Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde jde udělat v Praze kariéru

  14:00aktualizováno  14:00
Málokdo by se zřejmě zdráhal spokojit se v Praze s měsíčním platem ve výši téměř půl milionu korun. A to i v případě, že by šlo o hrubý, a navíc vedlejší příjem jako v případě senátora Vladimíra Železného za jeho „generální ředitelování“ ve společnosti CET 21. Kde si lze takto vydělat? Kde opravdu uděláte kariéru?

Drtivá většina Pražanů však musí vyžít z mnohem menšího rodinného rozpočtu a zmíněná suma bývá mnohdy v lepším případě ročním výdělkem. I nejvyšší průměrný plat generálních ředitelů a prezidentů velkých pražských podniků a organizací činí podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí zhruba 170 tisíc korun měsíčně.
Kam se má člověk v české metropoli vrtnout, aby měl šanci se dobře a rychle uchytit v dnešní dravé době? V poslední době se totiž situace na trhu práce oproti začátku devadesátých let změnila.

Kolik peněz si v Praze můžete vydělat
Nejvyšší průměrné platy vedoucích pracovníků
1. 172 983 Kč velké organizace a podniky
2. 132 722 Kč stavitelství a zeměměřičství
3. 91 074 Kč poskytování obchodních služeb
4. 80 923 Kč finanční a hospodářské útvary
5. 76 676 Kč personální útvary a útvary průmyslových vztahů
6. 73 789 Kč odbytové útvary (včetně průzkumu trhu)
7. 69 847 Kč reklama a styk s veřejností
8. 66 629 Kč výpočetní útvary
9. 64 065 Kč poskytování obchodních služeb
10. 61 535 Kč průmyslová odvětví (ve výrobě)

„V současné chvíli již raketové starty do odpovědných a manažerských pozic u velmi mladých a málo zkušených lidí tolik vidět není. Situace je nyní stabilizovaná a dosáhnout v průběhu několika málo let top manažerské pozice již rozhodně není běžnou situací,“ uvedla Daniela Čajánková z personálního poradenství Stimul. Manažerská místa jsou podle ní obsazena stabilními lidmi, kteří svou profesní dráhu nastartovali velmi mladí a dnes jsou v optimálním fyzickém i profesním věku. „Top manažerských volných pozic není tak mnoho, jak tomu bylo počátkem devadesátých let. Zároveň se ukazuje, že je potřeba získat určité pracovní zkušenosti. Bez nich mladí lidé dělají na těchto postech chyby,“ říká Čajánková.

Přesto se pracovníci personálních agentur shodují, že se dají vyjmenovat obory, ve kterých dynamičtí a šikovní lidé mohou rychle postoupit.

„Rychlý postup je například vidět u čerstvých absolventů vysokých škol, kteří nastupují na místa juniorských pozic v logistice. Ti schopní se velice rychle vypracovávají na seniorské pozice. Totéž platí i v oblasti informačních technologií a telekomunikací,“ uvedla Lydie Bolehovská z agentury Personální servis.

V oblasti informačních technologií se podle Čajánkové hledí na to, co kdo skutečně umí a je schopen nabídnout. „Je to obor mladých lidí. Ti schopní se velmi rychle propracovávají k vedení samostatných i náročných projektů. Začíná nabírat na důležitosti kvalitní, především vysokoškolské vzdělání,“ říká s tím, že samouci mají prakticky „odzvoněno“.

V případě telekomunikačních odvětví zase jde o dynamický obor, který je zvyklý na pohyb a změny. Pracují tam převážně mladí lidé, kterým stále nabízejí velké možnosti personální systémy a způsoby práce s lidskými zdroji včetně kariérních plánů pro jednotlivé zaměstnance.

Je váš kolega samaritán? Co s tím? Čtěte ZDE.

Kde člověka dál může potkat rychlý kariérní vzestup? Finanční služby se jeví jako perspektivní pro lidi s vyšším vzděláním, kteří dokážou nabídnout velmi dobré komunikační schopnosti, případně obchodní talent, především ve spojení s poskytováním leasingu nebo pojištění. I marketing nabízí možnosti ve velkých společnostech i výzkumných a konzultačních agenturách.

V ekonomických oblastech je možné podle informací agentury Stimul zaznamenat rychlý profesní postup u mladých lidí, kteří se orientují na aktivity spojené s auditorskými činnostmi.

V jakých oborech v Praze uděláte nejrychleji kariéru

Počítače

 V oblasti informačních technologií se schopní lidé velmi rychle propracovávají k vedení samostatných i náročných projektů.

Telekomunikace

Jedná se o dynamický obor, který je zvyklý na pohyb a změny.

Některé typy finančních služeb

Služby spojené s poskytováním leasingu nebo pojištěním.

Marketing

Nabízí možnosti ve velkých společnostech i výzkumných konzultačních agenturách.

Ekonomická oblast

Auditorské činnosti nebo controlling.

Zdroj: oslovené pražské personální agentury

Změna oproti počátku devadesátých let 20.století

Situace na trhu práce v oblasti top manažerských pozic je již stabilizovaná a dosáhnout jich v průběhu několika málo let již rouhodně není běžné. Manažerská místa jsou obsazena stabilními lidmi, kteří svou profesní dráhu nastartovali velmi mladí v oblastech jako jsou informační technologie nebo bankovnictví, a dnes jsou v optimálním věku fyzickém i profesním. je potřeba získat určité pracovní zkušenosti, bez nich mohou mladí lidé dělat v top manažerských postech chyby.


Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Kuffnerové: Na začátku bohatství byl pozemek vyhraný v šachové partii

V Břeclavi vyráběli Kuffnerové bílý cukr od roku 1862. Hermann Kuffner (na...

Historický cukrovar je dodnes dominantou Břeclavi. Ve Vídni se zase stále pije pivo Ottakringer. Obojí vzniklo díky...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz