Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo může požádat o vrácení DPH?

aktualizováno 
V minulých dílech seriálu o DPH jsme se seznámili se základními principy fungování daně z přidané hodnoty, jejích sazbách a řekli jsme si, které činnosti jsou osvobozeny od daně z přidané hodnoty. Nyní si řekneme, ve kterých případech zákon o DPH umožňuje vrátit již zaplacenou DPH.

V některých případech zákon o DPH umožňuje vrátit i daň zaplacenou plátcům daně v tuzemsku. Na vrácení daně mají nárok osoby požívající výsad a imunit, a to jak organizace, tak i její zaměstnanci − cizí státní příslušníci. Jedná se o diplomatické mise a konzulární úřady (s výjimkou honorárních konzulárních úřadů), zvláštní mise a některé mezinárodní organizace. Novela od 1. 10. 2003 upravuje vrácení daně výše uvedeným osobám vyhláškou, která je vydána na základě zmocnění touto novelou. Je nutné poznamenat, že plátců se mechanismus vrácení daně netýká, protože plátce musí vůči těmto osobám uplatnit daň na výstupu a samotné vrácení daně je již záležitostí osob, kterým právní úprava umožňuje daň vrátit.

Daň se vrací i zahraničním osobám, které v tuzemsku nemají oprávnění k podnikání a nakoupí v ČR vybrané druhy zboží a služeb. Daň však může být vrácena pouze na základě principu vzájemnosti. O vrácení daně mohou zahraniční osoby žádat čtvrtletně, pokud částka daně překročila ve čtvrtletí 20 000 Kč; pokud je částka daně vyšší než 10 000 Kč ale nepřekročila 20 000 Kč, lze žádat o vrácení daně až po uplynutí kalendářního roku.

Novela značně rozšířila možnost vrácení daně, protože nově vyjmenovává taxativně zboží a služby, u kterých nelze daň vrátit, např. u služeb ubytovacích a stravovacích, taxislužby, paliv a maziv, s výjimkou nafty, prodeje, nájmu a oprav osobních motorových vozidel apod. Tímto vymezením se značně rozšířila možnost pro vracení daně.

Rodiny za rok zaplatí až 13 tisíc navíc.
Nahoru půjde i cena vodného.
Více ZDE.

Daň se také vrací v případech, kdy mezinárodní smlouva o nenávratné zahraniční pomoci, kterou je Česká republika vázána, obsahuje ustanovení, že z vyplacených prostředků nesmí být hrazena daň. Nárok na vrácení má osoba, která tuto daň zaplatila. Podle novely platné od 1. 4. 2000 má nárok na vrácení daně i plátce daně, který zdanitelné plnění uskutečnil pro zahraniční osobu a odvedl daň. Podmínkou je, že zahraniční osoba o tuto daň nepožádá a toto potvrdí v žádosti plátci daně. Tímto potvrzením pak nárok na vrácení daně zahraniční osobě zaniká.

Novela zákona upravila také vracení daně zahraničním fyzickým osobám, pokud si v rámci turistiky v ČR zakoupí nějaké zboží a pokud je cena zboží zaplacená jednomu prodávajícímu v jednom dni vyšší než 2 500 Kč. Nově je také vyjmenováno zboží, u kterého nelze vrácení daně realizovat. Mezi takové zboží patří uhlovodíková paliva a maziva, tabákové výrobky, alkoholické nápoje a potraviny.

Novela zákona zachovává také zvýhodnění pro zdravotně postižené osoby. Tyto osoby mají nárok na vrácení daně u automobilu zakoupeného v tuzemsku. Dosud tato výhoda byla poskytována pouze při dovozu automobilů ze zahraničí. Zdravotně postižené osobě může být vrácena daň při zakoupení osobního automobilu. Předpokladem je, že zdravotně postižené osobě byl rozhodnutím příslušného orgánu přiznán příspěvek na zakoupení motorového vozidla.

*Informace zohledňují pouze změny, které nastaly novelou zákona o DPH č. 322/2003 Sb. k 1.10.2003 a jsou platné do vstupu České republiky do Evropské unie.

Ukázky z knihy
Svatopluka Galočíka: DPH 2004 

Jak funguje daň z přidané hodnoty?

DPH: kolik skutečně zaplatíte?

Kdy neplatíte DPH?


Úryvek je z knihy "DPH 2004 - novela v příkladech" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Nemovitosti – vzory smluv a podání
Anglicko-český slovník pojišťovnictví

 

Autor:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Další z rubriky

Místo pobočky banka na kolečkách. Má německé řešení zelenou i u nás?

(Ilustrační snímek)

Pojízdná banka brázdí už tři roky německý venkov. Tamější spořitelna tak pečuje o zákazníky, často staré lidi, kteří...

Pozor na úvěrové firmy bez licence, od konce května platí nové podmínky

Ilustrační snímek

Na konci května se úvěrový trh změní. Zmizí z něj definitivně mnoho společností, které poskytovaly spotřebitelské úvěry...

Co víte o GDPR? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

GDPR neboli Obecné nařízení o ochraně osobních údajů je v dnešních dnech velmi diskutované téma. Víte, co toto nařízení...

Medvědí trh ukazuje drápy

Medvědí trh ukazuje drápy

Kurzy.cz Vývoj akciových indexů dnes připomínal vysokohorskou cyklistiku. Hlavní americký index Dow Jones Industrial Average pr...

Najdete na iDNES.cz