Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde vydělat na „jisté“ koruně

aktualizováno 
V dnešním druhém díle přehledu korunových dluhopisových fondů si popíšeme dalších devět zástupců této třídy podílových fondů, které obhospodařuje 6 společností, domácích i zahraničních. Ačkoli jsou všechny samozřejmě denominovené v koruně, zajišťování rizika do koruny v jejich případech není běžným jevem.
Peníze

Peníze - Peníze - ilustrační foto | foto: MF DNES

Při investování do dluhopisových fondů je velmi důležité dbát na poplatky, které si fondy účtují při nákupu, případně prodeji podílových listů a také obhospodařovací poplatky, které investor ročně zaplatí. Vzhledem k výkonnosti a velkým rozdílům poplatkové struktury jednotlivých investičních společností mohou vysoké poplatky v konečném důsledku výrazné snížit výslednou výkonnost podílového fondu.

První čtyři zástupci dnešního přehledu spadají pod správu Investiční společnosti České spořitelny. Fond ISČS Sporobond má svou klientelu mezi konzervativními investory, kteří nejsou ochotni příliš riskovat, chtějí ale ukládat prostředky do cenných papírů s vyšším ziskovým potenciálem a delším investičním horizontem (minimálně 2 roky) než fondy peněžního trhu. Většina prostředků je investována do českých státních dluhopisů (62 %), manažeři fondu se však nevyhýbají ani nestátním dluhopisům od důvěryhodných investorů a dluhopisům v cizí měně. Investice v cizích měnách jsou zajištěny do české koruny.

Na státní dluhopisy se orientuje také fond ISČS Trendbond, ten však většinu prostředků investuje kromě českých dluhopisů (24 %) také do dluhopisů nových členských zemí Evropské unie, především polských (22 %) a maďarských (14 %). Doplňkově mohou být v portfoliu obsaženy také dluhopisy zemí východní Evropy, čekajících na vstup do EU. Vzhledem k většímu poměru cenných papírů v zahraničních měnách je nutné počítat (i přes částečné zajištění) s vyšším rizikem, které je ale odměněno vyššími potenciálními výnosy.

Investiční strategie fondu ISČS Bondinvest je hodně podobná fondu ISČS Sporobond, v současnosti se liší zejména podílem českých a zahraničních dluhopisů

Hysterie (c) profimedia.cz/corbis

Bojí se české společnosti burzy? Proč nechtějí vstupovat na kapitálový trh?
Více ZDE.

(státní dluhopisy ČR 57 %). Od ostatních fondů se liší především tím, že jeho podílové listy jsou dostupné jen ve jmenovité hodnotě 5 000 a 50 000 Kč a jsou v listinné podobě. Z pohledu distribuce zisků patří fond do skupiny výnosových (důchodových) fondů, které svým klientům pravidelně vyplácejí dividendy.

Posledním dluhopisovým fondem z nabídky společnosti ISČS je fond ISČS Korporátní dluhopisový. Je určen zkušenějším investorům, požadujícím vyšší výnosy, které jsou však vykoupeny vyšší mírou rizika. Investice jsou směřovány především do firemních dluhopisů, které jsou všeobecně považovány za výnosnější, existuje zde ale větší kreditní riziko. Regionálně je fond zaměřen především na střední a východní Evropu, největší zastoupení mají dluhopisy ruské (47 %) a kazašské dluhopisy (28 %).

Dalším zástupcem konzervativních podílových fondů v dnešním výčtu je fond Conseq dluhopisový spravovaný společností Conseq Investment Management. Fond většinu prostředků (min. 70 %) investuje do dluhopisů (českých i zahraničních, státních i korporátních) denominovaných v koruně. Nevyhýbá se však ani investicím do dluhopisů vedených v jiných měnách, jako jsou PLN (v současnosti 22,6 %), nebo EUR (v současnosti 5,3 %), případně jiné měny zemí OECD.

Fond ING Český fond obligací, spravovaný společností ING Investment Management, se zaměřuje na dluhopisy denominované v české koruně. Investuje zejména do českých státních dluhopisů, portfolio však může být obohaceno o dluhopisy vydané významnými českými společnostmi nebo městy, případně korunové o euroobligace. Rating všech emitentů musí být v investičním stupni (BBB+ a výš).

Dalším fondem specializujícím se výhradně na fondy denominované v české koruně je AAF Czech Crown Bond Fund od společnosti ABN Amro Asset Management. Drtivou většinu, podobně jako v předchozích případech, tvoří domácí státní nebo korporátní dluhopisy. Malou část portfolia však tvoří i korunové euroboobligace.

Ve fondu CS Bond Czech Fund od společnosti Credit Suisse Asset Management převažují euroobligace (41 %) vydávané zahraničními investory (nemusí být

Akciové fondy: riziko, které stojí za to. Čtěte ZDE.

denominované v koruně), své místo v portfoliu však mají také české státní a podnikové dluhopisy. Jelikož však investice v cizí měně nejsou zajištěny do české koruny, investoři by si měli být vědomi měnového rizika, které je spojeno s pohybem měnových kurzů. Fond je tak určen spíše dynamičtěji zaměřeným investorům.

Posledním fondem v dnešním přehledu korunových dluhopisových fondů je Raiffeisen Český dluhopisový fond investující výhradně do českých dluhopisů. Největší zastoupení zde mají státní obligace, jako doplněk však do portfolia mohou být zařazeny také firemní dluhopisy kvalitních bonitních emitentů z korporátní sféry. Je určen konzervativním investorům s nízkou mírou akceptace rizika.

Vyplatí se investovat do českých obligací? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz