Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde skončí 150 miliard korun českých investorů?

aktualizováno 
I přesto, že v uplynulém týdnu plnily přední stránky novin spíše informace o cestovních kancelářích, finanční trhy nezůstaly bez zájmu investorů. Minulý týden přinesl několik novinek a čerstvá data o investicích domácích investorů do fondů v České republice i v zahraničí.

Statistiku údajů o investicích do podílových a investičních fondů za Unii investičních společností (UNIS) doplnila v minulém týdnu i data o zahraničních fondech od Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Za druhé čtvrtletí vložili investoři do fondů celkem 9,18 mld. Kč, což představuje nárůst o 9,1 %. V domácích fondech vzrost majetek o 4,5 %, v absolutních číslech 4,9 mld. Kč, zahraniční fondy si připsaly 12,9 %, což však v absolutních číslech znamená 4,28 mld. Kč, obdobnou částku jako domácí fondy.

Téměř polovina všech investic domácích investorů je ve fondech peněžního trhu, které mají 47 % podíl. Druhé v žebříčku nejatraktivnějších fondů jsou fondy dluhopisové, které spravují 26 % investic ve fondech. Následují smíšené fondy s 26 %. Na západ od nás oblíbené akciové fondy přilákaly pouze 5 % všech investic (fondy fondů 1 %, zajištěné fondy 2 %).

Pokud se zaměříme pouze na fondy zahraničních správců, fondy peněžního trhu již nebudou mít takovou převahu, obhospodařují „jen“ 36,4 % majetku. Oproti tomu české investory oslovuje mnohem širší nabídka dluhopisových (34,7 %) a především akciových (14,6 %) zahraničních fondů.

Zdroj: AKAT, UNIS


Zajímavý je žebříček podle druhů fondů, do kterých ve druhém čtvrtletí přiteklo nejvíce peněz. Největší nárůst totiž zaznamenaly zajištěné fondy (23% nárůst za tři měsíce) a fondy akciové (17% nárůst). (Dluhopisové +10 %, fondy peněžního trhu +13 %, smíšené –17 %.)

Z rozdělení investic do zahraničních fondů podle finančních zprostředkovatelů vyplývá jasná převaha ČSOB, přes jejíž pobočky si investoři nakoupili akcie a podílové listy fondů za 17 mld. Kč z celkových 34,5 mld. Kč v zahraničních fondech. Další pořadí je závislé na síle finanční skupiny nebo na distribuční (pobočkové) síti – po fondech KBC nabízených na pobočkách ČSOB následují ING (7 mld. Kč), HVB (3,93 mld. Kč) a Česká spořitelna (2,51 mld. Kč). 

Fondy Živnobanky se spojí s Pioneerem 

Novinkou uplynulého týdne je jistě oznámené spojení ŽB-Trustu s "Pioneerem". Nejde však ještě o spojení v právním smyslu, ale pouze o dohodu mezi Živnostenskou bankou a Pioneer Global Asset Management (PGAM). Obě skupiny „vyjádřily souhlas“ s transakcí, ve které se PGAM stane 100% vlastníkem ŽB – Trustu (a ŽB Asset Management). Pod jednu střechu tak budou patřit fondy zahraniční fondy Pioneer, fond Pioneer Trust, jehož správcem je Pioneer česká investiční společnost (100% vlastněná PGAM) a fondy se jménem Živnobanka v názvu.

Z velkých skupin tak zbývá pouze spolupráce IKS-KB s SG Asset Management vlastníka Komerční banky. O fúzi těchto dvou skupin se však hovoří již delší dobu.

Obchodování podle UNISu

Uplynulý týden opět nebyl co do prodejů nejúspěšnějším. Nejvíce peněz získal ČSOB Výnosový (178 mil. Kč), největší odliv zaznamenal IKS Dividendový (-415 mil. Kč). Tyto pohyby však představují obchody firemních zákazníků. Z fondů pro retailovou klientelu si nejlépe vedl akciový fond ISČS Sporotrend (+30,9 mil. Kč), i když i tady může jít o investici malého množství klientů. Prodeje Sporotrendu jistě podporuje jeho „historická“ výkonnost, když za poslední rok patří k nejúspěšnějším domácím akciovým fondům (přes 1,4% ztrátu z minulého týden je roční výkonnost stále mírně nad dvaceti procenty – 20,6 %).

V čistých prodejích následuje IKS peněžní trh a dluhopisové fondy ISČS. Podle druhů fondů se za týden majetek nejvíce rozrostl akciovým fondům, u nichž převýšily prodeje odkupy o 41,5 mil. Kč. Oproti tomu součet čistých prodejů u dluhopisových fondů byl na úrovni 32,5 mil. Kč. Celkové čisté prodeje pak skončily 155 mil. Kč v záporu.

Příliš se nedařilo akciovým fondům, jejichž pokles vysvětluje špatná nálada na světových akciových trzích. Evropu trápí nízký růst a USA vysoká nezaměstnanost. Hlavní evropské, japonské i americké indexy minulý týden ztrácely, nejvíce technologický Nasdaq (-3,7 %).

Další informace o podílových fondech naleznete v naší specializované sekci ZDE

Dluhopisové fondy jsou další týden bez optimističtějších zpráv. I když trhy ovlivňovala globální data, kde v USA došlo k poklesu výnosů z dluhopisů a i české obligace zaznamenaly nárůst cen, především na dlouhém konci výnosové křivky, domácí fondy tento nárůst příliš nezúročily. V kladných hodnotách skončily pouze tři fondy ISČS a IKS Dluhopisový. Pokles přišel i u fondu IKS Plus bondový, který se v posledních týdnech střídal na první a druhé příčce s ISČS Trendbondem. V měsíční výkonnosti je však v černých číslech pouze ISČS Trendbond s 0,86 %. V dalším týdnu bude jistě klíčový úspěch nabídky 15-letých vládních dluhopisů ve vysokém objemu 15 mld. Kč. I když půjde o vládní dluhopisy, je těžké předem odhadnout poptávku, protože půjde o více volatilní papíry (vzhledem k dlouhé splatnosti a nízkému nabízenému kupónu). 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové OPF AKRO Eurotech 0,69% ISČS-EUROTREND -3,19%
AKRO OPF mezinárodní akciový 0,36% IKS fond světových indexů -3,08%
ČPI - OPF Fond ropného a energet 0,01% ČPI - OPF Fond nové ekonomiky -2,77%
Dluhopisové ISČS-TRENDBOND 0,28% ČPI - OPF korp. dluhopisů -0,08%
IKS dluhopisový 0,18% ČSOB nadační -0,08%
ISČS-SPOROBOND 0,17% Živnobanka-obligační fond -0,05%
Fondy fondů ČSOB Akciový Mix -0,60%    
ISČS-GLOBALTREND FF -1,04%    
IKS fond fondů -2,67%     
Peněžního trhu OPF AKRO OBLIGACE 0,51% ČSOB institucionální CZK peněžní 0,03%
J&T AM PERSPEKTIVA - P 0,25% ISČS-MERKUR 0,03%
Živnobanka-Sporokonto 0,06% ČSOB institucionální Euro peněžn 0,03%
Smíšené ČSOB středoevroproský 0,32% Pioneer Trust -1,76%
1.IN - Fond bohatství 0,15% ISČS - SPOROMIX 5 -1,41%
ČSOB Bond Mix 0,11% IKS balancovaný -1,22%
Čisté prodeje mil. Kč ČSOB výnosový 172,8 IKS Dividendový -415,0
ISČS-SPOROTREND 28,5 Živnobanka-Sporokonto -17,2
IKS peněžní trh 17,3 1.IN - Rentiérský -6,9
Zdroj: UNIS ČR

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Novinky v investování: od ledna začnou platit jasnější pravidla

Češi mají v podílových fondech investováno asi 445 miliard korun. Někteří se však spálili a investovali na doporučení poradců, aniž tušili, že poradci za svá...  celý článek

Ilustrační snímek
Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník poradí, jak první cestu na burzu zvládnout...  celý článek

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.