Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo má děti, dostane slevu na povinné ručení. Jezdí prý opatrněji

aktualizováno 
Neplatíme za povinné ručení zbytečně moc? Nedala by nám jiná pojišťovna větší slevu nebo lepší podmínky? To teď řeší mnoho majitelů aut. V rozhodování může pomoci přehled novinek v povinném ručení.
Když se rozhodnete změnit pojišťovnu, nemůžete to udělat kdykoli. Je potřeba si ohlídat termíny. Ilustrační snímek

Když se rozhodnete změnit pojišťovnu, nemůžete to udělat kdykoli. Je potřeba si ohlídat termíny. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Trhem povinného ručení v současnosti hýbe snaha zjednodušit papírování v případě nehody, pečlivé zkoumání rizikovosti řidiče a také moderní technologie.

Donedávna platilo, že stačí koupit tu nejobyčejnější a hlavně nejlevnější pojistku. Veškeré patálie s pojišťovnou totiž řešil poškozený s pojišťovnou viníka. Pojišťovny však postupně přecházejí na takzvanou přímou likvidaci. Princip je v tom, že jako poškozený nehodu nahlásíte své pojišťovně a ta za vás vše vyjedná.

Česká pojišťovna, Pojišťovna ČSOB a Direct službu nabízí automaticky, u Allianz, ČPP, Generali, Kooperativy a pojišťovny Uniqa ji klienti mohou využívat jen k některým (dražším) tarifům nebo v případě, že si ji přikoupí či mají sjednané havarijní pojištění. Dá se očekávat, že i ostatní pojišťovny se postupně přidají. Třeba Marek Zeman z Axy na otázku ohledně přímé likvidace reagoval: "Prozatím službu nenabízíme."

Kdy vypovědět smlouvu

Když se rozhodnete změnit pojišťovnu, nemůžete to udělat kdykoli. Písemnou výpověď lze pojišťovně doručit v těchto termínech:

  • šest týdnů před výročím smlouvy (den, kdy bylo pojištění sjednáno)
  • jeden měsíc od chvíle, kdy vám bylo doručeno sdělení o úpravě pojistného
  • do tří měsíců od pojistné události (tuto možnost může využít i pojišťovna a smlouvu vám vypovědět)
  • při změně vlastníka auta - je třeba doložit kupní smlouvu či technický průkaz se záznamem o převodu
  • při likvidaci vozu - nutné doložit technickým průkazem se záznamem o trvalém vyřazení vozidla z evidence
  • při odcizení vozidla - nezbytné doložit protokol od policie
    Zdroj: povinne-ruceni.com

Pojišťovny se snaží v ceně co nejvíce zohlednit, jaké riziko pro ně klient představuje. Hledí nejen na obsah či výkon motoru, ale i na věk zákazníka, místo, kde bydlí, a tudíž i nejčastěji jezdí, a na další charakteristiky. Direct například rozlišuje celkem 11 různých hledisek.

Až na Kooperativu segmentují všichni, letos nově i Triglav. Ani ti, kdo už několik hledisek ke stanovení ceny měli, se nebrání novinkám: například Generali aktuálně přichází s rozlišováním devíti věkových skupin řidičů, rozšířením tříd podle obsahu motoru, třemi kategoriemi podle stáří vozu a posouzením místa bydliště až na úroveň části obce.

Novinkou je sleva pro ty, kdo mají děti. Pojišťovny totiž předpokládají, že rodiče jezdí opatrněji. Slevu zatím zavedly Allianz, Slavia a Generali.

Chytrý telefon má čím dál tím víc řidičů, a tak pojišťovny vymýšlejí aplikace, které budou jejich klientům na místě případné nehody nápomocny právě prostřednictvím smartphonu. Česká pojišťovna a Axa už je poskytují. ČP dokonce nabízí mobil SmartPhone Samsung Galaxy Mini zákazníkům, kteří si pořídí povinné ručení Exclusive Plus či Exclusive Max.

Kromě toho, že ve stresové situaci pomůže člověku nezapomenout na nic podstatného, je součástí aplikace třeba i záznam o dopravní nehodě. Poškozený tak může být svědkem, že jste svou pojišťovnu kontaktovali skutečně obratem. Ale jak připomíná Tomáš Zavoral z České pojišťovny - elektronické nahlášení neznamená, že byste nemuseli vyplnit papírový záznam o nehodě - to je totiž povinné podle zákona.

Řidičům, kteří mají zkušenosti, ale nebylo na ně psáno auto (jezdili například služebním či partnerovým), vychází vstříc Axa. Těm, kdo jsou starší než 35 let a přitom pět let nezavinili nehodu, přizná 50procentní bonus. Zákazníci přitom nemusí nic dokazovat - to, že nebourali, si pojišťovna zjistí u České kanceláře pojistitelů. Obdobně Generali poskytuje slevu podle toho, kdy klient získal řidičský průkaz.

Ani mladé řidiče nechtějí pojišťovny házet do jednoho pytle - někde jim dávají šanci využívat bonusu podmíněně: přiznají slevu, a pokud řidič nehodu nezpůsobí, je vše v pořádku. Jinak bude muset slevu doplatit. Tak postupují třeba Kooperativa, ČPP a Slavia. Česká pojišťovna umožňuje řidičům-nováčkům využívat bonusu, který má někdo z příbuzných.

Zvažujete přejít k jiné pojišťovně?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. listopadu 2011. Anketa je uzavřena.

Ano 765
Ne 370Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

Necháváte peníze na bankovních účtech? Nemá to smysl, tvrdí analytici

Ilustrační snímek

Spolu s ekonomikou roste i objem peněz domácností na běžných účtech u bank. Už loni v květnu překonala částka na těchto...

Kvíz: Víte jak, kde a za kolik letos získat nový cestovní pas?

Ilustrační snímek

Cestování do zahraničí je dnes jednodušší, než bylo před lety. Stačí koupit letenku nebo sednout do auta, vlaku či...

Kvíz: Dokážete odhadnout cenu jedinečných starožitností?

Portrét paní Osuské

Investice do starožitností se podle odborníků vyplatí: máte něco, co vám udělá radost, a ještě v tom jsou uložené...

ČR - konjunkturální průzkum za duben ukazuje pokračující důvěru v domácí ekonomi...

ČR - konjunkturální průzkum za duben ukazuje pokračující důvěru v domácí ekonomi...

Kurzy.cz Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, oproti březnu vzrostl o 0,4 ...

Najdete na iDNES.cz