Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde vydělat v automobilovém průmyslu: vede Peugeot Citroën a Volkswagen

aktualizováno 
Přestože automobilový průmysl patří k významným sektorům v rámci světové ekonomiky, samotné investování z pohledu Středoevropana je zaměřeno spíše na globální trh než na místní. Kromě akcií automobilek je šance i u producentů paliva.
Střední Evropa je v současnosti jedním z regionů, kde se vyrábí nejvíce automobilů na světě.

Střední Evropa je v současnosti jedním z regionů, kde se vyrábí nejvíce automobilů na světě. | foto: Profimedia.cz

Nepříznivá situace v automobilovém průmyslu
Situace v automobilovém průmyslu ve světě momentálně není úplně příznivá a schopny obstát jsou pouze automobilky, které vyvážejí na různé trhy. Od těch vyspělých až po rozvojové v různých koutech světa.

Jde především o slabý ekonomický růst a krizi na trhu s bydlením jak v USA, tak v západní Evropě. Roli hraje i prudké zdražení potravin a pohonných hmot, které srážejí chuť spotřebitelů utrácet za nová auta a za drahý benzin. Například výsledky americké automobilky General Motors, kterou v prodejích aut už předběhla Toyota Motors a stala se tak světovým lídrem, jsou špatné hlavně kvůli propadu prodejů na americkém trhu. Automobilku zachraňují prodeje v Africe, na Středním východě a ve střední Evropě.

. Největší na světě a nejen automobilky

Automobilové společnosti, které patří mezi největší společnosti na světě, působí většinou v mezinárodním měřítku. Pobočky a výrobní haly mají v mnoha různých zemích. Do procesu výroby aut je zapojena spousta subdodavatelů. Odhaduje se, že na každého zaměstnance v montážně automobilů připadnou 3-4 pracovníci ve výrobě automobilových součástek. Celého procesu se navíc účastní další obory, jako je ocelářství, servisy atd.

Naopak evropské automobilky, jako jsou Peugeot Citroën, Volkswagen či Fiat, dokážou obstát na trhu díky výrobě aut s nízkou spotřebou a jejich působení v různých rozvojových zemích, kde je poptávka po autech stále vysoká. Peugeot Citroën vykázal v prvním pololetí meziroční nárůst čistého zisku o 50 %. Volkswagen také profitoval díky uvedení žádaných modelů na trh. I Fiat, který představuje příběh plný zvratů, dokázal překonat odhady analytiků na jeho půlroční výsledky.

Výrobci aut se prozatím dokážou na světových trzích prosadit, ovšem s prodeji aut v Evropě a USA to vypadá špatně. Červnové prodeje v Evropě klesly meziročně o 7,7 % a většina analytiků očekává celkově pokles v letošním a příštím roce. Prodej aut v USA také klesá a očekává se, že letošní rok bude pro automobilový průmysl v USA nejhorší za posledních deset let.

Střední Evropa významným centrem výroby aut
Střední Evropa je v současnosti jeden z regionů, kde se vyrábí nejvíce automobilů na světě. Jenom továren na osobní automobily je v Polsku, Česku, Maďarsku a na Slovensku celkem 15. Vyrábějí se zde značky jako Volkswagen, Chevrolet, Toyota, Peugeot, Kia, Fiat a oficiálně v roce 2009 by měla rozjet výrobu na Moravě i automobilka Hyundai. Nezanedbatelný podíl na celkové výrobě aut mají také producenti nákladních automobilů a autobusů.

Investice globálně
Jelikož se jedná o mezinárodní společnosti, které nemají kótované akcie v tomto regionu, není možné investovat přímo například na pražské burze do akcií společností působících v u nás. Například Toyota Motors má akcie kótovány na japonské burze, a v jisté podobě i na newyorské burze. Ve středoevropském regionu je možno investovat do automobilového průmyslu nepřímo, a to přes akcie subdodavatelů nebo sektorů spojených s automobilovým průmyslem.

Nepřímo je s tímto sektorem spojena také například firma Unipetrol, která se zabývá výrobou paliv a olejů. Dále to může být hutnický průmysl, autodoprava nebo prodej použitých automobilů, v tomto případě třeba firma AAA Auto, které se v posledním roce příliš nedařilo, ovšem firma pracuje na zlepšení situace, proto se například rozhodla uzavřít všechny pobočky v Polsku.

Další možností jsou korporátní dluhopisy, tedy dluhopisy vydávané společnostmi působícími v automobilovém průmyslu. Délka splatnosti se většinou pohybuje nad jedním rokem a kuponová platba je vyšší než na státních dluhopisech. Ovšem na druhou stranu je s nimi spojeno také vyšší riziko.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz