Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde vzít peníze na bydlení

aktualizováno 
Za metr nového bytu se platí osmnáct, ale i třicet nebo v atraktivních lokalitách Prahy dokonce šedesát tisíc korun. Na nové tři plus jedna tak často nestačí jeden a půl milionu korun. V cenách nad jeden milion se pohybují i nejlevnější nové rodinné domky, bez pozemku. Jak si mohou nejrychleji naspořit a půjčí jim někdo?

I na starší například družstevní byty je potřeba mít alespoň několik set tisíc korun. Pro mladé rodiny bez dostatečných úspor, které otázku bydlení řeší nejčastěji, žádné dobré zprávy. Jak si mohou nejrychleji naspořit a půjčí jim někdo?

Možností více či méně přístupných je několik. Ideální je, pokud na bytové potřeby dětí mysleli už jejich rodiče, případně oni sami a mají založené stavební spoření. Finanční poradci se shodují, že je to dnes díky státní podpoře nejvýhodnější způsob uložení peněz, a to i pro toho kdo si nechce pořizovat či opravovat dům nebo byt. Nejeefektivnější (tedy s maximálně využitou státní podporou) je spořit 1500 korun měsíčně - za rok získáte ke svým vkladům úročeným zhruba dvěma nebo třemi procenty podle spořitelny navíc 4500 korun. Za pět let, tedy dobu, kdy podle zákona není možné na peníze vybrat, aniž byste ztratili státní podporu, tak naspoříte zhruba 120 tisíc korun.

Stejnou částku pak může spořitelna poskytnout ve formě úvěru úročeného ročně najčastěji šesti procenty. Požádat o něj lze ale až po dvou letech ve chvíli, kdy jste na konto uložili padesát

Jak nejlépe financovat bydlení?

 Zeptali jsme se Evy Zemanové, daňové manažerky společnosti Andersen

 Asi nejjednodušší a nejvýhodnější způsob je financování z vlastních zdrojů, případně za podpory movitějších příbuzných, takovou možnost však nemá každý. Úvěr ze stavebního spoření a hypotéka jsou v současné době nejatraktivnější formy financování vlastního bydlení. Nabídka produktů stavebního spoření i hypotečních úvěrů na našem trhu je z tohoto hlediska poměrně zajímavá. Kromě klesajících úrokových sazeb z úvěrů jsou tyto dvě formy zvýhodněny i daňově.

Od základu daně z příjmu lze odečíst úroky zaplacené z úvěru ze stavebního spoření a z hypotečního úvěru až do částky 300 tisíc korun ročně. Zanedbatelný není ani státní příspěvek, nicméně jeho budoucí existence není jistá. Z hlediska dlužníka je zde zajímavá i inflace, neboť dlužná částka není o její vliv valorizována. 

nebo čtyřicet procent (podle spořitelny) takzvané cílové částky, což je suma skládající se ze zhodnocených vkladů a úvěru a splňujete takzvané hodnotící číslo spořitelny. Existuje možnost získat peníze i dříve, ovšem za vyšší roční úrok, zhruba 6,5 až devět procent.

Podmínky úvěrů ze stavebního spoření spoření jsou vcelku příznivé, ale konečná částka, kterou lze získat, obvykle k financování bydlení nestačí. Finanční poradci proto doporučují kombinovat stavební spoření s hypotékou, tedy typem úvěru určeným na pořízení vlastní nemovitosti. Banky totiž poskytují hypoteční úvěr jen na sedmdesát procent její ceny (výjimkou je GE Capital Bank, které stačí deset procent). Zbytek lze doplnit právě stavebním spořením.

Výhodou hypoték je až třicetiletá doba splatnosti, výhodný úrok (od zhruba 6,3 procenta do asi 8,5 procenta) a státní podpora na nové nemovitosti. Ta se ale s klesajícími úroky snižuje a záleží na rozhodnutí vlády, zda bude pokračovat i do budoucna. Lidé čerpající hypoteční úvěr si mohou také o zaplacené úroky snížit daně. Hypotéky jsou ale pro žadatele s nižšími příjmy jen těžko dostupné. Navíc její vyřízení se může protáhnout třeba i na půl roku. Zatímco stavební spoření včetně úvěru je možné použít i na nákup či úpravu družstevního bydlení, hypotéka je určena jen na nákup nemovitosti v osobním vlastnictví. Úvěr ze stavebního spoření je možné zajistit ručiteli, v případě hypoték je třeba zastavit nemovitost.

Další možností, jak získat peníze, je klasický bankovní úvěr. Roční úročení začíná zhruba na úrovni 11 procent. Nevýhodou je relativně krátká doba splatnosti, řádově několik let, a tím i vyšší splátky. Ručit lze nemovitostí, případně jiným majetkem.  

Jakým způsobem jste financovali své bydlení vy? Myslíte, že jste měli využít jiné možnosti nebo jste jinou možnost neměli? Těšíme se na váš názor.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

Jak může leasing na auto zkomplikovat vaši žádost o hypotéku

Ilustrační snímek

Česká národní banka od roku 2016 omezuje poskytování hypotéčních úvěrů. S další změnou přišla nedávno. Od října chce...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz