Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo je a co dělá

  9:23aktualizováno  9:23
Víte, co je principem pozic pod názvy Department manager nebo Sector manager? Pokud ne, nechte se poučit.

Okolí větších měst se podstatně mění, z polí a luk ukrajují čím dál víc místa nová obchodní centra. S hypermarkety se objevila také nová pracovní místa. Jedním z nich je i department manager. Ten má v obchodním středisku ­ hypermarketu na starosti nabídku a prodej jednoho sortimentu zboží. Může to být potravinářské nebo nepotravinářské zboží, tedy jak se občas v inzerátech objevuje anglicky food nebo nonfood výrobků. Department manager řídí několik sector managerů.

Jednoduše se to dá vysvětlit na příkladu nábytku ­ jeden ze sector managerů má na starosti nabídku nábytku do pracoven, další třeba sedacího nábytku. Department manager dozírá nad celým nabízeným sortimentem elektro. Department manager se na rozdíl od sector managera na prodejní ploše příliš často neobjevuje, ale musí mít o jednotlivých sektorech dokonalý přehled. Je v každodenním kontaktu s nákupním oddělením, zpracovává analýzy prodeje, zabývá se i koordinací dodávek zboží.

Ovlivňuje cenovou strategii nabízeného zboží ­ může navrhovat slevy stejně jako akce na podporu prodeje. Department manager má hmotnou odpovědnost za zboží, zpracovává také finanční analýzy, měl by si rozumět i s počítačem. Své nejbližší podřízené si vybírá většinou sám, výhodou jsou proto alespoň základy personalistiky. Kdo má největší šance stát se department managerem? Dobré předpoklady mají komunikativní lidé s obchodní praxí a vysokoškolským, případně středoškolským vzděláním. Nezbytná je znalost angličtiny a odolnost vůči nervovému vypětí. Department manager může počítat s platem vyšším než 25 000 korun.

Sector manager

Nová nákupní střediska zaměstnávají velké množství pracovníků na nejrůznějších pracovních pozicích. Jednou z nich je také sector manager. Má na starosti určité zboží ­ pečuje o to, aby ho bylo v regálech dost a v co nejširší nabídce, navrhuje slevy toho, které se příliš neprodává či vychází z módy. Stará se také o prezentaci výrobků, a to nejen uvnitř prodejny, ale třeba také na reklamních letácích. Jedná s dodavateli o dodávkách zboží ­ má co říci i k cenám, za něž se bude prodávat.

To je však jen jedna část jeho činnosti, nejméně tak důležitá jako práce se zbožím je i její druhá polovina ­ práce s lidmi. A to hned ve dvou směrech, sector manager má na starosti pracovníky jím řízeného sektoru a zároveň jedná i se zákazníky. Třeba s těmi, kteří jsou rozzlobeni, že nenašli v regálech žádané zboží nebo je chtějí reklamovat. Svým podřízeným sector manager navrhuje ohodnocení, zvyšování kvalifikace, rozvrhuje pracovní dobu do směn. Měl by je motivovat k dobrým pracovním výsledkům, znát jejich problémy i možnosti a podle nich jim pomáhat v budování pracovní kariéry. Jaké předpoklady jsou pro práci sector managera důležité?

Měl by být hlavně komunikativní, odpovědný, rozhodný, se smyslem pro obchod. Velkou výhodou je pro uchazeče obchodní vzdělání, většinou jsou na těchto místech středoškoláci. Ten, kdo je nejspokojenější, když nemusí celý den na nikoho promluvit, by se měl práci sector managera zdaleka vyhnout. Komunikace, kontakt s lidmi tvoří v jeho každodenní činnosti podstatnou část. Platové ohodnocení je u tohoto zaměstnání příjemné ­ pohybuje se nad průměrným platem, závisí na velikosti supermarketu i oddělení, které má sector manager na starosti.

***

Co jsme psali a co si přečtete

Security Manager
Finanční manažer
Quality Manager
Plant Manager
Logistic Manager
Analytik
Auditor
Department Manager
Sector Manager
Web Editor
Portfolio Manager
Front Office Manager

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Další z rubriky

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Bike hotel má velký úspěch. Koly žijeme, říkají majitelé

Armin Pomella se synem Andreasem

Měli prosperující rodinný hotel, ale také vášeň pro cyklistiku. Tak se otec a syn Pomellovi rozhodli posunout služby...

Odborník radí, jak poznat a motivovat budoucího šéfa

Ilustrační snímek

Aby byli spokojení zaměstnanci, musí být spokojení i vedoucí. Na nich závisí správných chod společnosti. Jak poznat...

Fed bude zvyšovat sazby. Nastal čas shortovat dolar?

Fed bude zvyšovat sazby. Nastal čas shortovat dolar?

Kurzy.cz Americká centrální banka bude tento měsíc zvyšovat sazby. Jde o krok, který obecně bývá impulsem pro nákup „zasažené“ m...Najdete na iDNES.cz