Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo může požádat o vrácení DPH?

aktualizováno 
V minulých dílech seriálu o DPH jsme se seznámili se základními principy fungování daně z přidané hodnoty, jejích sazbách a řekli jsme si, které činnosti jsou osvobozeny od daně z přidané hodnoty. Nyní si řekneme, ve kterých případech zákon o DPH umožňuje vrátit již zaplacenou DPH.

V některých případech zákon o DPH umožňuje vrátit i daň zaplacenou plátcům daně v tuzemsku. Na vrácení daně mají nárok osoby požívající výsad a imunit, a to jak organizace, tak i její zaměstnanci − cizí státní příslušníci. Jedná se o diplomatické mise a konzulární úřady (s výjimkou honorárních konzulárních úřadů), zvláštní mise a některé mezinárodní organizace. Novela od 1. 10. 2003 upravuje vrácení daně výše uvedeným osobám vyhláškou, která je vydána na základě zmocnění touto novelou. Je nutné poznamenat, že plátců se mechanismus vrácení daně netýká, protože plátce musí vůči těmto osobám uplatnit daň na výstupu a samotné vrácení daně je již záležitostí osob, kterým právní úprava umožňuje daň vrátit.

Daň se vrací i zahraničním osobám, které v tuzemsku nemají oprávnění k podnikání a nakoupí v ČR vybrané druhy zboží a služeb. Daň však může být vrácena pouze na základě principu vzájemnosti. O vrácení daně mohou zahraniční osoby žádat čtvrtletně, pokud částka daně překročila ve čtvrtletí 20 000 Kč; pokud je částka daně vyšší než 10 000 Kč ale nepřekročila 20 000 Kč, lze žádat o vrácení daně až po uplynutí kalendářního roku.

Novela značně rozšířila možnost vrácení daně, protože nově vyjmenovává taxativně zboží a služby, u kterých nelze daň vrátit, např. u služeb ubytovacích a stravovacích, taxislužby, paliv a maziv, s výjimkou nafty, prodeje, nájmu a oprav osobních motorových vozidel apod. Tímto vymezením se značně rozšířila možnost pro vracení daně.

Rodiny za rok zaplatí až 13 tisíc navíc.
Nahoru půjde i cena vodného.
Více ZDE.

Daň se také vrací v případech, kdy mezinárodní smlouva o nenávratné zahraniční pomoci, kterou je Česká republika vázána, obsahuje ustanovení, že z vyplacených prostředků nesmí být hrazena daň. Nárok na vrácení má osoba, která tuto daň zaplatila. Podle novely platné od 1. 4. 2000 má nárok na vrácení daně i plátce daně, který zdanitelné plnění uskutečnil pro zahraniční osobu a odvedl daň. Podmínkou je, že zahraniční osoba o tuto daň nepožádá a toto potvrdí v žádosti plátci daně. Tímto potvrzením pak nárok na vrácení daně zahraniční osobě zaniká.

Novela zákona upravila také vracení daně zahraničním fyzickým osobám, pokud si v rámci turistiky v ČR zakoupí nějaké zboží a pokud je cena zboží zaplacená jednomu prodávajícímu v jednom dni vyšší než 2 500 Kč. Nově je také vyjmenováno zboží, u kterého nelze vrácení daně realizovat. Mezi takové zboží patří uhlovodíková paliva a maziva, tabákové výrobky, alkoholické nápoje a potraviny.

Novela zákona zachovává také zvýhodnění pro zdravotně postižené osoby. Tyto osoby mají nárok na vrácení daně u automobilu zakoupeného v tuzemsku. Dosud tato výhoda byla poskytována pouze při dovozu automobilů ze zahraničí. Zdravotně postižené osobě může být vrácena daň při zakoupení osobního automobilu. Předpokladem je, že zdravotně postižené osobě byl rozhodnutím příslušného orgánu přiznán příspěvek na zakoupení motorového vozidla.

*Informace zohledňují pouze změny, které nastaly novelou zákona o DPH č. 322/2003 Sb. k 1.10.2003 a jsou platné do vstupu České republiky do Evropské unie.

Ukázky z knihy
Svatopluka Galočíka: DPH 2004 

Jak funguje daň z přidané hodnoty?

DPH: kolik skutečně zaplatíte?

Kdy neplatíte DPH?


Úryvek je z knihy "DPH 2004 - novela v příkladech" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Nemovitosti – vzory smluv a podání
Anglicko-český slovník pojišťovnictví

 

Autor:Nejčtenější

Výhru v loterii většina tají. Za bohatství považujeme 50 tisíc čistého

Ilustrační snímek

Bohatý člověk má podle Čechů čistý měsíční příjem minimálně 50 tisíc korun. Majetek bohatého člověka by pak měl mít...

Patnáct nejdůležitějších změn, které čekají podnikatele v příštím roce

Ilustrační snímek

Některé jsou pozitivní, jiné ale zkomplikují život malým a středním podnikům. Balíček nejdůležitějších legislativních...Nefungoval mu zvonek a přišel kvůli tomu o tisíce

Sankce za nedodržování léčebného režimu znamená krácení nebo odejmutí...

Nemocenská znamená značný propad v příjmech. Určitým řešením je sjednat si pojištění pro případ nemoci u některé z...

Firmy jsou letos na Vánoce štědřejší. Má ale mzda navíc ještě smysl?

Ilustrační snímek

Skoro polovina firem v České republice plánuje vyplatit svým zaměstnancům za letošní rok 13. plat nebo odměnu v podobné...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...Další z rubriky

Šest rad, jak správně nakupovat v zahraničních e-shopech

Ilustrační snímek

Češi stále více nakupují vánoční dárky na e-shopech, a to nejenom na českých a evropských, ale i na těch mimo Unii....

Máte přehled, co všechno dnes umí bankomaty? Otestujte se

Ilustrační snímek

Pro většinu z nás je už naprostou samozřejmostí, že hotovost vybíráme z bankomatů. Dnešní moderní bankomaty toho ale...

Adventní poradna pomůže s půjčkami na vánoční dárky. Zdarma

Ilustrační snímek

V adventním čase řeší řada lidí otázku, kde vzít peníze na vánoční dárky. Často se tak uchýlí k půjčce s tím, že ji v...

Další nabídka

Kurzy.cz

Získejte od státu tisíce navíc. Tyto finanční změny se dotknou všech
Získejte od státu tisíce navíc. Tyto finanční změny se dotknou všech

V příštím roce si mnozí finančně polepší. Zvyšují se totiž daňová zvýhodnění na děti a také slevy na dani za umístění d... celý článekNajdete na iDNES.cz