Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo musí podávat daňové přiznání

aktualizováno 
Nevíte, zda máte povinnost podávat daňové přiznání? Pozorně si pročtěte podmínky, protože opomenutí by vás mohlo stát hodně peněz. Za nepodané přiznání vám hrozí pokuta, která může být větší než nepřiznaná daň nebo i celý nepřiznaný příjem.
Naposled máte možnost podat společné zdanění manželů.

Naposled máte možnost podat společné zdanění manželů.

Formulář vyplňují lidé, kteří podnikají nebo si podnikáním přivydělávají k zaměstnaneckému příjmu. Také manželé s dětmi, kteří chtějí využít výhod společného zdanění, musí formuláře zvládnout sami nebo s pomocí daňového poradce, zaměstnavatel jim nepomůže. O daň z příjmu se musí postarat i zaměstnanci, kteří mají souběžně víc zaměstnání (pokud jim zaměstnavatel nestrhává daň srážkově, jako třeba u odměny do 5 000 korun při dohodě o provedení práce).

Letos ještě postaru
Od Nového roku platí daňová reforma, někteří z vás už dostali dokonce výplatní pásku s novými údaji. Ale pozor: ti, kdo musí do konce března vyplnit a odevzdat daňové přiznání, budou vše dělat ještě postaru. Nyní se totiž počítají daně za rok 2007, tedy ještě podle "starých pravidel".

Manželé s alespoň jedním dítětem budou moci naposledy využít výhod společného zdanění, podnikatelé si do výdajů zahrnou zaplacené sociální a zdravotní pojištění, zaměstnanci zatím mohou zapomenout na superhrubou mzdu.

Chcete se s daněmi vyrovnat sami?
Sám si může podat vyplněný formulář i zaměstnanec, který nemá žádné další příjmy ani nebude "danit společně". Třeba jen nechce, aby se o něm ve firmě vyprávělo, jaké platí úroky na bydlení nebo že daroval nějaké charitativní organizaci určitou sumu peněz. Stejně tak někomu není příjemné, když se v účtárně dozví o tom, že třeba v bývalém zaměstnání, které v půlce roku opustil, bral třikrát tolik než dnes.

Stačí pak, aby u zaměstnavatele podepsal takzvané prohlášení k dani a pustil se do výpočtů sám. Případný přeplatek mu vyplatí finanční úřad do jednoho měsíce od podání daňového přiznání buď na účet, nebo pošle poštou.

Do 15. února se domluvte s mzdovou účtárnou
Pokud jste zaměstnanci, důležitý je pro vás termín 15. února. To je totiž čas, do kterého musíte podepsat ve mzdové účtárně takzvané prohlášení k dani, kde požádáte o roční vyúčtování. Díky němu se o vaše daňové povinnosti postará zaměstnavatel.

Pokud chcete využít některých daňových úlev, musíte dodat potvrzení, abyste mohli uplatnit takzvané odečitatelné položky. Například kolik jste zaplatili na úrocích z hypotéky či stavebního spoření, za životní pojištění nebo kolik jste si uložili do penzijního fondu. Kdo dával krev, přidá potvrzení od transfuzní stanice.

Vše ostatní už zařídí mzdová účtárna a vy se pak už jen můžete těšit na březnovou výplatu, ve které nejspíš dostanete přeplatek na dani.

Nestihli jste dodat potvrzení?
Pokud do termínu nestihnete všechna potvrzení dodat, záleží už jen na konkrétní účetní, zda od vás později potvrzení přijme a zapracuje. Její povinnost to není, a pokud jste zapomněli, kupte nejprve velkou bonboniéru, než půjdete s prosíkem do mzdové účtárny.

Ale i když už v účtárně vše vyřídili, existuje řešení. Dají vám potvrzení o příjmech a vy si daňové přiznání půjdete podat sami.

Co vás letos v daních čeká
Jestli podáváte daňové přiznání na úřad sami, budete ještě letos postupovat podle pravidel známých z předchozích let:

  • máte možnost podat společné zdanění manželů
  • jako výdaj můžete uvést peníze za sociální a zdravotní pojištění
  • daň budete počítat podle progresivní sazby 12, 19, 25 nebo 32 procent
  • Oproti loňsku nastaly jen drobné změny:
  • peníze, které dostane nemocný jako příspěvek na péči, se nepočítají do příjmů
  • peníze, které dostávají lidé jako dávky v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná peněžitá pomoc), se nepočítají do příjmů, nezahrnují se do vlastního příjmu manžela (manželky) pro uplatnění slevy na vyživovaného manžela
  • společné zdanění manželů lze podat i tehdy, když jeden z manželů zemřel po 31. prosinci 2007, tedy po skončení zdaňovacího období.
Autoři:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Firmy musí navýšit a srovnat mzdy, jinak neobstojí, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Trh práce je na dně. Firmy, které ještě nezvýšily mzdy, tak budou muset rychle učinit a dorovnat je svým zaměstnancům...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Termín pro daňové přiznání k nemovité věci se blíží

Ilustrační snímek

Pokud jste si v minulém roce pořídili dům, byt, chatku či jinou nemovitost, nezapomeňte vyplnit a odevzdat finančnímu...

Na daně zbývá už jen pár dní. Co si ohlídat, abyste to zvládli bez chyb?

Ilustrační snímek

Termín pro podaní daňového přiznání se blíží. Pokud jste růžový tiskopis ještě neodevzdali, musíte tak učinit...

Velké daňové opakování: kdo musí podávat daňové přiznání a kdo nemusí

Ilustrační snímek

Letos je termín pro odevzdání daňového přiznání 3. dubna. Musí to udělat ti, kdo podnikají, přivydělávají si nebo měli...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz