úplatek korupce podplácení

úplatek korupce podplácení | foto: Profimedia.cz

Kdo může za korupci? Jak to vidí manažeři

  • 4
Jaké jsou přímé ekonomické dopady korupčního chování? Nabízejí úplatky častěji větší, nebo menší firmy? Je hospodářská korupce rovnoměrně rozložena po všech krajích? Odvede lepší práci firma, která dá úplatek, nebo ta, která jej nedá?

To vše zkoumalo na podzim roku 2006 na vzorku 646 manažerů, reprezentantů podnikatelské sféry, neformální sdružení společností Donath-Burson-Marsteller a Factum Invenio ve spolupráci s Fleet Sheet’s Final Word a Sociologickým ústavem AV ČR.

I když se korupční prostředí podle tvrzení respondentů za posledních pět let výrazně nezhoršilo, je současná úroveň korupce v ČR nepřijatelná. Podle převažujících názorů nabízejí úplatky nejčastěji velké firmy.

Korupce se odehrává převážně ve stavebnictví a v oblasti zadávání veřejných zakázek. „Manažeři se shodují na tom, že právě transparentnost a kvalitnější právní prostředí korupci nesvědčí,“ potvrdil Jan Herzmann, ředitel společnosti Factum Invenio. Boj proti korupci také sjednocuje hospodářskou a mediální scénu s politickou.

Pokleslý, ale běžný standard

Manažeři podle výsledku výzkumu tvrdí, že nejčastěji uplácejí velké firmy nad 5 000 zaměstnanců, následují všechny české firmy obecně a střední české firmy od 101 zaměstnanců. Nejméně často údajně uplácí všechny zahraniční firmy a malé české firmy do 100 zaměstnanců.

Podle zkušeností manažerů žádají o úplatek nejčastěji úředníci statutárních měst a Prahy, následováni jsou úředníky centrální státní správy (ministerstev), na chvostu úplatnosti jsou státní zástupci a soudci. „Korupční chování je v ČR akceptováno jako pokleslý, ale běžný standard,“ uvádí ve výzkumu manažer z Prahy. Korupce je podle manažerů nejrozšířenější v oblasti veřejných zakázek a stavebnictví. Nejméně častá je v oblasti ubytování a stravování a ve zpracovatelském průmyslu včetně dopravy a spojů. „Problém je v tom, že velká část veřejnosti a podnikatelů korupci svým způsobem toleruje,“ říká ve výzkumu manažer velkoobchodu. 

popisekZAMĚSTNEJTE SI SVÉHO VĚZNĚ,
ušetřete na pracovní síle


Korupce snižuje investice v kraji

Manažeři se také domnívají, že korupce zhoršuje pověst kraje a může vést ke snížení objemu investic, čímž ovlivňuje i zvýšení nezaměstnanosti v kraji. Korupce ale zřejmě neovlivňuje objem státních dotací určených pro kraj, soudí manažeři. „V této souvislosti je nutné zamezit prorůstání podnikatelské a politické moci,“ říká top manažer z Prahy.

Získat zakázku na úkor ostatních pomocí úplatku je cílem korupce. Položme si nyní otázku, zda je odvedená práce korupční firmy lepší než ostatních. Téměř polovina manažerů se domnívá, že firma, která uplácí, odvede jednoznačně horší práci než ta, která neuplácí. Třetina manažerů tvrdí, že korupce nemá na kvalitu odvedené práce vliv. Pětina je však přesvědčena, že firma, která uplácí, odvádí práci stejně kvalitní jako ostatní, které neuplácejí.

„Je nutné docílit stavu, kdy je korupční chování postihováno, aby převládl názor, že se takové chování nevyplácí – zatím je tomu přesně naopak,“ uvedl k výzkumu manažer z oblasti dopravy.

Manažeři uvedli, že korupčnímu chování v České republice rozhodně přispívají úředníci svým neetickým chováním a vysokou mírou byrokracie. Shodují se i na tom, že je obtížné korupci prokázat, ale spíše se nedomnívají, že boj proti korupci je prioritou v kraji, ve kterém sídlí jejich firma.