Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo nečte smlouvy, může přijít o hodně peněz

aktualizováno 
Základní předpoklad dobrého obchodu? Pečlivě číst všechny smlouvy. Zdá se to jednoduché a samozřejmé. Přesto stále na toto pravidlo mnoho lidí zapomíná a přichází tak o hodně peněz. Podobně jako Pavel Novák, který při koupi bytu prodělal osmdesát tisíc korun. Kdo to zavinil? Z právního hlediska jen a jen on sám, podepsal něco, co nedokázal dodržet. Z lidského pohledu nese díl viny i realitní kancelář a stavební spořitelna, od které si na nemovitost půjčoval.

„Prostřednictvím známé, která pracovala v realitní kanceláři Ráj nemovitostí, jsem se dostal k zajímavé nabídce na prodej garsonky. To, že jsem spoléhal na korektní jednání a předpokládal, že se nic nemůže stát, byla asi největší chyba,“ říká.

Neměl dostatek vlastních peněz, proto se rozhodl využít úvěr ze stavebního spoření od Všeobecné stavební spořitelny Komerční banky. Měl naspořeno čtyřicet procent takzvané cílové částky (sjednává se při podpisu smlouvy - poznámka redakce), a mohl tedy dle speciální nabídky této spořitelny žádat o půjčku ve výši zbylých šedesáti procent. Vyjádřeno v korunách: byt stál 840 tisíc korun a Pavel Novák měl k dispozici 336 tisíc korun. Půjčit potřeboval 504 tisíc korun. Problém byl v tom, že u úvěrů nad tři sta tisíc korun je nutné sehnat ručitele nebo zastavit nemovitost. Ručitele neměl. „Bytem, který jsem se teprve chystal koupit, jsem ručit nemohl. Musel jsem se tedy dohodnout s jeho majitelkou, aby se do doby zápisu do katastru nemovitostí, zaručila prodávaným bytem ona,“ říká Novák.

Ve stavební spořitelně byli ochotní, ale neupozornili klienta na důležitou věc: v případě čerpání úvěru se částka nevyplácí celá, ale ve dvou částech - 40 procent při podpisu kupní smlouvy a 60 procent po vkladu do katastru nemovitostí. Pavel Novák se však domníval, že při podpisu smlouvy složí částku celou, na tom i postavil dohodu s majitelkou bytu. Na základě tohoto mylného předpokladu se vydal do Ráje nemovitostí.

Na začátku června byla podepsána smlouva o smlouvě budoucí, ve které se obě strany zavázaly uzavřít obchod do 10. července. Současně s tím musel Pavel Novák složit v realitní kanceláři osmdesátitisícovou zálohu, o kterou se - pokud by obchod z jeho viny neproběhl - podělí realitní kancelář s prodávající.

Majitelka bytu souhlasila s dočasným ručením a Pavel Novák podal ve stavební spořitelně žádost o úvěr. Čekal na vyhotovení potřebných smluv, které měly být připraveny do konce června, aby je prodávající stihla prostudovat a do desátého července podepsat.

Koncem června se Pavel Novák informoval ve spořitelně, zda všechno proběhne do potřebného termínu - spořitelna potvrdila, že vše bude připraveno do 30. června, ale nebylo. Dodala podklady teprve devátého července, takže je mohl donést do realitní kanceláře až desátého, tedy v den podpisu smlouvy.  Pracovnice realitní kanceláře však po přečtení návrhu smluv prohlásila, že „něco takového nedoporučí prodávající podepsat“. Ve stejném duchu se pak vyjádřil i právní zástupce majitelky bytu a problém byl na světě. „Zádrhel byl v dočasném ručení bytem, než bude převedeno jeho vlastnictví na mou osobu. To, co předtím majitelka přislíbila, najednou odmítla podepsat. A tak jsem kontaktoval spořitelnu,“ vysvětluje Novák.

Zástupci stavební spořitelny se pokoušeli dohodnout s právním zástupcem, který však nereagoval a na dohodnutou schůzku v realitní kanceláři se nedostavil se vzkazem „že se stejně není o čem bavit“. „Během léta jsem se pokoušel celou záležitost nějak vyřešit dodatkem smlouvy, ale pozici mrtvého brouka zaujala nejen prodávající, ale i realitní kancelář. Z Ráje nemovitostí se ozvali až na konci srpna s dotazem, zda se prodej uskutečnil,“ říká Novák.

V té době už konzultoval celou záležitost s právníkem, jak dále postupovat: „Když jsem se ptal na šance při soudním sporu, odhadl to tak padesát na padesát, ale jen za první kolo bych zaplatil na výlohách téměř třicet tisíc korun.“ Jménem advokátní kanceláře adresoval do realitní kanceláře minimálně jednou měsíčně výzvy k uzavření celé záležitosti a vrácení zálohy, bohužel bezvýsledně. „Stejně ze z toho penále nevykroutíte, řekla mi nakonec jedna ze zaměstnankyň realitní kanceláře,“ dodává Pavel Novák.

A co na to říká realitní kancelář? Zástupkyně, která celý obchod vyřizovala, tvrdí, že se klient včas nedostavil k podpisu smlouvy. Podmínky smluv, které připravila stavební spořitelna, byly podle ní podezřelé a znevýhodňující majitelku bytu, a proto je majitelce nedoporučili podepsat. Tím, že Pavel Novák nebyl schopen složit celou sumu, nedodržel podmínky smlouvy o smlouvě budoucí, záloha propadla a on přišel o osmdesát tisíc korun.

Ponaučení? Jestliže budete kupovat byt, dům nebo pozemek, vždy si pečlivě prostudujte návrhy smluv, které máte podepsat. Než se k něčemu zavážete, raději si vezměte dostatek času na rozmyšlenou, jestli vše můžete podle podmínek smlouvy splnit. Nespoléhejte na známé, vše si pořádně ověřte a raději celou záležitost konzultujte s právníkem, vyhnete se tak možným komplikacím a nemilým překvapením.

Hodláte v brzké době koupit byt, dům či jinou nemovitost? Nebo budete nemovitost naopak prodávat? Přečtěte si aktuální téma: Jak na realitní kancelář

Pozn.: Na přání kupujícího bylo jeho jméno změněno.

 

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Kvíz: Víte, jak je to s předkupním právem u nemovitosti?

Ilustrační snímek

Od 1. ledna letošního roku vstoupilo v platnost nové znění předkupního práva. Spoluvlastníkům v rodině přináší výhody,...

Dnes je Den závěti. Svátek dokladu, který je obestřen mýty

Ilustrační snímek

Loni bylo v České republice sepsáno jen dvacet tisíc oficiálních závětí. Podle notářů jsou Češi oproti jiným státům v...

Školák stojí bezmála šest tisíc korun, nejdráže vyjde aktovka a pomůcky

Ilustrační snímek

Základní náklady na dítě, které jde kupříkladu poprvé do školy, vycházejí na necelých šest tisíc korun. Jsou tu však i...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz