Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karta plná slev

aktualizováno 
Na trhu se objevila další kreditní karta, která spojuje dispozice klasické kreditní karty s výhodami, jež plynou ze členství v organizaci, která kartu poskytuje. Zajímavé je, že ve srovnání s ostatními kreditními kartami je navíc skutečně levná.

V rodině kreditních karet na tuzemském trhu se nedávno objevil nový přírůstek. Jedná se o mezinárodní kreditní kartu, která spadá do skupiny karet co-brandovaných a nese název VISA iDnes. Jak napovídá již její název, kartu vydává iDnes ve spolupráci s HVB Bank Czech Republic a vzhledem k tomu, že se již takřka rok nalézá v rodině serverů iDnes i Fincentrum, nemůže tato karta ujít naší pozornosti. Jak je to tedy s její výhodností a jakými specifiky se tato karta vyznačuje?

V rámci nabídky HVB Bank se jedná již o třetí co-brandovanou kartu. Staršími sestrami karty VISA iDnes jsou kreditní karty VISA/ČSA a Paegas Club, které fungují za velice podobných podmínek.

Jaké výhody nabízí členství v klubu iDnes?

1/ Propojení s věrnostním systémem DUKÁTY

2/ AUTOMODUL - speciální nabídka nových vozů na automodul.idnes.cz

3/ Gamestore - 5% sleva při nákupu na www.gamestore.cz (počítačové hry, doplňky)

4/ MF DNES - 20% sleva z ročního předplatného MF Dnes

5/ knihy iDNES - 25% sleva při nákupu na knihy.idnes.cz

4/ Řecko iDNES - sleva z ceny ubytování při nákupu zájezdu na recko.idnes.cz

5/ Telstore - 2% sleva při nákupu na telstore.idnes.cz (GO a TWIST sady, nedotované telefony, příslušenství)

Jednotlivé karty se mezi sebou liší především výhodami, které plynou z vazby na rozdílné členské kluby. U karty Pegas Club tak můžete získat například volný vstup do salonku Airline Business club na letišti v Ruzyni, 15% slevy ve značkových prodejnách  Paegas nebo řadu jiných slev. Držitelé karty VISA/ČSA získají naopak především výhody plynoucí z cestování s ČSA a z členství ve věrnostním programu OK Plus.

Podmínkou pro získání karty VISA iDnes je členství v klubu iDnes, do kterého se můžete zaregistrovat buď na internetových stránkách http://klub.idnes.cz nebo na pobočách HVB Bank. Jak jistě tušíte, nedílnou součástí co-brandovaných karet jsou především různé výhody plynoucí z jejich držby. Nejinak tomu je i u karty VISA iDnes, která umožní svému majiteli využití řady slev na internetových stránkách nebo u partnerů klubu iDnes. Mezi největší lákadla patří například sleva 20% z ročního předplatného deníku MF Dnes, sleva na letecké zájezdy do Řecka na stránkách http://recko.idnes.cz, propojení s věrnostním systémem založeném na sběru tzv. Dukátů a mnoho dalších výhod.

Pokud se ovšem případný zájemce o kreditní kartu rozhoduje, zda si ji pořídit či nikoli, neměl by brát v úvahu jen možnost využití podobných slev či jednorázových akcí. Mnohem více by se měl zajímat o to, kolik za kartu zaplatí, kolik zaplatí na úrocích v případě čerpání úvěru a zda mu peněžně vyjádřené výhody a slevy pokryjí alespoň náklady, které s pořízením karty souvisejí.

 

Banka Název karty Roční úrok. sazba Poplatky v Kč
Roční popl. za kartu Vedení účtu vč. výpisu (měs.) Výběr z bankom. v ČR Výběr z bankom.  v zahr. Stoplist.
HVB Bank + iDnes VISA iDnes 18,96% 380 Kč* 39 Kč 60 Kč 100 Kč + 0,5% z objemu trans. 1 000 Kč
HVB Bank VISA Paegas Club 18,96% 0 39 Kč 60 Kč 100 Kč + 0,5% z objemu trans. 1 000 Kč
HVB Bank VISA /ČSA 18,96% 500 Kč 30 Kč 60 Kč 100 + 0,5% z objemu trans. 1 000 Kč
Česká spořitelna VISA Classic kreditní 19,80% 650 Kč 0 4 Kč z bankom. ČS, 20 Kč + 0,5% z cizích bankom. 100 Kč + 0,5% 500 Kč
Komerční banka EC/MC kreditní 22,80% 350 Kč 53 1% min. 20 Kč 1% min. 100 Kč 2 000 Kč
Citibank Citibank kreditní karta - stříbrná 26,40% 1000 Kč** 0 3% min. 70 Kč 100 Kč + 0,5% 0
Živnosten- ská banka VISA Credit Classic 15,40%  0 90 Kč 30 Kč z bank. ŽB, z cizích 50 Kč 105 Kč + 0,5% 4 000 Kč

*roční poplatek se platí až od druhého roku používání karty

**poplatek lze rozložit do libovolného počtu splátek

Z tabulky jasně vyplývá, jak důležité je si pořízení jedné z kreditních karet rozmyslet. Poplatky jsou totiž velmi nesourodé a co získá držitel jedné karty například na nízkém ročním poplatku, to zaplatí zpět na vysoké úrokové sazbě. Pokud například srovnáme roční úrokové sazby karty VISA iDnes s karou VISA Credit Classic od Živnostenské banky, činí rozdíl přibližně tři a půl procenta. Již při pohledu na měsíční poplatek ovšem zjistíme, že u Živnostenské banky zaplatí dlužník na měsíčním poplatku o 51 korun více, než u co-brandovaných karet HVB Bank. Je proto dobré udělat si orientační výpočet toho, na kolik jednotlivé karty vyjdou zákazníka ročně při součtu veškerých poplatků a nákladů, které za kartu zaplatí. Tento propočet uskutečníme i my na konci tohoto komentáře.

Hledáte informace o platebních kartách? Naleznete je spolu s články, které se věnují tomuto tématu ZDE.

Pokud bychom při výběru karty kladli důraz na délku bezúročného období, pak je nutno konstatovat, že HVB Bank je ze všech kreditních karet, které jsou v současné době na našem trhu, na druhém místě. Delší bezúročné období (51 dnů) nabízí pouze Citibank. Jako významný klad můžeme vyzdvihnout také to, že některé banky pro vydání kreditní karty nevyžadují, abyste u nich měli zřízený běžný účet.

 

Banka

Název karty

Minimální splátka Bezúr. období (v dnech) Výše úvěr. rámce

Nutnost běžného účtu v instituci

HVB Bank + iDnes VISA iDnes 10% z čerp. úvěru 45 10-180 000 Kč NE
HVB Bank VISA Paegas Club 10% z čerp. úvěru 45 10-180 000 Kč NE
HVB Bank ČSA 10% z čerp. úvěru 45 10-180 000 Kč NE
Česká spořitelna VISA Classic kreditní 5% vyčerp. částky, min. 200 Kč 45 dle dohody s klientem ANO
Komerční banka EC/MC kreditní 10% z čerp. úvěru 40 20-100 000 Kč ANO
Citibank Citibank kreditní karta - stříbrná 5% vyčerp. částky, min. 200 Kč 51 až trojnás. čistého měsíč. příjmu NE

Živnostenská banka

VISA Credit Classic 10% z čerp. úvěru (min. 500,- Kč) 45 od 10.000,- Kč do 50.000,- Kč ANO

Ke kartě VISA iDnes je také možné využít pojištění, tentokrát pod názvem Travel. Zahraniční cestovní a úrazové pojištění Travel je služba, kterou si můžete ke kartě přikoupit za roční poplatek 300 korun. Toto pojištěni se vztahuje na majitele karty, jeho manžela (manželku) a jejich děti do 18ti let, a to na 90 dní pobytu kdekoliv v zahraničí. Kromě pojištění léčebných výloh, úrazového pojištění a pojištění odpovědnosti za škodu zahrnuje také připojištění stornopoplatků souvisejících se zrušením cesty do zahraničí a další pojištění.

Podíváme se, jak karta VISA iDnes obstála mezi vybranými konkurenčními kreditkami na malém příkladu. Uvažujme, že kartu vlastníte dva roky, za tu dobu jste využili úvěr ve výši 70 000 Kč. Z toho 20 000 Kč jste vybrali v hotovosti z bankomatu a to pěti výběry po 4 000 Kč. Na kolik vás nakonec přijde zmíněných 70 000 korun, které jste získali díky některé z námi srovnávaných karet, se můžete přesvědčit v následující tabulce.

 

VISA Credit  Classic Živnostenské banky VISA iDnes VISA Classic kred. od České spořitelny Kreditní karta Komerční banky Stříbrná kreditní karta Citibank
83 070 Kč 84 886 Kč 85 760 Kč 88 432 Kč 91 080 Kč

Pokud bychom chtěli zhodnotit kartu Visa iDnes čistě z pohledu kreditní karty, pak můžeme konstatovat, že si mezi svými konkurenty nestojí nejhůře. Je škoda, že v případě karty VISA iDnes není možné čerpaný úvěr splácet již pětiprocentními splátkami jako například v případě Citibank nebo České spořitelny. Mnozí zájemci o tuto kartu by také jistě uvítali nižší měsíční poplatek, který s cenou karty notně zahýbe. Pokud si však myslíte, že využijete výhod, které plynou ze členství v klubu iDnes, rozhodně o kartě VISA popřemýšlejte. 

Vlastníte některou co-brandovanou kartu? Využíváte výhod, které vaše karta poskytuje?  Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

Zájem o hypotéky roste kvůli obavám ze zdražení a zpřísnění podmínek

Ilustrační snímek

Hypotéky po květnovém zastavení růstu úrokových sazeb začaly mírně zlevňovat. Průměrná úroková sazba klesla na 2,49...

Hypotéky se mění. Úvěr na bydlení nebude pro všechny, říká odbornice

Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners

Na začátku roku to vypadalo tak, že trh s hypotékami půjde razantně dolů, zejména kvůli růstu úrokových sazeb. Výsledek...

Fed bude zvyšovat sazby. Nastal čas shortovat dolar?

Fed bude zvyšovat sazby. Nastal čas shortovat dolar?

Kurzy.cz Americká centrální banka bude tento měsíc zvyšovat sazby. Jde o krok, který obecně bývá impulsem pro nákup „zasažené“ m...

Najdete na iDNES.cz