Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Každý desátý zaměstnanec firmy, která přepočítává mince, je neslyšící

aktualizováno 
Tělesné postižení může být při hledání práce výhodou. Potvrzuje to společnost, která se na přepočítávání peněz rozhodla zaměstnávat neslyšící, protože jí chyběli vhodní pracovníci.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

První neslyšící začal ve firmě pracovat v roce 2005 a už o rok později se G4S Cash Services rozhodla zaměstnat celou skupinu lidí s tímto handicapem. "Dnes ve středisku zpracování hotovosti pracuje kolem 10 procent lidí se sluchovým postižením. Samozřejmě někteří už od nás odešli a jiní nastoupili, stabilně je to jedenáct až patnáct lidí," říká personální ředitelka Ludmila Süssová.

Pro společnost, která se mimo jiné zabývá svážením peněžních hotovostí, zpracováváním tržeb zákazníků, totiž není důležité, zda pracovníci, kteří přepočítávají přivezené mince, bankovky a připravují je na další rozvoz, dobře slyší. Důraz se klade na to, zda jsou zdravotně způsobilí pro manipulaci se zásilkami, mají čistý trestní rejstřík a jakou mají odpovědnost, stabilitu i morálku.

"Žádné změny pracoviště jsme kvůli handicapovaným nedělali. Máme určité bezpečností standardy, podle nichž je pracoviště upraveno, takže se museli přizpůsobit našim podmínkám," dodává personální ředitelka. Podle ní to žádný problém nebyl, neboť práce, kterou neslyšící vykonávají, je samostatná.

Nepotřebují tedy kromě vedoucího směny s nikým komunikovat. Ani mezi sebou. "V počítárně je kvůli strojům a mincím stejně takový hluk, že ani dobře slyšící zaměstnanci mezi sebou moc mluvit nemůžou," dodává manažerka střediska zpracování hotovosti Markéta Mikolášová. Umějí se domluvit. G4S Cash Services, která na českém trhu funguje od 90. let, se na zaměstnávání neslyšících nijak zvlášť nepřipravovala.

"Samozřejmě, kvůli pracovnímu pohovoru a zapojení těchto lidí do procesu jsme měli tlumočníka do znakové řeči. Dokonce se jejich práci sám naučil, aby jim mohl přesně vysvětlit, co budou dělat," vzpomíná na začátky personální ředitelka. Manažerka počítárny k tomu poznamenává: "Proces a postupy, v nichž lidé pracují, jsou z bezpečnostních důvodů jasně dané a nemění se. Každý ví, za co zodpovídá a jak přesně má postupovat. Je to rutinní práce. A pokud se náhodou vyskytne nějaký problém, dá se vždy vyřešit, ať už písemně nebo slovně. Řada neslyšících umí dobře odezírat, pokud mluvíte přímo k nim a zřetelně. Někteří dokonce mluví, i když ne perfektně."

Přestože někteří z neslyšících, kteří nastoupili v roce 2006, už v G4S Cash Services nepracují, s novými příchozími už byla práce snazší. "Ti zapracovaní pomohli nováčkům vše vysvětlit," dodává manažerka počítárny. Navíc z grantu Agentury profesního poradenství pro neslyšící (APPN) máme nově k dispozici počítač, díky němuž můžeme využívat služeb tlumočníka znakové řeči. Systém funguje tak, že já s tlumočníkem mluvím a on v jedné části obrazovky znakuje," vysvětluje Markéta Mikolášová.

Tlumočníka si do firmy přizve, jen pokud je třeba probrat se zaměstnancem něco osobně. "Většinu informací od nás ale dostávají písemně, včetně rozpisu směn," poznamenává.

Toho, že by si neslyšící předávali mezi sebou informace špatně, se firma nebojí. "Vzhledem k tomu, jak zabezpečené a kontrolované je to pracoviště, nemůže se to stát. Postupy jsou standardizované a vše podléhá přísné kontrole," vysvětluje manažerka počítárny.

Pomohla agentura

Zaměstnávání neslyšících by podle personální ředitelky bylo bez pomoci APPN složitější. Nejenže jim agentura zajišťuje tlumočení do znakového jazyka, ale především má databázi sluchově postižených, kteří hledají práci. "Díky nim máme snazší přístup k této skupině handicapovaných a s jejich doporučením je možné vybírat vhodné kandidáty," říká Ludmila Süssová.

Firma má kritéria, kterým ne všichni vyhovují. Například požaduje, aby žadatel o práci neměl problémy se splácením dluhů a byl odpovědný. "Lidé, kteří nemají handicap, u nás procházejí psychotesty. Ty však neslyšícím lidem nelze zadávat," dodává personální ředitelka. Podle ní to však ve výsledku vyjde nastejno.

"Máte lidi, kteří projdou psychotesty na výbornou, ale pak jsou s nimi problémy. Vyjde to tedy téměř stejně, jako by žádnými testy neprocházeli. Lidé s průměrným výsledkem si přitom té práce mohou více vážit, takže u nás nezůstávají jen pár měsíců," poznamenává s tím, že diagnostika není určující. Se slyšícími i neslyšícími zaměstnanci bývají úplně stejné problémy.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Dvanáct zdravých návyků, které zvýší vaši duševní odolnost

Ilustrační snímek

Kdo je duševně odolný a s touto schopností se narodí, má výhodu. Umí mnohem snadněji než ostatní překonávat překážky a...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Schichtové: Jak jejich slavné mýdlo s jelenem proslavilo Ústí v Evropě

Dobové reklamní panely kosmetické značky Elida z ústecké společnosti Schicht

Vybudovali obrovský podnik, zaměstnávali tisíce lidí. Chtěli konkurovat Škodě a Tatře. Jenže podobně jako u jiných...

Česká pošta: nově musíte pro zásilky až do depa

Česká pošta: nově musíte pro zásilky až do depa

Kurzy.cz Klienti České pošty si stěžují, že pošta není schopna doručit balíky na určenou adresu, přestože klient doručení zaplat...

Najdete na iDNES.cz