Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karty, které slibují skutečný komfort

aktualizováno 
Vedle masově využívaných platebních karet společností VISA a MasterCard jsou v nabídce tuzemských bank ještě další, mnohem méně známé značky karet. Jejich výhody jsou při tom velice výrazné. Proč se o nich mluví tak málo? Nebyly by vhodné právě pro vás?

Nejen VISA a MasterCard vás mohou oslovit v nabídce bank ve chvíli, kdy budete

přemýšlet o nové platební kartě pro svou potřebu. Určitě narazíte i na další, po celém světě uznávané značky, jako jsou karty Diners Club nebo American Express. Co jsou tyto karty zač?

 

Podívejme se nejprve na karty American Express, které jsou oproti Diners Club mnohem rozšířenější. Tyto karty můžeme rozdělit na karty charge, které vystavuje přímo společnost American Express a na karty debetní, které u nás exklusivně vystavuje  Komerční banka ke korunovým běžným účtům. Oba typy karet jsou embosované. Své charge karty rozlišuje American Express na karty personální (denominované v amerických dolarech) a na karty firemní, které jsou modifikovány pro potřeby zaměstnanců na jejich služebních cestách (zúčtovány v korunách).

 

Vedle vysokých limitů pro transakce slibují karty American Express další paletu výhod. První z nich je rozsáhlý pojistný program pro cesty do zahraničí, který se vztahuje nejen na majitele karty, ale i na jeho rodinu. Program zahrnuje úrazové pojištění, pojištění pro případ hospitalizace a ambulantního ošetření apod. Další výhodou, kterou karta nese, je speciální asistenční linka AXA, která vám v případě nouze (úraz v zahraničí, ztráta zavazadel apod.) může snadno a promptně pomoci řešit krizovou situaci.

 

Navíc, pokud o kartu American Express přijdete v důsledku ztráty či krádeže, není problém, aby vám byla v zahraničí do 24 hodin vydána karta náhradní. Nemusíte se tedy bát, že byste v případě, kdy o svou kartu skutečně přijdete, zůstali bez prostředků. Za vydání nouzové karty ani za stoplistaci karty ztracené přitom nezaplatíte ani korunu.

 

Chcete si vybrat vhodnou platební kartu? Navštivte naši speciální sekci.

Určitou výhodu je možné spatřovat také v prestiži, kterou v zahraničí karty American Express představují. Díky své historii a svému jménu v oblasti platebních karet jsou tyto karty v celém světě s povděkem akceptovány.

 

Ačkoli je zřejmé, že v zahraničí je karta American Express zdatným pomocníkem, na našem území vám může připravit nejednu krušnou chvíli. Ptáte se proč? Zatímco v hotelích, luxusních obchodech nebo třeba v půjčovnách aut byste neměli na problémy s akceptací karty narazit, zdaleka ne všem prodejnám s potravinami, drogerií nebo s jiným řadovým zbožím se značka American Express bude líbit. Ačkoli se tato situace postupně zlepšuje, pro bezhotovostní platby v Česku je dosud vhodné mít k dispozici ještě jednu, třeba jen obyčejnou elektronickou platební kartu, která vás uchrání před nutností nosit při sobě neustále hotovost.

 

American Express Corporate můžete obdržet přímo od společnosti American Express, karty personální pak pouze od dvou z desítky nejvýznamnějších bankovních ústavů na našem trhu. Jedná se konkrétně o Komerční a Živnostenskou banku. Zásadní rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že zatímco Komerční banka vydává kartu korunovou, karta vydaná Živnostenskou bankou je kartou dolarovou. Znamená to, že transakce provedené kartou jsou zúčtovány v dolarech a rovněž poplatky jsou hrazeny v téže měně. Váš běžný účet, ke kterému je karta vydána, přitom dolarový být nemusí.

 

Kolik stojí karty American Express? Jsou vůbec cenově zajímavé?

 

American Express - poplatky

Banka

Vedení karty - ročně

Výběr z bankom. přísl. banky

Výběr z bank. jiné banky

Výběr z bankom. v zahr.

Výběr na přep. přísl. banky

Výběr na přep. American Express v zahraničí

Stop- listace

Komerční banka

700 Kč

5 Kč

25 Kč

1%, min. 100 Kč

1%, min. 30 Kč

500 Kč

0

Živno- stenská banka*

3 000 Kč*

4%, min. 300 Kč

4%, min. 300 Kč

4%, min. 300 Kč

nelze

zdarma

0

 

*ceny jsou přepočteny z amerických dolarů na koruny, přičemž přepočet uvažuje kurz 30 Kč/1 USD. Cena je za kartu základní, tedy zelenou. K dispozici jsou však ještě další typy: zlaté, platinové nebo černé.

 

Zdroj: příslušné instituce

 

Z tabulky je zřejmé, že zatímco kartu American Express od Komerční banky je možné získat za velice rozumných podmínek (výší poplatků se blíží běžným cenám embosovaných debetních a kreditních karet), pak dolarová verze od Živnostenské banky je velice drahá.

 

Ale obraťme nyní svou pozornost k ještě prestižnějším kartám Diners Club. Tyto karty jsou na jednu stranu mezi nabídkami tuzemských bank daleko více rozšířené než karty American Express, na druhou stranu je však jejich získání mnohem obtížnější. Tento typ karty můžete získat u České spořitelny, ČSOB, HVB Bank, Živnostenské banky, ING Bank, Volksbank a J & T Banky. O jaký typ karty se jedná tentokrát?

 

Narozdíl od karet American Express, které banky vydávají buď jako klasické debetní karty nebo charge karty, jsou karty Diners Club výhradně kartami chargeovými. Ptáte se, co je charge karta? Prostřednictvím této karty máte možnost čerpat úvěr (podobně jako u karty kreditní), jehož výše vám bude nastavena při vydání karty na základě vašich finančních dispozic. Úvěr však musíte splatit do konkrétního dne v měsíci. Pokud jej splatíte včas, nečeká na vás žádný úrok ani jiná sankce (v případě Diners Club je tak možné využít až 60 dní bezúročného období). Úvěr je možné čerpat buď v hotovosti výběrem z bankomatů označených logem příslušné karetní asociace, nebo v obchodní síti platbami za zboží.

 

Velice zajímavé jsou výše úvěrových limitů charge karet. V případě karty Diners Club se můžete odrazit od standardních 100 000 korun výše, pochopitelně podle vaší bonity (vašich příjmů a zůstatků na vašem běžném účtu). Znamená to, že se tak úvěrový rámec této karty blíží výši úvěrů, poskytovaných u prestižních zlatých kreditních karet (Gold karty). Pokud si u banky vybudujete dostatečnou důvěru, a to nejen díky svým příjmům, ale i díky svému chování ve vztahu k financím, určitě vám banka dovolí i sem tam nastavený úvěrový rámec bez jakýchkoli sankcí přetáhnout. 

 

Kvalita karty Diners Club ovšem nespočívá pouze ve výši možného úvěru k čerpání.  Karta nabízí podobně jako American Express komplexní program cestovního pojištění, který se v tomto případě vztahuje také na spolucestující. Dále pak můžete díky kartě využívat volný vstup do VIP salónků na letištích nebo například garantovaných hotelových rezervací. Pokud kartu ztratíte, opět se můžete spolehnout na bezplatné vydání karty náhradní, popřípadě na poskytnutí nouzové hotovosti.

 

Diners Club má vedle standardní karty připraveny ještě dvě další alternativy, nesoucí přívlastky ČSA a Golf. Tyto karty nesou speciální výhody, jež se vztahují k příslušným oblastem, které charakterizuje jejich název. Diners Club ČSA například umožňuje využívat bonusový program, který slibuje výhody za nalétané míle, Diners Club Golf pak nabízí pojištění golfové výstroje a slevy na vstup na vybraná hřiště nebo na nákup v prodejnách s golfovým vybavením.

 

Zajímá-li vás, jak si stojí karta Diners Club v porovnání s konkurenčními kartami stejného typu, nahlédněte do následující tabulky:

 

Podmínky

Diners Club charge

Česká spořitelna: Visa Gold charge

HVB Bank: EC/MC Gold charge

eBanka: Charge karta

Délka zúčt. období

1 měs.

1 měs.

1 měs.

1 měsíc

Velikost úvěr. rámce

standardně od 100 tis. Kč

150 – 500 tis. Kč

indiv.

10 - 100 tis. Kč

Roční popl. za kartu

5 000 Kč

5 000

5 000 Kč

850 Kč

Výběr z bankom. přísl. banky

4% z vybír. částky

6 Kč

30 Kč

60 Kč + 1% z vybír. částky

Výběr z bankom. jiné tuzem. banky

4% z vybír. částky

25 Kč + 0,5% z vybír. částky

30 Kč

60 Kč + 1% z vybírané částky

Výběr z bankom. v zahr.

4% z vybír. částky

100 Kč + 0,5%

100 Kč + 0,5%

1,5% z vybír. částky,
min. 140 Kč

Vydání náhr. karty v zahraničí

0

2 500 Kč

0

250 Kč (1.)/470 Kč (2. ad.) 

Stoplistace karty

0

2 000 Kč

3 000 Kč

3 750 Kč

Nutnost ručení

ne

individ.

ne

ne

 

Zdroj: příslušné instituce

 

Stojí za to, ale…

 

To, že oba typy karet, přináší svému majiteli zajímavé výhody je nesporné, ovšem také relativní. Pokud je vaše cestování omezeno hranicemi České republiky a do zahraničí se dostanete pouze minimálně, pak ani o kartě American Express ani o Diners Club nemá cenu uvažovat. Zbytečně byste totiž platili za služby, jež jsou sice zajímavé, ale které nevyužijete.

 

Pokud naopak patříte do skupiny lidí, která nejenže cestuje do zahraničí často, ale navíc si potrpí na komfort, který si může dovolit, pak právě vám bude některá z uvedených prestižních karet vyhovovat.

 

Jaké platební karty používáte? Vlastníte nějakou charge kartu, nebo dáváte přednost klasickým elektronickým kartám? Podělte se s námi o vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Češi jsou podpojištění. Co to znamená a jak to napravit?

Ilustrační snímek

Češi vydávají výrazně méně peněz za pojištění majetku, zdraví i života než lidé ve vyspělých evropských státech. Podle...

Srna je v pojistce, kuna a kráva ne. Kolik stojí srážka se zvěří

Ilustrační snímek

Střetů se zvěří na českých silnicích přibývá. Kritickým obdobím je především podzim. Potvrzují to pojišťovny a uvádějí,...

Úhel pohledu se mění: povinné ručení za hubičku není dobrá volba

Ilustrační snímek

Někteří Češi berou povinné ručení stále jako nutné zlo. Hledí jen na co nejnižší cenu a volí co nejnižší zákonem...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.