Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde se vzaly tuzemské banky a jak přišly ke svým názvům

aktualizováno 
Věděli jste, že GE Money Bank založil Thomas Alva Edison a že největší bankou na světě je Citibank? Všichni už notoricky známe názvy tuzemských bank. Ale co už neznáme, jak dlouho u nás jednotlivé banky působí, jaká je jejich historie a odkud pocházejí jejich názvy. Nabízíme vám stručný přehled.
Některé banky u nás mají více než stoletou historii.

Některé banky u nás mají více než stoletou historii. | foto: iDNES.cz

BAWAG Bank CZ, a. s.
Původní banka BAWAG byla založena roku 1922 v Rakousku a jedná se o zkratku Bank für Arbeit und Wirtschaft (Banka pro práci a hospodaření). V Česku působí od roku 1991. Jejím stoprocentním vlastníkem je zatím rakouská banka BAWAG PSK AG, ovšem vypadá to, že ji brzy koupí německá Landesbank Baden - Württemberg. 
 
Citibank
Byla založena jako City Bank of New York (Městská banka New Yorku). V 19. století se stala největší bankou ve Spojených státech a v roce 1930 byla vyhlášena největší bankou na světě. Koncem 20. století se spojila Travelers Group a Citigroup Inc., čímž vznikla největší finanční instituce na světě. V ČR funguje Citibank od roku 1991.
 
Hlavním akcionářem Citibank Europe plc je Citibank Holdings Ireland Limited (holdingová společnost se sídlem v Irsku), která je 100% vlastněna společností Citibank Overseas Investment Limited (se sídlem v USA). Citibank se primárně v České republice orientuje spíše na bonitní klienty.
 
Česká spořitelna
Svou působnost začala jako banka v roce 1992. Jejím nejstarším předchůdcem byla Spořitelna Česká, která byla založena v roce 1825. V roce 1968 došlo k rozdělení na dva samostatné subjekty - Česká státní spořitelna a Slovenská státní spořitelna. V roce 2000 se Česká spořitelna stala členem středoevropské finanční skupiny Erste Bank, která je také většinovým vlastníkem Spořitelny (98 %). Česká spořitelna je naše největší banka, počet jejích klientů s nepodnikatelskými účty byl na konci března 2,9 milionu.
 
Československá obchodní banka
Banka vznikla v roce 1964, roku 1999 byla privatizována a majoritním vlastníkem se stala belgická KBC Bank. V roce 2000 vzala ČSOB pod svá křídla klienty zkrachovalé banky IPB. Slovenská pobočka ČSOB byla oddělena počátkem letošního roku. Banka u nás v současnosti používá dvě obchodní značky - ČSOB a Poštovní spořitelna. V ČR je ČSOB druhou největší bankou co do počtu klientů.
 
GE Money Bank
General Electric založil geniální vynálezce Thomas Alva Edison. V roce 1890 sjednotil své rozmanité podnikání do společnosti Edison General Electric Company. Vznikla sloučením společnosti Thomson - Houston Company a různých dalších společností, které řídil Charles A. Coffin, bývalý výrobce bot z Massachusetts. 100% vlastníkem GE Money Bank je nyní americká společnost GE Capital International Holdings Corporation.
 
Komerční banka
Třetí největší banka na našem trhu - KB - u nás funguje od roku 1990. V roce 2001 byl státní podíl v KB odkoupen francouzskou společností Société Générale, která vlastní 60,35 %. Akcie KB jsou kótovány na Burze cenných papírů Praha. 

mBank
Název vznikl v roce 2000, kdy mBank začala svou činnost v Polsku. Písmeno "m" znamenalo mobilní, protože mBank v Polsku byla první bankou, která své služby nabízela po telefonu a internetu. mBank CZ je pobočkou BRE Bank SA (zal. v r. 1986), která je dále součástí finanční skupiny Commerzbank. V Polsku má tato banka téměř dva miliony klientů. Řadí se tak mezi deset největších internetových bank na světě. mBank přišla na český trh s bezpoplatkovou strategií, kdy její klienti neplatí za vedení účtu, platební karty, internetový přístup apod.  

Poštovní spořitelna
Navázala na tradici, kterou vytvořila Poštovní banka za první republiky. Obnovená Poštovní banka oficiálně vznikla v roce 1991. Její současný název platí od roku 1995, kdy se dostala pod záštitu IPB. Po akvizici v roce 2000 funguje Poštovní spořitelna v rámci ČSOB, takže je stejně jako ona vlastněna finanční skupinou KBC Bank. Zajímavá je pobočková síť Poštovní spořitelny, protože její působiště naleznete nejen na obchodních místech, ale i na poštách, zastávkách MHD a skoro v každém malém městě u nás.
 
Raiffeisenbank
Zakladatelem Raiffeisenbank byl Freidrich Wilhelm Raiffeisen (1818-1888). Je tedy jasné, odkud jméno banky pochází. V roce 1862 pan Raiffeisen založil v Anhausenu první družstevní bankovní asociaci. V České republice je banka Raiffeisen od roku 1993. Banka je majoritně vlastněna skupinou Raiffeisen. 7.července byla úplně dokončena integrace eBanky a Raiffeisenbank. Tím, že zanikla eBanka, už nemáme žádnou opravdu českou banku. Jméno eBanka nadobro zmizelo z bankovních trhů. Přečtěte si o konci eBanky.
 
UniCredit Bank 
Zahájila své aktivity na českém trhu v roce 2007. Banka je součástí mezinárodní skupiny UniCredit Group. Počátky současné skupiny UniCredit Group sahají až do roku 1473, kdy byl založen bankovní dům Rolo Banca. V roce 2005 došlo ke spojení s německou skupinou HVB a italskou bankou Capitalia. UniCredit také koupil Živnostenskou banku, která u nás byla od již za první republiky. 
  
Volksbank
Banka vznikla původně v Rakousku a název v doslovném překladu znamená "lidová banka". Majoritním vlastníkem je Volksbank International AG se sídlem ve Vídni, která má jejích 98,14 %. U nás banka působí od roku 1993, avšak Volksbank AG jako společenství úvěrových institucí byla v ČR založena již v roce 1922. Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Bankéř České spořitelny: George letos čeká na milion klientů, Servis24 končí

"Pro běžné klienty a drobné živnostníky chceme Servis24 vypnout do konce tohoto...

Česká spořitelna letos spustila nové internetové bankovnictví nazvané George. Novinku již aktivně využívá přes 400...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Zmapováno: Které banky si účtují za výběr z bankomatu v cizině nejméně

Ilustrační snímek

Vyjet do ciziny na dovolenou s peněženkou naditou bankovkami se už nenosí. Stále více Čechů spoléhá na platební kartu a...

Dokázali jít proti davu a na krizi těžce vydělali. Co je s tehdejšími hvězdami d...

Dokázali jít proti davu a na krizi těžce vydělali. Co je s tehdejšími hvězdami d...

Kurzy.cz Většina investorů během pádu do poslední finanční krize prodělávala, ale některým z nich se podařil opak. Jak poukazuje...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz