Kde diskriminovaní najdou pomoc?

Cítíli se někdo diskriminován při výběrovém řízení na pracovní místo či v zaměstnání samém, má několik možností, kde hledat pomoc.

Zaměstnavatel

Lze se pokusit o řešení situace s jeho pomocí. Pokud však diskriminuje vědomě, je použití této varianty zbytečné. V praxi se také stává, že zaměstnavatel odmítá problém řešit nebo jej bagatelizuje.

Odbory

Je-li diskriminovaná osoba odborově organizována, může vyhledat pomoc u odborů a pokusit se jejich prostřednictvím záležitost se zaměstnavatelem řešit. Pomoc u odborů může vyhledat i ten, kdo v nich není. Nemá však právo na bezplatné právní poradenství ze strany odborů a případné bezplatné zastupování před soudem.

Nevládní organizace

Poskytují bezplatnou právní pomoc a poradenství ženám, které se cítí na trhu práce diskriminovány. Ženy jsou informovány o tom, zda v jejich konkrétním případě o diskriminaci skutečně jde, a zároveň jsou poučeny o jednotlivých prostředcích obrany proti ní. Právní poradenství tohoto typu poskytuje již několik let například Český helsinský výbor.

Úřad práce

Lze jej na diskriminaci upozornit písemně či osobně.

Soud

Je tu možnost podání žaloby na zaměstnavatele u soudu, v jehož územním obvodu má žalovaný zaměstnavatel sídlo.

Policie

Většinou řeší takové případy sexuálního obtěžování, které naplňují skutkovou podstatu trestného činu například vydírání, omezování osobní svobody.

Advokáti

Poskytují placené právní služby včetně sepsání a podání žaloby

Veřejný ochránce práv (ombudsman)

Pomáhá ochraňovat osoby před jednáním úřadů a jiných institucí vykonávajících státní správu, pokud je jednání státního orgánu v rozporu s právem nebo neodpovídá principům demokratického státu či jsou orgány nečinné, v řízení tak vznikají průtahy. Obrátit se na něj lze formou stížnosti. Nepomůže však v případě, kdy se diskriminačních praktik dopouští orgán státní správy z pozice zaměstnavatele.

Ústavní soud

Rozhoduje v případech, kdy již pravomocně rozhodly soudy obou stupňů, pokud došlo u diskriminované osoby k porušení práv vyplývajících z Listiny základních lidských práv a svobod a z mezinárodních úmluv, kterými je Česká republika vázána. Na Ústavní soud se lze obrátit formou ústavní stížnosti.