Zaměstnavatelé nejsou vždy ochotni přijmout zaměstnance se zdravotním postižením.

Zaměstnavatelé nejsou vždy ochotni přijmout zaměstnance se zdravotním postižením. | foto: Profimedia.cz

Kde najdou pomoc při shánění práce handicapovaní

Pomoc handicapovaným při hledání práce nabízí několik specializovaných pracovních portálů. Naleznete zde nabídku pracovních pozic nebo třeba rekvalifikačních kurzů.

K lepšímu uplatnění handicapovaných na trhu práce přispívá například projekt Konta Bariéry - internetová burza práce www.bariery.cz/burzaprace. Na portálu se setkávají ti, kteří práci hledají, přímo s firmami, které ji nabízejí.

Jedním z prvních, kterému se podařilo díky tomuto projektu získat práci, je Mirek Fiala, 22letý student Vysoké školy veřejné správy a mezinárodních vztahů v Praze. Pochvaluje si, že existuje takový specializovaný portál. Vždycky když hledal práci, ztratil spoustu času tím, že se hlásil na pozice, které by sice zvládl, ale zaměstnavatel nebyl z různých důvodů "připraven“ zaměstnat vozíčkáře.

"Na této burze najde zájemce o práci nabídky, které jsou určeny přímo handicapovaným. A portál ocení určitě i firmy. Pokud chtějí zaměstnat vozíčkáře nebo člověka s jiným handicapem, vím z vlastní zkušenosti, že je velice obtížné se k němu dostat,“ dodává Fiala, který nyní pracuje na zkrácený úvazek ve finančním oddělení společnosti IBM.

Zájemci o práci, zaregistrovaní na burze práce Konta Bariéry, mohou nové nabídky dostávat přímo na svůj počítač nebo si na portálu vytvořit svůj profesní životopis.

Kde se dozvíte o dalších nabídkách volných míst pro zdravotně postižené?
Přehledné uspořádání pracovních příležitostí najdete například na www.praceprozp.cz, desítky inzerátů jsou třeba na www.severo.ceskakariera. cz. Dále je k dispozici síť úřadů práce (www.mpsv.cz - portál zaměstnanosti), organizace zdravotně postižených (www.nrzp.cz), sítě zaměstnavatelů (www.azzpcr. cz nebo www.scmvd.cz) nebo specializovaných webů personálních agentur.

Také rekvalifikace je jednou z možností, jak handicapovaní lidé mohou získat nové místo. Sledujte při hledání nového zaměstnání například aktuální nabídku společnosti Educity (www.educity. cz), která sdružuje několik rekvalifikačních agentur, nebo třeba společnost celoživotního vzdělávání CC Systems (www.ccsystem.cz). Rekvalifikace samozřejmě organizují i úřady práce.

Oslovit můžete přímo i organizace, které mají se zaměstnáváním postižených dlouholeté zkušenosti, nebo velké firmy. Ty v rámci firemní společenské odpovědnosti považují za samozřejmé zaměstnávat handicapované ve větší míře, než jim pouze ukládá zákon.

Největší zaměstnavatelé
(Firma (Sídlo); celkem/postižení)

  • Služba (Č. Budějovice) 700/450
  • Otava (Písek) 550/320
  • Irisa (Vsetín) 480/270
  • Obzor (Zlín) 400/270
  • Styl (Plzeň) 400/240
  • Plastika (Kroměříž) 320/180
  • Meta (Kladno) 300/170

Zdroj: Svaz českých a moravských výrobních družstev

,