Karta, která vás vynese vzhůru

  • 2
V nabídce tuzemských bank můžete narazit na platební kartu, která je ještě o stupeň zajímavější než karta kreditní. Řeč je o charge kartě. Víte, jaké výhody tato karta nabízí nebo jaké podmínky pro její získání musíte splňovat? Vyberte si tu nejvýhodnější charge kartu na našem trhu.

Charge karta je v podstatě analogií kreditní karty. Rovněž vám umožňuje vybírat peníze či platit u obchodníka bez toho, abyste měli na svém účtu dostatečný zůstatek. Jednoduše to znamená, že vám charge karta umožňuje čerpat úvěr. Ten je ovšem zpravidla daleko vyšší, než úvěr, který vám nabídne klasická karta kreditní (vysoké úvěrové rámce jsou podobné kartám s přívlastkem Gold). Například díky kartě Diners Club můžete klidně dosáhnout až na úvěr vyšší než půl milionu. Příjemné navíc je, že pokud se budete chovat při utrácení vypůjčených peněz rozumně, můžete bez jakýchkoliv sankcí sem tam přečerpat i nad rámec, který vám byl poskytnutý. Takový komfort však pochopitelně vyžaduje určitou bonitu a současně důvěru banky. Žádná banka vám nepůjčí nějakou horentní sumu, pokud není přesvědčena o tom, že se jí peníze bezpečně vrátí zpátky.

S charge kartami jsou navíc spojeny různé výhody, které nejsou nijak zanedbatelné. Jedná se například o cestovní pojištění, a to nejen pro majitele karty. Zabezpečuje dokonce až tři jeho spolucestující (někdy celou rodinu). Toto pojištění se pak vztahuje na hrazení léčebných výloh, zpoždění letu a zavazadel, ztrátu či poškození zavazadel, nebo třeba na osobní zodpovědnost za škody způsobené na majetku a zdraví třetím osobám. Dále můžete získat různé slevy, jako například na vypůjčení auta, na ubytování v hotelích apod. Navíc můžete mít také volný vstup do letištních salónků atd. Tolik výhod pohromadě vám nějaká kreditní karta sotva nabídne.

Chcete-li se dozvědět více informací o platebních kartách, navštivte naši sekci, která se věnuje tomuto tématu - ZDE.

Velice podstatný rozdíl oproti kreditní kartě představuje splácení úvěru. Úvěr v tomto případě nemůžete splácet splátkami rozloženými do několika měsíců, jako v případě kreditních karet, nýbrž najednou, a to do lhůty, kterou vám stanoví poskytovatel karty. Princip je takový, že úvěr čerpáte během jednoho kalendářního měsíce. Na začátku měsíce následujícího vám přijde výpis, který se váže speciálně k charge kartě, díky jemuž zjistíte, za jak dlouho a kolik máte zaplatit. Na úhradu (automatickým inkasem z vašeho účtu či uhrazením platebním příkazem) pak máte zpravidla 14 dní až 1 měsíc. Co je důležité zdůraznit je, že za úvěr, který získáte díky charge kartě, neplatíte žádné úroky.

Ovšem pozor, za komfort se platí. Ačkoli za úvěr získaný díky charge kartě neplatíte žádný úrok, připravte se na vyšší poplatek za vydání (nebo chcete-li vedení) karty. Může se totiž vyšplhat až na částku 5 000 Kč ročně (karta Diners Club). Ani poplatky za výběr z bankomatu nejsou zrovna nejmenší. Ovšem to ani u kreditních karet. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že charge karta je ve své podstatě kartou prestižní. Je zřejmé, že toho, kdo si ji hodlá pořídit, výše poplatků ani tak nezajímá. Navíc, když platba za zboží či služby je většinou zdarma. Kdo z movitých ještě používá pro platby cash?

Váháte mezi několika kartami? Nabízíme vám možnost rychle a přehledně si je srovnat na našich stránkách ZDE.

Pokud se vám charge karta zalíbila, určitě vás také zajímá, kde je možné ji získat. Tento druh karty v současné době nabízí čtyři z tuzemské desítky největších bank. Česká spořitelna, HVB Bank, Živnostenská banka a eBanka. Přitom eBanku jsme záměrně uvedli až na posledním místě. Její politika uvedení tohoto typu karty byla poněkud jiná než u ostatních bank. Tato banka nemá ve své nabídce žádnou kreditní kartu a její novou charge kartu (na trh byla uvedena před dvěma měsíci) lze považovat za jakousi alternativní možnost, jak nabídnout klientům možnost získání pravidelného úvěru za pomoci platební karty. Podmínky, za jakých je možné u eBanky charge kartu získat, se zdají být také mnohem schůdnější – nižší poplatky, nižší spodní hranice úvěrového rámce. Je jasné, že karta má být daleko dostupnější než charge karty ostatních bank. Bohužel, výjimka charge karty eBanky také spočívá v tom, že s kartou nejsou spojeny žádné speciální výhody.

V následující tabulce máte možnost posoudit, jaké jsou podmínky pro jednotlivé charge karty výše uvedených institucí.  

Banka, která vám kartu poskytne  Česká spořitelna, HVB Bank, Živnosten- ská banka Česká spořitelna HVB Bank eBanka
Název karty  Diners Club charge Visa Business charge Visa Gold charge EC/MC Gold charge EC/MC Charge karta
Délka zúčt. období 1 měs. 1měs. 1 měs. 1 měs. 1 měsíc
Velikost úvěr. rámce 100 - 500 tis. Kč od 20 tis. Kč od 20 tis. Kč od 100 tis. Kč 10 - 100 tis. Kč
Roční popl. za kartu 5000 Kč 1 500 Kč 5 000 Kč 5 000 Kč 850 Kč
Výběr z bankom. přísl. banky 4% z vybír. částky 4 Kč 4 Kč 30 Kč 60 Kč + 1% z vybír. částky
Výběr z bankom. jiné tuzem. banky 4% z vybír. částky 20 Kč + 0,5% z vybír. částky 20 Kč + 0,5% z vybír. částky 30 Kč 60 Kč + 1% z vybírané částky
Výběr z bankom. v zahr. 4% z vybír. částky 100 Kč + 0,5% 100 Kč + 0,5% 100 Kč + 0,5% 1,5% z vybír. částky,
min. 140 Kč
Vydání náhr. karty v zahraničí 0 5 000 Kč 5 000 Kč 0 250 Kč (1.)/470 Kč (2. ad.) 
Stoplistace karty 0 3 500 Kč 3 500 Kč 3 000 Kč 3 750 Kč
Nutnost ručení ne individ. individ. ne ne

Zdroj: banky

Pokud vás zajímá, kolik je na našem území charge karet, pak si můžete udělat obrázek z informací, které nám poskytly jednotlivé společnosti. Společnost Diners Club Czech uvádí, že v České republice vydala celkem 2 800 charge karet, přičemž v minulém roce byla těmito kartami čerpána suma zhruba 200 milionů korun. Uvádí však také, že karty Diners Club jsou oblíbené především jako služební karty u nadnárodních společností (polovina z žebříčku firem uvedených ve FORTUNE TOP 500). Česká spořitelna zase uvádí, že k 30. červnu 2002 vydala celkem 697 charge karet. Podle HVB Bank bylo k poslednímu dni loňského roku v oběhu celkem 464 MasterCard Gold Charge platebních karet.

V případě, že hodně cestujete a potrpíte si na komfort, pak rozhodně stojí za to o charge kartě popřemýšlet. Pokud však potřebujete svou kartu především pro realizaci svých běžných finančních potřeb v tuzemsku, pořiďte si raději klasickou kreditní kartu. Nebude sice spojena s tolika výhodami, ale jednak splní službu, kterou má splnit – tedy poskytnutí úvěru a jednak, pokud nejste příliš movití, vám umožní vrátit peníze rozložením splátek do více období.

Máte chuť si pořídit charge kartu nebo raději dáváte přednost kartě kreditní? Jaký produkt používáte pro získávání peněz, jichž se vám nedostává z vlastních zdrojů? A proč právě ten? Těšíme se na vaše názory.


Komerční prezentace: 

Kreditní kartu CCS Kredo poskytuje CCS Česká společnost pro platební karty a je první kartou, která zpřístupňuje výhody pravé kreditní karty široké střední vrstvě českých rodin. CCS Kredo nabízí například bezúročné období až 40 dnů, velkou variabilitu splácení, slevu držitelům karty ve výši 8 % při nákupu spotřebního zboží z katalogu CCS Triangl. Díky logu MasterCard Elektronic, které nese CCS Kredo jako první kreditní karta na českém trhu, s ní můžete platit na více než 18 000 obchodních místech v ČR a vybírat hotovost ze všech bankomatů, které jsou označené tímto logem.