Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde jde udělat v Praze kariéru

  14:00aktualizováno  14:00
Málokdo by se zřejmě zdráhal spokojit se v Praze s měsíčním platem ve výši téměř půl milionu korun. A to i v případě, že by šlo o hrubý, a navíc vedlejší příjem jako v případě senátora Vladimíra Železného za jeho „generální ředitelování“ ve společnosti CET 21. Kde si lze takto vydělat? Kde opravdu uděláte kariéru?

Drtivá většina Pražanů však musí vyžít z mnohem menšího rodinného rozpočtu a zmíněná suma bývá mnohdy v lepším případě ročním výdělkem. I nejvyšší průměrný plat generálních ředitelů a prezidentů velkých pražských podniků a organizací činí podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí zhruba 170 tisíc korun měsíčně.
Kam se má člověk v české metropoli vrtnout, aby měl šanci se dobře a rychle uchytit v dnešní dravé době? V poslední době se totiž situace na trhu práce oproti začátku devadesátých let změnila.

Kolik peněz si v Praze můžete vydělat
Nejvyšší průměrné platy vedoucích pracovníků
1. 172 983 Kč velké organizace a podniky
2. 132 722 Kč stavitelství a zeměměřičství
3. 91 074 Kč poskytování obchodních služeb
4. 80 923 Kč finanční a hospodářské útvary
5. 76 676 Kč personální útvary a útvary průmyslových vztahů
6. 73 789 Kč odbytové útvary (včetně průzkumu trhu)
7. 69 847 Kč reklama a styk s veřejností
8. 66 629 Kč výpočetní útvary
9. 64 065 Kč poskytování obchodních služeb
10. 61 535 Kč průmyslová odvětví (ve výrobě)

„V současné chvíli již raketové starty do odpovědných a manažerských pozic u velmi mladých a málo zkušených lidí tolik vidět není. Situace je nyní stabilizovaná a dosáhnout v průběhu několika málo let top manažerské pozice již rozhodně není běžnou situací,“ uvedla Daniela Čajánková z personálního poradenství Stimul. Manažerská místa jsou podle ní obsazena stabilními lidmi, kteří svou profesní dráhu nastartovali velmi mladí a dnes jsou v optimálním fyzickém i profesním věku. „Top manažerských volných pozic není tak mnoho, jak tomu bylo počátkem devadesátých let. Zároveň se ukazuje, že je potřeba získat určité pracovní zkušenosti. Bez nich mladí lidé dělají na těchto postech chyby,“ říká Čajánková.

Přesto se pracovníci personálních agentur shodují, že se dají vyjmenovat obory, ve kterých dynamičtí a šikovní lidé mohou rychle postoupit.

„Rychlý postup je například vidět u čerstvých absolventů vysokých škol, kteří nastupují na místa juniorských pozic v logistice. Ti schopní se velice rychle vypracovávají na seniorské pozice. Totéž platí i v oblasti informačních technologií a telekomunikací,“ uvedla Lydie Bolehovská z agentury Personální servis.

V oblasti informačních technologií se podle Čajánkové hledí na to, co kdo skutečně umí a je schopen nabídnout. „Je to obor mladých lidí. Ti schopní se velmi rychle propracovávají k vedení samostatných i náročných projektů. Začíná nabírat na důležitosti kvalitní, především vysokoškolské vzdělání,“ říká s tím, že samouci mají prakticky „odzvoněno“.

V případě telekomunikačních odvětví zase jde o dynamický obor, který je zvyklý na pohyb a změny. Pracují tam převážně mladí lidé, kterým stále nabízejí velké možnosti personální systémy a způsoby práce s lidskými zdroji včetně kariérních plánů pro jednotlivé zaměstnance.

Je váš kolega samaritán? Co s tím? Čtěte ZDE.

Kde člověka dál může potkat rychlý kariérní vzestup? Finanční služby se jeví jako perspektivní pro lidi s vyšším vzděláním, kteří dokážou nabídnout velmi dobré komunikační schopnosti, případně obchodní talent, především ve spojení s poskytováním leasingu nebo pojištění. I marketing nabízí možnosti ve velkých společnostech i výzkumných a konzultačních agenturách.

V ekonomických oblastech je možné podle informací agentury Stimul zaznamenat rychlý profesní postup u mladých lidí, kteří se orientují na aktivity spojené s auditorskými činnostmi.

V jakých oborech v Praze uděláte nejrychleji kariéru

Počítače

 V oblasti informačních technologií se schopní lidé velmi rychle propracovávají k vedení samostatných i náročných projektů.

Telekomunikace

Jedná se o dynamický obor, který je zvyklý na pohyb a změny.

Některé typy finančních služeb

Služby spojené s poskytováním leasingu nebo pojištěním.

Marketing

Nabízí možnosti ve velkých společnostech i výzkumných konzultačních agenturách.

Ekonomická oblast

Auditorské činnosti nebo controlling.

Zdroj: oslovené pražské personální agentury

Změna oproti počátku devadesátých let 20.století

Situace na trhu práce v oblasti top manažerských pozic je již stabilizovaná a dosáhnout jich v průběhu několika málo let již rouhodně není běžné. Manažerská místa jsou obsazena stabilními lidmi, kteří svou profesní dráhu nastartovali velmi mladí v oblastech jako jsou informační technologie nebo bankovnictví, a dnes jsou v optimálním věku fyzickém i profesním. je potřeba získat určité pracovní zkušenosti, bez nich mohou mladí lidé dělat v top manažerských postech chyby.


Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

Z malé firmy vybudovala největší pražírnu ořechů ve střední Evropě

Jana Kremlová, generální ředitelka firmy Alika

Janě Kremlové a jejímu manželovi Pavlovi se podařilo z mála vytlouci malý zázrak. Před čtvrtstoletím si pořídili první...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Kurzy.cz Obchodování kryptoměn je brzdou mainstreamového přijetí blockchainové technologie. Shodli se na tom jednomyslně účastní...

Najdete na iDNES.cz