Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde se vzaly tuzemské banky a jak přišly ke svým názvům

aktualizováno 
Věděli jste, že GE Money Bank založil Thomas Alva Edison a že největší bankou na světě je Citibank? Všichni už notoricky známe názvy tuzemských bank. Ale co už neznáme, jak dlouho u nás jednotlivé banky působí, jaká je jejich historie a odkud pocházejí jejich názvy. Nabízíme vám stručný přehled.
Některé banky u nás mají více než stoletou historii.

Některé banky u nás mají více než stoletou historii. | foto: iDNES.cz

BAWAG Bank CZ, a. s.
Původní banka BAWAG byla založena roku 1922 v Rakousku a jedná se o zkratku Bank für Arbeit und Wirtschaft (Banka pro práci a hospodaření). V Česku působí od roku 1991. Jejím stoprocentním vlastníkem je zatím rakouská banka BAWAG PSK AG, ovšem vypadá to, že ji brzy koupí německá Landesbank Baden - Württemberg. 
 
Citibank
Byla založena jako City Bank of New York (Městská banka New Yorku). V 19. století se stala největší bankou ve Spojených státech a v roce 1930 byla vyhlášena největší bankou na světě. Koncem 20. století se spojila Travelers Group a Citigroup Inc., čímž vznikla největší finanční instituce na světě. V ČR funguje Citibank od roku 1991.
 
Hlavním akcionářem Citibank Europe plc je Citibank Holdings Ireland Limited (holdingová společnost se sídlem v Irsku), která je 100% vlastněna společností Citibank Overseas Investment Limited (se sídlem v USA). Citibank se primárně v České republice orientuje spíše na bonitní klienty.
 
Česká spořitelna
Svou působnost začala jako banka v roce 1992. Jejím nejstarším předchůdcem byla Spořitelna Česká, která byla založena v roce 1825. V roce 1968 došlo k rozdělení na dva samostatné subjekty - Česká státní spořitelna a Slovenská státní spořitelna. V roce 2000 se Česká spořitelna stala členem středoevropské finanční skupiny Erste Bank, která je také většinovým vlastníkem Spořitelny (98 %). Česká spořitelna je naše největší banka, počet jejích klientů s nepodnikatelskými účty byl na konci března 2,9 milionu.
 
Československá obchodní banka
Banka vznikla v roce 1964, roku 1999 byla privatizována a majoritním vlastníkem se stala belgická KBC Bank. V roce 2000 vzala ČSOB pod svá křídla klienty zkrachovalé banky IPB. Slovenská pobočka ČSOB byla oddělena počátkem letošního roku. Banka u nás v současnosti používá dvě obchodní značky - ČSOB a Poštovní spořitelna. V ČR je ČSOB druhou největší bankou co do počtu klientů.
 
GE Money Bank
General Electric založil geniální vynálezce Thomas Alva Edison. V roce 1890 sjednotil své rozmanité podnikání do společnosti Edison General Electric Company. Vznikla sloučením společnosti Thomson - Houston Company a různých dalších společností, které řídil Charles A. Coffin, bývalý výrobce bot z Massachusetts. 100% vlastníkem GE Money Bank je nyní americká společnost GE Capital International Holdings Corporation.
 
Komerční banka
Třetí největší banka na našem trhu - KB - u nás funguje od roku 1990. V roce 2001 byl státní podíl v KB odkoupen francouzskou společností Société Générale, která vlastní 60,35 %. Akcie KB jsou kótovány na Burze cenných papírů Praha. 

mBank
Název vznikl v roce 2000, kdy mBank začala svou činnost v Polsku. Písmeno "m" znamenalo mobilní, protože mBank v Polsku byla první bankou, která své služby nabízela po telefonu a internetu. mBank CZ je pobočkou BRE Bank SA (zal. v r. 1986), která je dále součástí finanční skupiny Commerzbank. V Polsku má tato banka téměř dva miliony klientů. Řadí se tak mezi deset největších internetových bank na světě. mBank přišla na český trh s bezpoplatkovou strategií, kdy její klienti neplatí za vedení účtu, platební karty, internetový přístup apod.  

Poštovní spořitelna
Navázala na tradici, kterou vytvořila Poštovní banka za první republiky. Obnovená Poštovní banka oficiálně vznikla v roce 1991. Její současný název platí od roku 1995, kdy se dostala pod záštitu IPB. Po akvizici v roce 2000 funguje Poštovní spořitelna v rámci ČSOB, takže je stejně jako ona vlastněna finanční skupinou KBC Bank. Zajímavá je pobočková síť Poštovní spořitelny, protože její působiště naleznete nejen na obchodních místech, ale i na poštách, zastávkách MHD a skoro v každém malém městě u nás.
 
Raiffeisenbank
Zakladatelem Raiffeisenbank byl Freidrich Wilhelm Raiffeisen (1818-1888). Je tedy jasné, odkud jméno banky pochází. V roce 1862 pan Raiffeisen založil v Anhausenu první družstevní bankovní asociaci. V České republice je banka Raiffeisen od roku 1993. Banka je majoritně vlastněna skupinou Raiffeisen. 7.července byla úplně dokončena integrace eBanky a Raiffeisenbank. Tím, že zanikla eBanka, už nemáme žádnou opravdu českou banku. Jméno eBanka nadobro zmizelo z bankovních trhů. Přečtěte si o konci eBanky.
 
UniCredit Bank 
Zahájila své aktivity na českém trhu v roce 2007. Banka je součástí mezinárodní skupiny UniCredit Group. Počátky současné skupiny UniCredit Group sahají až do roku 1473, kdy byl založen bankovní dům Rolo Banca. V roce 2005 došlo ke spojení s německou skupinou HVB a italskou bankou Capitalia. UniCredit také koupil Živnostenskou banku, která u nás byla od již za první republiky. 
  
Volksbank
Banka vznikla původně v Rakousku a název v doslovném překladu znamená "lidová banka". Majoritním vlastníkem je Volksbank International AG se sídlem ve Vídni, která má jejích 98,14 %. U nás banka působí od roku 1993, avšak Volksbank AG jako společenství úvěrových institucí byla v ČR založena již v roce 1922. 
Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Banky mají nového konkurenta. Hello bank láká na úročení peněz na účtu

Značka Hello bank! již působí ve Francii, Itálii, Belgii, Rakousku a dalších...

V Česku začala fungovat nová banka. Má obchodní název „Hello bank! by Cetelem“ a svou nabídkou chce konkurovat ostatním...

Boj o klienty pokračuje. Banky vymýšlejí další trumfy

Ilustrační snímek

České bankovnictví se proměňuje. Konkurenční boj bank získat klienty na svou stranu nekončí, naopak pokračuje. Novým,...

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Další nabídka

Kurzy.cz

Posilující koruna znehodnocuje devizové rezervy. Silnějšímu kurzu brání spekulan...
Posilující koruna znehodnocuje devizové rezervy. Silnějšímu kurzu brání spekulan...

„Navyšování úrokových sazeb a dobré výsledky tuzemského hospodářství posilují kurz koruny. Koruna je však po devizových... celý článekNajdete na iDNES.cz