Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kartou zaplatíte i pokutu od Městské policie

aktualizováno 
Většina z nás si už zvykla mít v peněžence plastikovou kartičku, pomocí které může snadno v bankomatu získat hotovost, nebo s ní zaplatit nákup. Platební karta je nástrojem, který používáme stále častěji a nyní s ní budeme moci platit i na úřadech. Jaké poplatky nebo i pokuty zaplatíme bezhotovostně?

Platební karta je velmi pohodlný nástroj k placení. Zaplatíte s ní již ve většině obchodů, restaurací, u benzinových pump či za služby u kadeřníka. Protože nárůst plateb a finančních objemů uhrazených pomocí karty rok od roku narůstá, začínají se banky poskytující platební terminály zajímat i o další instituce, kterým by mohly nabídnout své služby.

Terminály a státní správa

Nyní se v zájmu jejich pozornosti ocitly i úřady státní správy, které od občanů vybírají mnoho správních a místních poplatků a rozhodně by bylo pro obě strany přínosem, kdyby je vybíraly či naopak hradily bezhotovostně. Odpadly by pak možná dlouhé fronty v pokladně pokud jdete přehlásit auto, požádat o vydání osobních dokladů, zaplatit za odvoz komunálního odpadu, či zaplatit za svého čtyřnohého miláčka (poplatek ze psů), pokud by měl každý odbor nainstalován platební terminál a vaši platbu kartou ověřil během chvilky.

Můžete kartou zaplatit na vašem úřadě?

Taková představa rozhodně není daleko od reality, Česká spořitelna nedávno představila projekt, který umožnil zavést platební terminály do několika městských a obecních úřadů. Nyní tedy mohou občané na 17 úřadech v ČR platit kartou a nepotřebují hotovost. Mezi úřady poskytující tuto službu patří např. Moravskoslezský a Ústecký kraj, městský úřad v Kolíně, Brně, Karlových Varech, Přerově, Pelhřimově či Novém Boru.

ČS ale není sama, kdo takto spolupracuje s úřady. Komerční banka poskytla platební terminály již třiceti městům a obcím (např. v Liberci, Pardubicích, Chomutově, Mladé Boleslavi, České Lípě, Písku, Novém Jičíně, Uherském Hradišti, Kroměříži). HVB Bank zase úspěšně spolupracuje s Městskou policií v Praze a Zlíně.

Banky většinou poskytují úřadům platební terminály zdarma či za minimální poplatek, protože ke správním či místním poplatkům nelze platícímu přičíst žádný manipulační poplatek za bezhotovostní platbu. Zároveň, aby úřadům nenarůstaly náklady na provoz, které by je od zavádění terminálů odradily, banky upravují poplatky za transakce. Banky tak získají jako klienta úřad státní správy, což jim přinese krom zvýšení objemů bezhotovostních transakcí i jistou prestiž.

Zaplatíte i pokuty za přestupky

Mobilní technologie umožňují efektivní využití platebních terminálů zejména Městské policii, protože platební terminál pak lze použít i v případě, že policisté pokutují občana za nějaký přestupek přímo na ulici (např. špatné parkování).

Zatím se z většího komfortu placení kartou mohou radovat jen někteří, jejichž městský či obecní úřad byl natolik pružný, aby s bankami na bezhotovostních platbách poplatků začal spolupracovat. Banky však hodlají oslovit a získat další úřady, takže časem se dočkají i vyznavači plateb kartou v dalších městech.

Zaplatili jste již správní poplatek platební kartou, Líbí se vám tato možnost úhrady? Napište nám, těšíme se na vaše názory.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Přinášíme aktuální přehled 10 nejvýhodnějších bankovních účtů

Ilustrační snímek

Banky vylepšují své bankovní účty a snaží se klienty hýčkat mnohem víc než dříve. Ve spolupráci s analytiky Scott &...

Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

Ilustrační snímek

Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod...

Banky začínají proměňovat své pobočky. Boj o klienty má další rozměr

Nový koncept klientsky přívětivých poboček odstartovala Komerční banka v roce...

Do bankovního světa zasáhla digitalizace. Klienti už nemusí chodit na pobočky, mohou finance spravovat po internetu i...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz