Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde nakoupíte akcie na internetu?

aktualizováno 
Rozhodli jste se nakoupit akcie a nyní již pouze přemýšlíte, jakým nejjednodušším způsobem je to možné realizovat? Stejně jako s bankou můžete komunikovat pomocí telefonu a internetu, je možné také akcie nakupovat bez návštěvy obchodníka. V případě akcií je někdy dokonce nezbytnou podmínkou rychlý přístup k informacím a k podávání pokynů, ten nabízí pouze internet. U koho můžete nakupit akcie přes internet?

Článek navazuje na předchozí seznámení s nákupem akcií - více ZDE.

Zdaleka ne všichni domácí obchodníci s cennými papíry nabízejí přístup k zadávání pokynů přes internet. Nejběžnějším typem komunikace s obchodníkem stále zůstává telefonní linka. I když většina obchodníků přijímá i pokyny zadané e-mailem, o internetovém obchodování v tomto případě mluvit nemůžeme. Podávání pokynů přes internet tak nabízejí Patria Direct, Atlantik FT a Fio.

Z následující tabulky je patrné, na kterých trzích je možné nakupovat akcie. Čistě na pražskou burzu je (při obchodech přes internet) zaměřen Patria Direct, naopak u

Jedinečnou šanci vyzkoušet si obchodování na amerických trzích bez rizika máte v naší Investiční hře - hraje se o ceny za 250 000 Kč

Atlantik FT můžete s internetem obchodovat pouze v zahraničí – na druhou stranu nabízí největší výběr trhů od AMEXu až po London Stock Exchange a Švýcarskou SWX. Fio jako jediné nabízí přístup na domácí i zahraniční trhy, stejně jako na mimoburzovní RM-Systém. Na RM-Systému můžete, na rozdíl od pražské burzy, na kterou mají přístup pouze její členové, obchodovat pomocí internetových aplikací rovněž sami - bez asistence obchodníka.  

Trhy přístupné přes internet
Obchodník BCPP RM-Systém USA Evropa
KOBOS SPAD
Patria Direct ANO ANO NE NE NE
Atlantik FT NE NE NE NYSE, NASDAQ, AMEX* Německo - XETRA, Velká Británie - LSE, Švýcarsko - SWX, VIRT-X
Fio ANO ANO ANO NYSE, NASDAQ, AMEX Německo - XETRA
*další trhy např. MarketXT, Instinet, Archipelago
Zdroj: internetové stránky obchodníků

Výhodou zadávání pokynů přes internet je bezesporu rychlost, s jakou můžete na trzích obchodovat. Druhým kladem jsou nižší poplatky, které za pokyny přes internet platíte, i když úspora v tomto případě nebude v absolutních číslech nijak výrazná. Např. pokyn k obchodu na BCPP zadaný u Fia osobně stojí 30 Kč, přes internet 15 Kč - osobní pokyn na RM-Systém  stojí 100 Kč, pokyn podaný přes internet 25 Kč -  telefonický nebo osobní pokyn na trh v USA stojí 2 dolary, přes internet je zdarma.

Pokud hledáte informace o akciích a aktuální investiční zpravodajství, navštivte naši speciální sekci ZDE

V celkovém objemu obchodu však poplatky za pokyn nehrají příliš významnou roli. Vyšší jsou poplatky za realizovaný pokyn. I tady se dá ušetřit, neboť někteří obchodníci počítají tento poplatek podle způsobu zadání pokynu. Např. Patria Direct si u objemů nižších než 100 tis. Kč účtuje 0,8 % z realizovaného obchodu u pokynů přes internet (min. 100 Kč), obchody přes telefon či fax stojí 0,9 % (min. 500 Kč) a konečně obchod s asistencí osobního makléře 1000 Kč, tedy více jak 1 %.

Nevýhodou obchodování přes internet je nutnost větší orientace v obchodování s akciemi. Makléř, kterému by eventuelně málo zkušený investor předával pokyn může předejít rozsáhlým ztrátám pro klienta.

Jak vyplývá z tabulky, každý obchodník dává větší důraz na jinou oblast, v návaznosti na předchozí článek – Jak nakoupit akcie? – se pokusíme srovnat, kolik bude stát nákup akcií  konkrétní domácí společnosti. Pro příklad budeme uvažovat nákup 30 a 3 kusů akcií Komerční banky, která se obchoduje jak na pražské burze, tak na RM-Systému - v současnosti na hodnotě okolo 2 000 Kč.

Přes internet můžeme Komerční banku nakoupit u Patria Direct, Fia nebo přímo v RM-Systému.

Nákup 30 akcií Komerční banky, 2 000 Kč/akcii
  podání pokynu realizovaný pokyn minimální poplatek celkové náklady
RMS/Internetový zákazník 30 Kč 173 Kč+1,2% nad 10 000 Kč 803 Kč
RMS/Web zákazník 50 Kč 173 Kč+1,2% nad 10 000 Kč 823 Kč
Patria Direct 0 Kč 0,80% 100 Kč 528 Kč*
Fio/BCPP 15 Kč 0,85% 70 Kč 573 Kč*
Fio/RMS 25 Kč cena RMS - 10% 50 Kč 721 Kč
* + poplatek BCPP ve výši 0,08 % z objemu obchodu
Zdroj: internetové stránky obchodníků,  RM-Systém

Nákup 3 akcií Komerční banky, 2 000 Kč/akcii
  podání pokynu realizovaný pokyn minimální poplatek celkové náklady
RMS/Internetový zákazník 30 Kč 1,70% 50 Kč 132 Kč
RMS/Web zákazník 50 Kč 1,70% 50 Kč 152 Kč
Patria Direct 0 Kč 0,80% 100 Kč 105 Kč*
Fio/BCPP 15 Kč 0,85% 70 Kč 90 Kč*
Fio/RMS 25 Kč cena RMS - 10% 50 Kč 117 Kč
* + poplatek BCPP ve výši 0,08 % z objemu obchodu
Zdroj: internetové stránky obchodníků,  RM-Systém

Z uvedených tabulek vyplývá, že při nákupu akcií je výhodnější obchodník s cennými papíry a nákup na burze cenných papírů než na RM-Systému. Tyto závěry však nebudou platit obecně. Jednak proto, že příkald je pro názornost zjednodušující (nízký objem investice,...), ale i proto, že nejsou zohledněny všechny klady a zápory jednotlivých přístupů (RM-Systém vs. BCPP a obchodníci). Nevýhodou pražské burzy je také např. menší počet emisí akcií, které se zde obchodují nebo kratší obchodní den.

U nízkých objemů obchodů se poplatky pohybují v rozmezí od jednoho do dvou procent. S rostoucím objemem poplatky klesají, takže obchod za více jak 0,5 mil. Kč realizujete přibližně za 0,3 - 0,5 %.

Nesmíme však zapomínat na další poplatky a platby, které jsou s akciemi spojeny. Pokud jsou akcie vedeny na účtu ve Středisku cenných papírů, souvisejí další náklady s převody akcií a vedením účtu. Pokud jsou akcie na účtu u obchodníka (většinou zahraniční akcie), platíme obchodníkovi za jejich správu či uložení. S dalšími poplatky v RM-Systému se setkáme při zadávání "zvláštních pokynů" (limitních a stop pokynů), kde se poplatek za pokyn zvedá přibližně o 5 až 10 %.

Nákup akcií není, jak jsme ukázali, nijak složitý. Ani nejnovější způsob obchodování přes internet nemusí odradit začínajícího investora. Kromě tří základních kritérií výnos, riziko a likvidita by však investoři neměli zapomínat na náklady spojené s nákupem a prodejem.

Nakupujete akcie raději sami na RM-Systému nebo využíváte služeb obchodníků s cennými papíry? Myslíte si, že jsou poplatky za nákup akcií příliš vysoké?

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

JOSEF ŠÍMA: ATELIÉR 1934, olej na plátně, 99 x 144 cm  Cena 28,8 milionů korun...
Rekordní rok na českých aukcích: investoři utratili přes miliardu

Sběratelé a investoři loni utratili na aukcích 1,26 miliardy korun, padl historický rekord za obraz vydražený za nejvyšší cenu a řada umělců dosáhla nových...  celý článek

Ilustrační snímek
Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník poradí, jak první cestu na burzu zvládnout...  celý článek

Ilustrační snímek
Zisk dvacet tisíc denně? Nevěřte všemu, může jít o trik v překladu

Kdo chce začít investovat, jde na internet. Tam je informací nejvíc. Jenomže ne vše, co se píše, je pravda. Stejně jako nemusí být úplně pravdomluvný člověk,...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.