je například u České spořitelny přidělen při vydání karty klientovi úvěrový rámec, do jehož výše může zákazník platit u obchodníka. Při výběru z bankomatu je ale limit stanoven na 50 000 Kč.

3) Úvěr čerpaný charge kartou není většinou nijak úročen, zatímco vlastníci kreditních karet mohou získat maximálně určité bezúročné období (pokud tedy zaplatí celý svůj závazek během bezúročného období, není jim rovněž účtován žádný úrok). V praxi tak zúčtování plateb charge kartou vypadá tak, že po obdržení měsíčního výpisu z transakcí musí klient vyrovnat svůj účet například do deseti dní.

Kde ale charge kartu vzít?

Pokud se Vám tyto karty zalíbí a nevadí Vám ani vyšší poplatky s nimi spojené, nemáte zdaleka vyhráno. Mezi nabídkou českých bank budete totiž v případě zájmu o charge kartu listovat tak dlouho, dokud nenarazíte na Českou spořitelnu nebo HVB Bank. V jiné bance totiž charge karty fyzickým osobám nenabízejí. Tuto chudou nabídku můžete porovnat v následující tabulce.

Položka

Česká spořitelna - VISA Gold - charge

HVB Bank - EC/MC Gold Card

Roční poplatek za kartu

5 000 Kč

5 000 Kč

Platby u obchodníků v ČR a zahraničí

zdarma

zdarma

Výběr z bankomatu České spořitelny

4 Kč

30 Kč

Výběr z bankomatu jiné banky v ČR

20 Kč + 0,5% z objemu transakce

30 Kč

Výběr z bankomatu v zahraničí

100 Kč + 0,5% z objemu transakce

100 Kč + 0,5% z objemu transakce

Vydání náhradní karty v zahraničí

1 500 Kč

4 500 Kč

Výše uvedené poplatky by ovšem neměly hrát pro případného zájemce o charge kartu tu hlavní roli. Jedná se totiž vždy o kartu prestižní a již při jejím vydávání klade banka důraz na vysokou bonitu klienta. O tom svědčí i fakt, že obě výše uvedené karty patří do třídy zlatých platebních karet.

Velmi bonitní cílové skupině odpovídá i soubor nadstandardních služeb, které vydavatelé k těmto kartám připojují. V ceně bývají zahrnuty různé výhody, které mají nejčastěji formu cestovního pojištění pro držitele karty (a někdy i pro jeho rodinné příslušníky), možnost vstupu do letištních salónků anebo to může být třeba asistenční služba pro motorová vozidla.

Při výběru karty by měl zájemce v každém případě dobře prostudovat podmínky pojištění, které je v ročním poplatku za vedení karty zahrnuto. Cestovní pojištění je totiž často platné pouze prvních devadesát dní strávených v daném roce v zahraničí a často cestující klient by se tak mohl ocitnout v zahraničí lehce bez pojištění. Rovněž krytí nejrůznějších výloh má u různých bank různé limity. Zákazník ocení jistě i pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetím osobám nebo pojištění právní ochrany. V ceně bývá často i pojištění pro krytí výloh spojených se zpožděním letu nebo ztrátou zavazadel.

Velmi často patří mezi výhody spojené s charge kartou také členství v klubu IAPA (International Airline Passenger Association). Jedná se o organizaci, která spolupracuje se společnostmi po celém světě především v oblasti ubytování, stravování, přepravy, s půjčovnami aut a mnoha dalšími poskytovateli služeb, které mohou manažeři při svých cestách potřebovat. Hlavní výhodou členství v IAPA je pro cestující především možnost získat řadu zajímavých slev v hotelech, v půjčovnách aut, možnost bezplatných online rezervací letenek, slevu na členství v programu Priority Pass, který vám zpřístupní letištní VIP prostory a salónky a mnoho dalších služeb.

Detailní informace o platebních kartách naleznete na našich stránkách v sekci platebních karet. Pokud si chcete vybrat kartu, která je ušitá na míru právě Vám, navštivte interaktivní výběr platebních karet.

Je podle Vás výhodnější klasická kreditní karta, nebo byste se nechali zlákat na prestižní charge kartu? Jakou platební kartu používáte Vy?

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Povinné ručení: neplatičům zase hrozí vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Kdo neplatí povinné ručení, riskuje nejen pokutu při silniční kontrole. Nově může čekat i dopis od České kanceláře...

Kuriózní pojistné historky: Goťáka poznám, ten muž to fakt nebyl

Ilustrační snímek

V životě se stávají nejrůznější karamboly. Některé jsou až neuvěřitelné. Potvrzují to kuriózní hlášky i pokusy o...

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Jak prošustrovat pět miliard dolarů?

Jak prošustrovat pět miliard dolarů?

Kurzy.cz Kdybych měl sto milionů dolarů, byli bychom já, moje děti i jejich děti a vnoučata za vodou. Přesně to si možná chvílem...

Najdete na iDNES.cz