Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo je na podpoře, může si přivydělat. Má to však pravidla

aktualizováno 
Pokud přijdete o práci a novou nemáte, zaregistrujte se co nejdříve na kterémkoliv úřadu práce. Budete zařazeni do evidence uchazečů o práci. Udělejte to ještě před uplynutím výpovědní doby, můžete tak okamžitě získat informace o volných místech.
Přijdete-li o práci, na nic nečekejte a zaregistrujte se na úřadu práce.

Přijdete-li o práci, na nic nečekejte a zaregistrujte se na úřadu práce. | foto: Profimedia.cz

Jakmile vaše výpovědní doba skončí, podejte co nejdříve na úřadu práce v místě svého trvalého bydliště žádost o zprostředkování zaměstnání. Dnem podání této žádosti, kterou musíte odnést osobně (zaslání poštou ani elektronicky zákon neumožňuje), budete zařazeni do evidence uchazečů o zaměstnání.

Pokud to stihnete do tří pracovních dnů po skončení zaměstnání, budete evidováni ihned první den své nezaměstnanosti.

Podpora v nezaměstnanosti je maximálně 13 762 korun

Po dobu evidence na úřadu práce za vás bude stát platit zdravotní pojištění. Sociální pojištění vám ovšem hradit nebude. Období, po které vás úřad práce povede v evidenci uchazečů o práci, se vám ale započítá jako účast na důchodovém pojištění.

Podpora v nezaměstnanosti

Výše podpory

  • první dva měsíce: 65 procent
  • další dva měsíce: 50 procent
  • zbývající dobu: 45 procent

Délka pobírání podpory

  • do 50 let věku: 5 měsíců
  • od 50 do 55 let: 8 měsíců
  • nad 55 let: 11 měsíců

Pokud jste ze zaměstnání odešli bez vážného důvodu z vlastní vůle sami či dohodou, bude vaše podpora 45 procent z průměrného měsíčního výdělku.

Ovšem i to má svá omezení, počítat se bude doba, po kterou vám náleží podpora v nezaměstnanosti, pak ještě maximálně jeden rok od doby, kdy už na podporu nárok nemáte.

Přísluší-li vám podpora v nezaměstnanosti (máte zaplacené důchodové pojištění alespoň za 12 měsíců během posledních dvou let), bude její výše stanovena z průměrného měsíčního výdělku z vašeho posledního zaměstnání.

I výše podpory má svou hranici - maximálně můžete od ledna pobírat 13 762 korun.

POZOR: Pokud máte s výpovědí nárok na odstupné, a nezáleží na tom, zda vám je zaměstnavatel skutečně zaplatil či vám je dluží, podporu v nezaměstnanosti dostanete až po uplynutí doby, za jakou jste odstupné dostali.

Přivydělat si můžete maximálně čtyři tisíce hrubého měsíčně

Možná se vám stane, že budete marně hledat odpovídající práci a ani úřad práce vám žádnou nenabídne. Jediné, na co občas narazíte, jsou krátkodobé brigády. Pokud na některou z nich kývnete, můžete si měsíčně přivydělat maximálně čtyři tisíce korun hrubého.

Každý takovýto přivýdělek (takzvané nekolidující zaměstnání) musíte úřadu práce nahlásit, a to nejpozději v den nástupu. Pokud to neuděláte, může dojít k sankčnímu řízení, což by mohlo negativně ovlivnit vaši případnou další evidenci na úřadu práce.

Může se hodit

Pokud máte dotaz týkající se zaměstnání ať už budoucího či Vašeho současného, obraťte se na poradnu jobDNES.cz

Pokud si budete přivydělávat a zároveň budete mít ještě nárok na podporu v nezaměstnanosti, vyplácení podpory se vám na dobu přivýdělku zastaví. Obnoví se opět, až váš přivýdělek skončí. Zároveň se vám o dobu, po kterou bylo zastaveno vyplácení podpory v nezaměstnanosti, prodlouží období nároku na podporu.

Zdravotní pojištění za vás stát hradí i v době, kdy trvá vaše krátkodobá brigáda, protože jste stále vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání.

Příklad: Pan Jaroslav je od 1. listopadu 2011 veden v evidenci uchazečů o zaměstnání. Vzhledem k tomu, že mu je 45 let, má nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu pěti měsíců (do 31. března 2011).

V listopadu se mu naskytla krátkodobá brigáda na pět dní za 2 500 korun hrubého. V prosinci si na dohodu o provedení práce přivydělal celkem třikrát (dva dny - tisíc korun, jeden den - 500 korun a pět dní - 2 500 korun hrubého) a vydělal si čtyři tisíce korun hrubého. I v lednu si již přivydělal čtyři tisíce korun, přičemž na brigádě strávil osm dní.

Jaroslav dostál své povinnosti - v žádném z měsíců si nevydělal více než čtyři tisíce korun hrubého a každý z přivýdělků nahlásil na úřadu práce. Pobírání podpory v nezaměstnanosti se mu zároveň prodloužilo o 21 dní, protože během přivýdělků mu bylo její vyplácení pozastaveno.

Nabízenou práci neodmítejte

Zaměstnanci úřadu práce se vám pochopitelně budou snažit najít takovou práci, která bude odpovídat vaší kvalifikaci i vašim možnostem. Najdou-li pro vás vhodné místo a i vy je bez uvedení vážného důvodu odmítnete, můžete být z evidence vyloučeni.

Pokud místo přijmete a bez vážného důvodu je sami nebo dohodou do půl roku ukončíte, na úřad práce se můžete opět přihlásit až po šesti měsících ode dne vzniku pracovního poměru. Totéž platí i pro uchazeče, kterému úřad práce místo zprostředkuje, ale pro hrubé porušení pracovních povinností s ním zaměstnavatel pracovní poměr ukončí.

Doplnění: Někteří čtenáři v diskusi i v e-mailech zaslaných do redakce iDNES.cz upozorňují, že se v článku dopouštíme omylu. Podle nich od 1. ledna 2011 již není možné si k podpoře v nezaměstnanosti přivydělat. Mýlí se však oni. Přivydělávat si je stále možné. Od 1. ledna 2011 jen nesmí dojít k souběhu pracovní odměny a podpory v nezaměstnanosti.

Jak uvádí Jiří Reichl, tiskový mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce České republiky: "Uchazeč o zaměstnání si může měsíčně přivydělat maximálně čtyři tisíce korun hrubého. Pokud tuto částku nepřekročí, včas to nahlásí, nepřijde o podporu v nezaměstnanosti ani případně o placení pojištění, pokud už nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti." 

Po dobu, kdy si člověk v evidenci úřadu práce přivydělává a řádně to nahlásí, je mu vyplácení podpory v nezaměstnanosti pozastaveno. Jakmile s přivyděláváním skončí, podpora běží dál. Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Mnoho Čechů nespoří a netuší, kolik by měli mít na stáří

Rozbilo se mi auto a musím do servisu. Naštěstí mám něco naspořeno. Ale může být i hůř. Třeba když mi zaměstnavatel nepošle výplatu, nebo špatně šlápnu a...  celý článek

Ilustrační snímek
Šest kroků, jak uzavřít pojistku, která neobere, ale ochrání

Lidé, kteří se rozhodnout pro uzavření životního pojištění, musejí zůstat obezřetní jak při výběru pojišťovny, tak při uzavření pojistné smlouvy. Jak správně...  celý článek

Ilustrační snímek
Spoření na stáří: dobrý produkt, který se kvůli malým provizím nenabízí

Lidé si spoří na stáří prostřednictvím investování se státním příspěvkem. Někteří mají takzvané transformované fondy, jiní účastnické penzijními fondy. O ty...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?
Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?

Hvězdou letošních voleb je teprve jednadvacetiletý Dominik Feri, který se z posledního místa na pražské kandidátce TOP ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.