Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo má děti, dostane slevu na povinné ručení. Jezdí prý opatrněji

aktualizováno 
Neplatíme za povinné ručení zbytečně moc? Nedala by nám jiná pojišťovna větší slevu nebo lepší podmínky? To teď řeší mnoho majitelů aut. V rozhodování může pomoci přehled novinek v povinném ručení.
Když se rozhodnete změnit pojišťovnu, nemůžete to udělat kdykoli. Je potřeba si ohlídat termíny. Ilustrační snímek

Když se rozhodnete změnit pojišťovnu, nemůžete to udělat kdykoli. Je potřeba si ohlídat termíny. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Trhem povinného ručení v současnosti hýbe snaha zjednodušit papírování v případě nehody, pečlivé zkoumání rizikovosti řidiče a také moderní technologie.

Donedávna platilo, že stačí koupit tu nejobyčejnější a hlavně nejlevnější pojistku. Veškeré patálie s pojišťovnou totiž řešil poškozený s pojišťovnou viníka. Pojišťovny však postupně přecházejí na takzvanou přímou likvidaci. Princip je v tom, že jako poškozený nehodu nahlásíte své pojišťovně a ta za vás vše vyjedná.

Česká pojišťovna, Pojišťovna ČSOB a Direct službu nabízí automaticky, u Allianz, ČPP, Generali, Kooperativy a pojišťovny Uniqa ji klienti mohou využívat jen k některým (dražším) tarifům nebo v případě, že si ji přikoupí či mají sjednané havarijní pojištění. Dá se očekávat, že i ostatní pojišťovny se postupně přidají. Třeba Marek Zeman z Axy na otázku ohledně přímé likvidace reagoval: "Prozatím službu nenabízíme."

Kdy vypovědět smlouvu

Když se rozhodnete změnit pojišťovnu, nemůžete to udělat kdykoli. Písemnou výpověď lze pojišťovně doručit v těchto termínech:

  • šest týdnů před výročím smlouvy (den, kdy bylo pojištění sjednáno)
  • jeden měsíc od chvíle, kdy vám bylo doručeno sdělení o úpravě pojistného
  • do tří měsíců od pojistné události (tuto možnost může využít i pojišťovna a smlouvu vám vypovědět)
  • při změně vlastníka auta - je třeba doložit kupní smlouvu či technický průkaz se záznamem o převodu
  • při likvidaci vozu - nutné doložit technickým průkazem se záznamem o trvalém vyřazení vozidla z evidence
  • při odcizení vozidla - nezbytné doložit protokol od policie
    Zdroj: povinne-ruceni.com

Pojišťovny se snaží v ceně co nejvíce zohlednit, jaké riziko pro ně klient představuje. Hledí nejen na obsah či výkon motoru, ale i na věk zákazníka, místo, kde bydlí, a tudíž i nejčastěji jezdí, a na další charakteristiky. Direct například rozlišuje celkem 11 různých hledisek.

Až na Kooperativu segmentují všichni, letos nově i Triglav. Ani ti, kdo už několik hledisek ke stanovení ceny měli, se nebrání novinkám: například Generali aktuálně přichází s rozlišováním devíti věkových skupin řidičů, rozšířením tříd podle obsahu motoru, třemi kategoriemi podle stáří vozu a posouzením místa bydliště až na úroveň části obce.

Novinkou je sleva pro ty, kdo mají děti. Pojišťovny totiž předpokládají, že rodiče jezdí opatrněji. Slevu zatím zavedly Allianz, Slavia a Generali.

Chytrý telefon má čím dál tím víc řidičů, a tak pojišťovny vymýšlejí aplikace, které budou jejich klientům na místě případné nehody nápomocny právě prostřednictvím smartphonu. Česká pojišťovna a Axa už je poskytují. ČP dokonce nabízí mobil SmartPhone Samsung Galaxy Mini zákazníkům, kteří si pořídí povinné ručení Exclusive Plus či Exclusive Max.

Kromě toho, že ve stresové situaci pomůže člověku nezapomenout na nic podstatného, je součástí aplikace třeba i záznam o dopravní nehodě. Poškozený tak může být svědkem, že jste svou pojišťovnu kontaktovali skutečně obratem. Ale jak připomíná Tomáš Zavoral z České pojišťovny - elektronické nahlášení neznamená, že byste nemuseli vyplnit papírový záznam o nehodě - to je totiž povinné podle zákona.

Řidičům, kteří mají zkušenosti, ale nebylo na ně psáno auto (jezdili například služebním či partnerovým), vychází vstříc Axa. Těm, kdo jsou starší než 35 let a přitom pět let nezavinili nehodu, přizná 50procentní bonus. Zákazníci přitom nemusí nic dokazovat - to, že nebourali, si pojišťovna zjistí u České kanceláře pojistitelů. Obdobně Generali poskytuje slevu podle toho, kdy klient získal řidičský průkaz.

Ani mladé řidiče nechtějí pojišťovny házet do jednoho pytle - někde jim dávají šanci využívat bonusu podmíněně: přiznají slevu, a pokud řidič nehodu nezpůsobí, je vše v pořádku. Jinak bude muset slevu doplatit. Tak postupují třeba Kooperativa, ČPP a Slavia. Česká pojišťovna umožňuje řidičům-nováčkům využívat bonusu, který má někdo z příbuzných.

Zvažujete přejít k jiné pojišťovně?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. listopadu 2011. Anketa je uzavřena.

Ano 765
Ne 370Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další z rubriky

Vymyslely nevšední obchůdek. A jejich projekt Oprášeno má úspěch

Bohunka Krejčí (vlevo) a Veronika Benešová (vpravo) založily Oprášeno vloni...

Léta obě snily o vlastním podnikání, žádná z nich ale neměla odvahu pustit se do něj sama. Naštěstí se potkaly na...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Další nabídka

Kurzy.cz

Rozbřesk: Jestřábí hlasy z ČNB sílí a české ministerstvo financí počítá už jen s...
Rozbřesk: Jestřábí hlasy z ČNB sílí a české ministerstvo financí počítá už jen s...

Po ČNB přišlo se svojí novou prognózou vývoje české ekonomiky i Ministerstvo financí ČR, které stejně jako centrální ba... celý článekNajdete na iDNES.cz