Kdo hraje první housle v obchodech s českými akciemi?

  • 2
Za osm let fungování pražské burzy došlo k výrazné konsolidaci počtu obchodníků s cennými papíry. Během poměrně přísného procesu přelicencování brokerů tak bylo odděleno zrno od plev.
Za osm let fungování pražské burzy došlo k výrazné konsolidaci počtu obchodníků s cennými papíry. Během poměrně přísného procesu přelicencování brokerů bylo odděleno zrno od plev, někteří obchodníci svou činnost vzhledem k nízkým objemům ukončili a v současné době tak má povolení k obchodování pouze něco kolem 110 subjektů. Všechny obchody však musí být realizovány prostřednictvím členů burzy, kterých je nyní 44. A kdo jsou tedy v současnosti největší hráči na akciovém trhu pražské burzy? Na tuto otázku přináší odpověď následující tabulka:

Obchodník

Objem za leden-únor 2001 (mil. Kč)

Podíl na trhu

Wood & Company

8 206

15,9%

Česká spořitelna

5 768

11,2%

CA IB Securities

4 928

9,5%

Raiffeisen Capital and Investment

4 588

8,9%

FIO burzovní společnost

4 279

8,3%

Patria Finance

3 634

7,0%

Credit Suisse First Boston

2 779

5,4%

ATLANTIK finanční trhy

2 677

5,2%

ING Bank N.V.

2 488

4,8%

Československá obchodní banka

2 457

4,8%

CONSEQ Finance

2 018

3,9%

FINNEX Securities

1 729

3,3%

Sati

1 270

2,5%

KOMERIO, brokerský dům Konečný

1 067

2,1%

Baader Securities

934

1,8%

Komerční banka

814

1,6%

OSTATNÍ

1 993

3,8%

CELKEM

51 627

100%

Zdroj: BCP Praha

Akciím jednoznačně vévodí společnost Wood & Company, která s 8,2 mld Kč a více než 15% podílem na trhu předstihla o téměř 3 mld druhého v pořadí – Českou spořitelnu s 11,2%. Objem transakcí nad 4 mld Kč během prvních dvou měsíců letošního roku zaznamenali i CA IB Securities (ze skupiny Creditanstalt), RCI a Fio burzovní společnost.

Přesto, že se na první pohled jedná o vcelku impozantní čísla, je nutné zmínit, že ve srovnání s minulým rokem došlo k téměř 60% propadu objemu obchodů. V této souvislosti tak již nepřekvapí, že s akciemi přestali obchodovat i dříve velcí hráči, mezi které patřilo např. ABN AMRO.

Na velikosti záleží

Pokud byste chtěli nakoupit či prodat akcie v řádu tisíc až desítek tisíc korun, budete pro mnoho obchodníků celkem nezajímaví. Společnosti jako např. Wood & Company, CA IB Securities, CSFB, ING, RCI a mnohé další se totiž především specializují na obchody pro zahraniční institucionální klientelu, tj. manažery fondů či investičních společností. Jestliže ovšem plánujete obchodovat s akciemi v řádech milionů Kč, mohou vám právě tito obchodníci nabídnout prvotřídní servis v podobě zasílání analýz a komentářů, poskytování poradenství a dalších služeb.

Mnoho obchodníků však své původní zaměření přehodnotilo a své služby nyní poskytují i klientům s menšími objemy obchodů. To se týká kupříkladu společností Patria Finance či Atlantik FT a do určité míry i České spořitelny, kde došlo k integraci spolu s brokerskými aktivitami Erste Bank. Opačnou cestou se naopak vydali ve společnosti Fio, která dosáhla slušných výsledků nejdříve v oblasti retailu a institucionální klienty začala obsluhovat později.

Internet má zelenou

Od roku 1995 se vydalo několik společností cestou zprostředkování on-line nákupu akcií přes Internet. Nejvíce se na tomto poli daří společnosti Fio a s odstupem následují společnosti Sati, Komerio, Harvardská burzovní společnost a Böhm and partner. Na tomto místě je třeba zmínit i společnost Online Investors, která poskytuje on-line transakce pouze v rámci RM-Systému. Konkurentem by se podle oficiálních zpráv měla v dohledné době stát i Patria Finance, která spuštění on-line obchodování přes Internet připravuje (nutno ovšem přiznat, že již déle než rok).

O nabídkách brokerů se můžete více dozvědět zde.

Co můžeme čekat v budoucnu?

Roky s pohádkovými zisky jsou už zřejmě nenávratně pryč. Konkurence se přiostřila, což mělo za následek snižování komisí. Negativní vývoj se týká i objemu obchodů (a s ním i zisku), který významně poklesl. Vzhledem k vývoji na pražské burze lze tedy spíše očekávat, že počet aktivních obchodníků se bude do budoucna spíše snižovat. Někteří možná opustí obchodování s akciemi vůbec a budou se zaměřovat pouze na dluhopisový trh. Zavrhnout nelze ani sloučení některých obchodníků v jeden subjekt s cílem minimalizace nákladů. Vcelku pravděpodobný se tak jeví scénář, ve kterém budou silní ještě více posilovat a slabí více oslabovat a nůžky mezi jednotlivými brokery se tak budou daleko více rozevírat.

Jaký očekáváte počet obchodníku s CP v příštím roce? Přes koho obchodujete Vy? Jste se svým obchodníkem spokojeni?