Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo musí podávat daňové přiznání

aktualizováno 
Nevíte, zda máte povinnost podávat daňové přiznání? Pozorně si pročtěte podmínky, protože opomenutí by vás mohlo stát hodně peněz. Za nepodané přiznání vám hrozí pokuta, která může být větší než nepřiznaná daň nebo i celý nepřiznaný příjem.
Naposled máte možnost podat společné zdanění manželů.

Naposled máte možnost podat společné zdanění manželů.

Formulář vyplňují lidé, kteří podnikají nebo si podnikáním přivydělávají k zaměstnaneckému příjmu. Také manželé s dětmi, kteří chtějí využít výhod společného zdanění, musí formuláře zvládnout sami nebo s pomocí daňového poradce, zaměstnavatel jim nepomůže. O daň z příjmu se musí postarat i zaměstnanci, kteří mají souběžně víc zaměstnání (pokud jim zaměstnavatel nestrhává daň srážkově, jako třeba u odměny do 5 000 korun při dohodě o provedení práce).

Letos ještě postaru
Od Nového roku platí daňová reforma, někteří z vás už dostali dokonce výplatní pásku s novými údaji. Ale pozor: ti, kdo musí do konce března vyplnit a odevzdat daňové přiznání, budou vše dělat ještě postaru. Nyní se totiž počítají daně za rok 2007, tedy ještě podle "starých pravidel".

Manželé s alespoň jedním dítětem budou moci naposledy využít výhod společného zdanění, podnikatelé si do výdajů zahrnou zaplacené sociální a zdravotní pojištění, zaměstnanci zatím mohou zapomenout na superhrubou mzdu.

Chcete se s daněmi vyrovnat sami?
Sám si může podat vyplněný formulář i zaměstnanec, který nemá žádné další příjmy ani nebude "danit společně". Třeba jen nechce, aby se o něm ve firmě vyprávělo, jaké platí úroky na bydlení nebo že daroval nějaké charitativní organizaci určitou sumu peněz. Stejně tak někomu není příjemné, když se v účtárně dozví o tom, že třeba v bývalém zaměstnání, které v půlce roku opustil, bral třikrát tolik než dnes.

Stačí pak, aby u zaměstnavatele podepsal takzvané prohlášení k dani a pustil se do výpočtů sám. Případný přeplatek mu vyplatí finanční úřad do jednoho měsíce od podání daňového přiznání buď na účet, nebo pošle poštou.

Do 15. února se domluvte s mzdovou účtárnou
Pokud jste zaměstnanci, důležitý je pro vás termín 15. února. To je totiž čas, do kterého musíte podepsat ve mzdové účtárně takzvané prohlášení k dani, kde požádáte o roční vyúčtování. Díky němu se o vaše daňové povinnosti postará zaměstnavatel.

Pokud chcete využít některých daňových úlev, musíte dodat potvrzení, abyste mohli uplatnit takzvané odečitatelné položky. Například kolik jste zaplatili na úrocích z hypotéky či stavebního spoření, za životní pojištění nebo kolik jste si uložili do penzijního fondu. Kdo dával krev, přidá potvrzení od transfuzní stanice.

Vše ostatní už zařídí mzdová účtárna a vy se pak už jen můžete těšit na březnovou výplatu, ve které nejspíš dostanete přeplatek na dani.

Nestihli jste dodat potvrzení?
Pokud do termínu nestihnete všechna potvrzení dodat, záleží už jen na konkrétní účetní, zda od vás později potvrzení přijme a zapracuje. Její povinnost to není, a pokud jste zapomněli, kupte nejprve velkou bonboniéru, než půjdete s prosíkem do mzdové účtárny.

Ale i když už v účtárně vše vyřídili, existuje řešení. Dají vám potvrzení o příjmech a vy si daňové přiznání půjdete podat sami.

Co vás letos v daních čeká
Jestli podáváte daňové přiznání na úřad sami, budete ještě letos postupovat podle pravidel známých z předchozích let:

  • máte možnost podat společné zdanění manželů
  • jako výdaj můžete uvést peníze za sociální a zdravotní pojištění
  • daň budete počítat podle progresivní sazby 12, 19, 25 nebo 32 procent
  • Oproti loňsku nastaly jen drobné změny:
  • peníze, které dostane nemocný jako příspěvek na péči, se nepočítají do příjmů
  • peníze, které dostávají lidé jako dávky v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná peněžitá pomoc), se nepočítají do příjmů, nezahrnují se do vlastního příjmu manžela (manželky) pro uplatnění slevy na vyživovaného manžela
  • společné zdanění manželů lze podat i tehdy, když jeden z manželů zemřel po 31. prosinci 2007, tedy po skončení zdaňovacího období.
Autoři:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Nevydělávali jste si celý rok? Vyplatí se vám podat přiznání

Ilustrační snímek

Pro ty, kdo nevydělávají celý rok, má podání daňového přiznání jedno kouzlo. Pokud za ně zaměstnavatel odvedl daň, a je...

Přehledně: Kdy jako zaměstnanci musíte sami řešit daně

Ilustarční snímek

Zaměstnanci mají výhodu. Obvykle si nemusí zatěžovat hlavu daňovými zákony, stačí jim, když do 15. února zaměstnavatele...

Pracující studenti mohou uplatnit daňové slevy a ušetřit. Jak na to

Ilustrační snímek

Mnozí vysokoškoláci již během studia pracují, a to nejen na pracovní dohody, ale třeba i na zkrácený úvazek, který lze...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz