Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde se dá skutečně vydělat?

aktualizováno 
Jako každý měsíc i tentokrát vám přinášíme přehled toho, kde a kolik se dalo vydělat investováním na trzích, a jaké nejdůležitější události finanční trhy ovlivnily. Ačkoli je pro trhy první polovina roku úspěšným tažením za vyššími výnosy, červen nebyl zrovna nejlepším měsícem. Většina sledovaných trhů spíše stagnovala. Přitom nebyla nouze o makroekonomické údaje a události.

První dva týdny na akciových trzích byly celkem úspěšné, český trh byl ve vleku zahraničního sentimentu, který určovaly zejména trhy v USA. Zlepšený ukazatel ISM produkce za měsíc květen (na hodnotě 49,4) zvedl poptávku po akciích a indexy překonávaly své resistentní úrovně a půlroční maxima – 1000 bodů pro S&P 500, 9000 bodů DJIA.

V průběhu měsíce se očekávalo snížení sazeb jak v eurozóně, tak v USA . Celkově byl červen měsícem snižování úrokových sazeb, které nakonec kromě výše zmíněných oblastí (viz komentář: USA mají nejnižší sazby za 45 let) klesly i v Polsku, Švédsku, Dánsku, České republice,… Ojedinělým případem je Maďarsko, které naopak dvakrát sazby zvedlo, ale v tomto případě šlo o snahu centrální banky o ochranu měnového kurzu forintu více ZDE.

Snížení sazeb mělo podnítit ekonomický růst, který se zatím pro světové ekonomiky nedostavuje. Růst HDP za první pololetí dosahuje v USA  pouhých 1,5 %, avšak očekává se jeho akcelerace až k 3,5 % ve druhé polovině roku.

Index Změna (v %)
S&P 500 1,13
DJIA 1,53
Nasdaq Composite 1,68
FTSE 100 -0,42
DAX 7,98
CAC 40 3,09
Nikkei 225 7,82

Nicméně druhá polovina měsíce byla ve znamení poklesů a stagnace. Důvodů lze nalézt hned několik: horší výsledky firem a oznamování zhoršených výhledů firem na výsledky za první pololetí (oznamovány budou od druhého týdne v červenci), další účetní skandál, tentokrát ve firmě Freddie Mac, nízká produktivita firem a přetrvávající vysoká nezaměstnanost, další pokles ukazatelů (např. chicagský index PMI  - index nákupních managerů chicagské oblasti – vzrostl z předchozích 52,2 oproti očekávání jen na 52,5 místo na 53 bodů). Z tabulky můžeme ještě vidět po dlouhé době růst japonských akcií, kterým napomáhala i tamní centrální banka aktivitou na tokijské burze.

Index

Hodnota 30.5.2003

Hodnota 30.6.2003

Změna (%)

PX-50

555,9 535,1 -3,74

PX-D

1387,9 1326,6 -4,42

České akcie byly ovlivněny jednak vývojem v zahraničí, ale také „středoevropskými záležitostmi“ a domácími vlivy. K regionálním událostem bezesporu patří referenda o vstupu do Evropské unie, která však měla nižší dopady, než by se na první pohled mohlo zdát, neboť trhy všeobecně předpokládaly jejich výsledky a zahrnuly je již do cen. K domácím událostem patří diskuse o reformě vládních financí a její následné schválení ve vládě - podrobnosti naleznete ve zvláštní příloze Reforma veřejných financí. ČNB překvapivě snížila sazby již v červnu (více ZDE), inflace totiž v ČR nehrozí a rovněž deflace se zdá být zažehnána, protože poslední čísla hovoří o růstu cen, především potravin. V budoucnu bude již muset být ČNB opatrnější, neboť nový rok přinese inflační tlaky v podobě růstu cen z důvodu změn v DPH.

Největší investiční extrémy za měsíc
  Nejlepší změna (%) Nejhorší změna (%)

Domácí akcie (bez SPADu)

SLEZAN FRÝDEK-MÍS. 33,1 ČESKÁ POJIŠŤOVNA -2,6

SPAD

ČESKÉ RADIOKOMUN. 17,2 ČESKÝ TELECOM -18,7

Domácí společnosti pokračovaly ve zveřejňování výsledků a schvalování dividend. Tou budou potěšeni např. akcionáři Komerční banky, Českého Telecomu nebo ČEZ. Český Telecom se rovněž přičinil o nejsledovanější a nejobchodovanější (obchody na BCPP za celkem 11 mld. Kč) titul. Důvodem je zpráva o nákupu zbývajícího podílu v Eurotelu od amerického konsorcia Atlantic West. Více např. v článku Investoři se perou o akcie Telecomu. Akcie nakonec oslabily po rozhodném dnu pro přiznání dividendy. Na pražské burze se již tradičně daří energetickým titulům (např. Západočeská a Severomoravská energetika), naopak hůře si vedou bankovní tituly, jak Komerční bance (-4,3 %), tak Erste Bank (+4,6), u které se očekává další nejistota vyplývající z nové konkurence titulu na vídeňské burze v podobě akcií Bank Austria; Česká pojišťovna (-2,6 %).

Podílové fondy začínají cítit oživení na trzích

Akciovým fondům opět vládly fondy zaměřené na biotechnologie a rozvíjející se trhy. Nejlépe se dařilo smíšeným fondům, ze kterých jen 4 fondy skončily červen v červených číslech - žebříčky fondů pokle různých kritérií naleznete ZDE. Nejúspěšnější Templeton Global Balanced Fund má na rozdíl od českých smíšených fondů většinu portfolia v akciích (65 %), z toho nejvíce v USA, Velké Británii a Německu. (Viz také: Nízké úroky pomohou podílovým fondům)

Zahraniční fondy s registrací od KCP
Typ fondu Nejlepší  Nejhorší Průměr za kategorii (v %)
Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %) Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %)
Akciový Franklin Biotech Disc A 18,00 KBC Equity Fund EU Candidates -3,98 6,72
Smíšený Templeton Global Bal A 10,03 Pioneer Mix 1 -3,86 6,95
Dluhopisový Templeton Global Bond 7,46 EURO BOND -4,19 0,67
Peněžního trhu KBC Multi Cash CAD Medium 0,77 UNI-GLOBAL "MAX 3 ROKY" -0,05 0,24

Domácím podílovým fondům se dařilo o poznání hůře než těm zahraničním. Nejvýrazněji je to vidět u průměrných výnosů dluhopisových a akciových fondů. Na české fondy, především dluhopisové měl výrazný vliv již zmiňovaný rozruch v maďarské centrální bance - více jsme se tomuto tématu věnovali v tomto článku.

Domácí otevřené podílové fondy
Typ fondu Nejlepší  Nejhorší  Průměr za kategorii (v %) 
Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %) Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %)
Akciový AKRO mezinár. akciový 6,70 AKRO Svět -2,50 1,72
Smíšený AKRO mezinár. balancovaný 4,13 1.IN Středoevrop. fond -2,65 0,51
Dluhopisový 1.IN Dluhopisový f. 0,89 ISČS Trendbond -2,83 -0,24
Peněžního trhu Živnobanka Sporokonto 0,27 J&T AM Perspektiva P -0,02 0,21

Vývoj na měnových trzích byl v červnu méně bouřlivý než v minulých měsících. Jedinou změnou je snad mírné posilování dolaru vůči euru, které nastoupilo po prohlášení amerického ministra financí, že USA stojí o silný dolar (na konci měsíce se dolar

Pokud hledáte informace o podílových fondech, navštivte naši specializovanou sekci ZDE

obchodoval za 1,1430 USD/EUR). To však nic nemění na tom, že dolar je nejníže za dobu existence eura a dále se předpokládá oslabování dolaru vzhledem např. k odlivu kapitálu z USA a slabším makroindikátorům. Vůči dolaru posilují i další měny např. kanadský a australský dolar. První měně vděčí za nejlepší umístění nejvýkonnější fond peněžního trhu, australský dolar pak dosáhl pětiletého maxima vůči dolaru. Slabý dolar je rovněž v pozadí ceny zlata, které si obecně udržuje stabilní hodnotu vyjádřenou v dolarech – když dolar klesá, cena zlata roste a naopak.

Více informací o měnách, kurzech a směnárnách naleznete ZDE

Kurz koruny neměl v uplynulém měsíci jasný trend. Koruna zakončila měsíc na 31,57 Kč/EUR, což je jen nepatrně nad hodnotou z minulého měsíce (31,33 Kč/EUR). Ačkoli se koruně předpovídá posilující tendence v delším horizontu, v nejbližších týdnech bude proti jejímu posilování působit především výplaty dividend zahraničním vlastníkům českých podniků nebo platba za nákup 49% podílu v Eurotelu. Více v článku: Korunu čeká nejspíš horký podzim.

Zlato ani ropa nejsou „v kurzu“

Na zlatu ani ostatních drahých kovech byste v červnu moc nevydělali. Zlato se na konci měsíce obchodovalo přibližně za 346 USD za unci, což představuje 5-procentní pokles oproti květnu. Zlato padalo z 370 USD/unci v polovině května a v pátek 27. června cena šla pod křivku 50-denního průměru. Analytik Ch. Temple z The National Investor říká, že kolísání ceny zlata v tomto roce je více než dlouhodobými investicemi dáno krátkodobými spekulacemi hedge fondů a jiných „profesionálů“. Nicméně z dlouhodobého hlediska se zlato a akcie firem těžících a obchodujících se zlatem stále více dostávají do povědomí „klasických“ drobných investorů. V podobě fondů a tzv. ETF se stávají součástí portfolií a standardní položkou v portfoliích, jako další třída aktiv (cena zlata stoupla od konce roku 2001 o 35 % a ceny „zlatých“ akcií (akcie společností těžících zlato) o 130 %). Cena zlata by se podle předpokladů měla do konce roku pohybovat v pásmu 350 – 380 USD za unci.

Platina se po měsíci obchoduje za cenu o 3,4 %, stříbro o 0,6 % vyšší než na konci května. Cena ropy vzrostla o přibližně 5,5 % a obchoduje se nyní za 27,7 USD za unci (ropa typu Brent). OPEC na svém zasedání nezměnil těžební limity a bude dále vyčkávat, v USA opět stouply zásoby ropy (více např. v komentáři: Zásoby ropy výrazně vzrostly) což mělo opět pozitivní účinek.
 
Myslíte si, že se v současnosti vyplatí investovat do akcií? Očekáváte, že dojde k růstu akciových trhů? Nebo je např. 21% nárůst od začátku roku na Nasdaqu znamením pro výběr zisků a konce posilování trhů?

 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Ilustrační snímek

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník...

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především...

Další nabídka

Kurzy.cz

Postaví se Rusko Saudské Arábii a zvrátí růstový trend cen ropy?
Postaví se Rusko Saudské Arábii a zvrátí růstový trend cen ropy?

Napětí mezi Ruskem a Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) se prohlubuje ve chvíli, kdy se členové organizace chysta... celý článekNajdete na iDNES.cz