Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo může požádat o vrácení DPH?

aktualizováno 
V minulých dílech seriálu o DPH jsme se seznámili se základními principy fungování daně z přidané hodnoty, jejích sazbách a řekli jsme si, které činnosti jsou osvobozeny od daně z přidané hodnoty. Nyní si řekneme, ve kterých případech zákon o DPH umožňuje vrátit již zaplacenou DPH.

V některých případech zákon o DPH umožňuje vrátit i daň zaplacenou plátcům daně v tuzemsku. Na vrácení daně mají nárok osoby požívající výsad a imunit, a to jak organizace, tak i její zaměstnanci − cizí státní příslušníci. Jedná se o diplomatické mise a konzulární úřady (s výjimkou honorárních konzulárních úřadů), zvláštní mise a některé mezinárodní organizace. Novela od 1. 10. 2003 upravuje vrácení daně výše uvedeným osobám vyhláškou, která je vydána na základě zmocnění touto novelou. Je nutné poznamenat, že plátců se mechanismus vrácení daně netýká, protože plátce musí vůči těmto osobám uplatnit daň na výstupu a samotné vrácení daně je již záležitostí osob, kterým právní úprava umožňuje daň vrátit.

Daň se vrací i zahraničním osobám, které v tuzemsku nemají oprávnění k podnikání a nakoupí v ČR vybrané druhy zboží a služeb. Daň však může být vrácena pouze na základě principu vzájemnosti. O vrácení daně mohou zahraniční osoby žádat čtvrtletně, pokud částka daně překročila ve čtvrtletí 20 000 Kč; pokud je částka daně vyšší než 10 000 Kč ale nepřekročila 20 000 Kč, lze žádat o vrácení daně až po uplynutí kalendářního roku.

Novela značně rozšířila možnost vrácení daně, protože nově vyjmenovává taxativně zboží a služby, u kterých nelze daň vrátit, např. u služeb ubytovacích a stravovacích, taxislužby, paliv a maziv, s výjimkou nafty, prodeje, nájmu a oprav osobních motorových vozidel apod. Tímto vymezením se značně rozšířila možnost pro vracení daně.

Rodiny za rok zaplatí až 13 tisíc navíc.
Nahoru půjde i cena vodného.
Více ZDE.

Daň se také vrací v případech, kdy mezinárodní smlouva o nenávratné zahraniční pomoci, kterou je Česká republika vázána, obsahuje ustanovení, že z vyplacených prostředků nesmí být hrazena daň. Nárok na vrácení má osoba, která tuto daň zaplatila. Podle novely platné od 1. 4. 2000 má nárok na vrácení daně i plátce daně, který zdanitelné plnění uskutečnil pro zahraniční osobu a odvedl daň. Podmínkou je, že zahraniční osoba o tuto daň nepožádá a toto potvrdí v žádosti plátci daně. Tímto potvrzením pak nárok na vrácení daně zahraniční osobě zaniká.

Novela zákona upravila také vracení daně zahraničním fyzickým osobám, pokud si v rámci turistiky v ČR zakoupí nějaké zboží a pokud je cena zboží zaplacená jednomu prodávajícímu v jednom dni vyšší než 2 500 Kč. Nově je také vyjmenováno zboží, u kterého nelze vrácení daně realizovat. Mezi takové zboží patří uhlovodíková paliva a maziva, tabákové výrobky, alkoholické nápoje a potraviny.

Novela zákona zachovává také zvýhodnění pro zdravotně postižené osoby. Tyto osoby mají nárok na vrácení daně u automobilu zakoupeného v tuzemsku. Dosud tato výhoda byla poskytována pouze při dovozu automobilů ze zahraničí. Zdravotně postižené osobě může být vrácena daň při zakoupení osobního automobilu. Předpokladem je, že zdravotně postižené osobě byl rozhodnutím příslušného orgánu přiznán příspěvek na zakoupení motorového vozidla.

*Informace zohledňují pouze změny, které nastaly novelou zákona o DPH č. 322/2003 Sb. k 1.10.2003 a jsou platné do vstupu České republiky do Evropské unie.

Ukázky z knihy
Svatopluka Galočíka: DPH 2004 

Jak funguje daň z přidané hodnoty?

DPH: kolik skutečně zaplatíte?

Kdy neplatíte DPH?


Úryvek je z knihy "DPH 2004 - novela v příkladech" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Nemovitosti – vzory smluv a podání
Anglicko-český slovník pojišťovnictví

 

Autor:


Nejčtenější

Když postavila dílnu, nechtěl tam ani pes. Dnes má tisíce zákazníků

„Venkovský styl je vlastně takové moje vidění světa. Žiji tak, proto to ze mě...

Vyučila se pánskou krejčovou a vydělávala si tím, že šila trička z kvalitního českého materiálu. Pak začalo v Česku...

Z malé dílny vybudoval obuvnické impérium. Pak nastaly spory o majetek

Zakladatelem zlínské továrny byl Tomáš Baťa (vpravo), který na trh prorazil s...

Nastoupíte do unikátní pracovny, která funguje jako výtah, a za okamžik se ocitnete na vyhlídkové terase...Otestujte se: jedna mince platila 35 let, ale sběratelé milují jinou

Mince

Mince jsou jednou z nejstarších forem peněz a jsou dodnes nepostradatelnou součástí měnového systému. I přesto, že už...

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Jaké odškodnění žádat, když po příletu nedorazí kufr, nebo je na odpis

Ilustrační snímek

Letět na dovolenou či služební cestu letadlem je rychlé a pohodlné. Můžete mít však smůlu a vaše zavazadla, která jste...

Další z rubriky

KVÍZ: Byli byste šampiony ekonomické olympiády?

Ilustrační snímek

Ekonomická olympiáda má za sebou druhý ročník. Je to projekt, jehož cílem je vyhledávat nadějné budoucí ekonomy. Letos...

Pokud cestovní kancelář neplní sliby, máte nárok na slevu ze zájezdu

Ilustrační snímek

Pokud si koupíme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme profesionální služby a dovolenou bez jakýchkoli problémů. Co...

Chystáte se na dovolenou do zahraničí autem? Otestujte se, co víte

Ilustrační snímek

Pokud jste se letos rozhodli na dovolenou do zahraničí vyjet autem, chce to určitě dobrého řidiče. Ale neuškodí...

Souhrn 20.7. - Evropa se propadá kvůli Trumpovým hrozbám dalšími cly vůči Číně, ...

Souhrn 20.7. - Evropa se propadá kvůli Trumpovým hrozbám dalšími cly vůči Číně, ...

Kurzy.cz Pražská burza ve vrcholící okurkové sezóně mírně rostla při sotva poloviční likviditě oproti běžnému průměru. Evropské ...

Najdete na iDNES.cz