Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo pečuje o malé dítě, neměl by dostat výpověď

  9:59aktualizováno  9:59
Nejen ženy, ale také muži se mohli donedávna cítit diskriminováni. Automaticky se totiž předpokládalo, že s dětmi doma na "mateřské dovolené" budou jen ženy. Díky novým právním předpisům mají stejnou příležitost i muži a právě kvůli tomu mají někteří zaměstnavatelé problémy. Pracovní místo totiž musí držet do tří let věku dítěte rodiči, který se o dítě na rodičovské dovolené trvale stará, ať je to otec nebo matka.

Zrovnoprávnění žen amužů ve vztahu k péči o dítě přineslo ještě jednu novinku - ten, kdo trvale pečuje o malé dítě do tří let, by neměl dostat až na výjimky (například hrubé porušení pracovní kázně nebo rušení či přemístění zaměstnavatele) výpověď z práce, a to bez ohledu na to, zda čerpá či nečerpá rodičovskou dovolenou.

Co to znamená v praxi? Maminka je s dítětem doma, otec je zabezpečuje finančně tím, že vydělává. Může dostat v takovém případě výpověď? Neměl by, pokud prokáže, že dítěti zajišťuje trvalou péči. Tu by však v případě soudního sporu musel prokazovat u soudu. "Doslechl jsem se, že jeden muž takový soudní spor pro neplatnost výpovědi z důvodu péče o dítě už vede," říká Jaroslav Jakubka z Ministerstva práce a sociálních věcí. Jak poznat, co je a není trvalá péče o dítě?

Zákon o rodině ji konkretizuje jako péči o zdraví dítěte, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj. Povinností rodičů je i "řídit jednání dětí", což znamená především je vychovávat. Soud by zcela jistě v případě sporu posuzoval intenzitu i délku péče o dítě. Určitě by neuspěl například otec, který s dítětem nežije a půjčuje si je nepravidelně o víkendech.

Na rodičovské dovolené je možné si přivydělat

Po dobu 28 týdnů, případně 37 týdnů (u samoživitelů či při péči o dvojčata a vícerčata) dostává jeden z rodičů peněžitou podporu v mateřství. Ta se vyplácí ve výši 69 procent průměrného výdělku, maximální denní částka (počítají se i soboty a neděle) je 419 korun, což je zhruba 13 000 korun čistého měsíčně. Po skončení výplaty podpory v mateřství má jeden z rodičů, který čerpá rodičovskou dovolenou a řádně o dítě pečuje, nárok na rodičovský příspěvek ve výši 2552 korun měsíčně až do 4 let, případně do 7 let věku dítěte (u zdravotně postižených dětí).

Dítě přitom může maximálně pět dní v měsíci chodit do mateřské školy či jeslí, studující rodiče nepřijdou o příspěvek, ani když dítě nechávají hlídat během všech povinných přednášek. Rodičovský příspěvek nemusí být jediným příjmem rodiče. Předpisy mu umožňují, aby si přivydělal. Ne však více než 3480 korun, což je 1,5 násobek životního minima určeného pro osobní potřeby, jinak by ztratil nárok na rodičovský příspěvek. Dohromady s rodičovským příspěvkem tedy může příjem pečujícího rodiče dosáhnout měsíčně 6032 korun čistého.

Rodiče - podnikatelé dostávají rodičovský příspěvek zálohově a po uplynutí kalendářního roku a je zúčtován podle skutečně dosaženého příjmu. Když rodiče poruší zásady pro přiznání rodičovského příspěvku, musí ho za období, kdy jim nenáležel, vrátit.

Stejnou židli drží v práci jen krátkou dobu

Kdo se chce vrátit na úplně stejnou židli, na níž seděl před narozením dítěte, musí si s návratem do práce pospíšit. Platí, že zcela shodné místo musí zaměstnavatel pracovníkovi držet jen po dobu 28 respektive 37 týdnů. Přitom je povinností zaměstnance po uplynutí této doby oznámit zaměstnavateli, že bude dál čerpat rodičovskou dovolenou. Do tří let musí zaměstnavatel nabídnout rodiči místo podle pracovní smlouvy, nemusí však být shodné s tím, které zastával před odchodem na mateřskou či rodičovskou dovolenou.

Konkrétně - kdo dělal mzdovou účetní, bude dál dělat účetní, nemusí však zastávat pozici mzdové účetní, ale například finanční. Po uplynutí třetích narozenin dítěte musí pracovník požádat, pokud chce být dál s dítětem doma, o neplacené volno. Pokud to neudělá a do zaměstnání se nevrátí, může s ním zaměstnavatel ukončit pracovní poměr. Nejčastějším způsobem je dohoda o rozvázání pracovního poměru, zákoník práce umožňuje také skončit pracovní poměr výpovědí z důvodu nesplnění předpokladů stanovených právními předpisy pro výkon sjednané práce.

Jde o situace, kdy jsou tyto předpoklady stanovené právními předpisy podmínkou pro výkon sjednané práce nebo kdy zaměstnanec ujistil zaměstnavatele, že určité předpoklady má, a v průběhu práce se zjistí, že jeho informace nebyla pravdivá (například jazykové znalosti). Pokud by byly pro výkon práce stanoveny určité předpoklady a žena je nemohla v důsledku péče o dítě plnit (například časté pracovní cesty, práce přesčas a podobně), mohl by zaměstnavatel ukončit pracovní poměr výpovědí z tohoto důvodu. Vždy je však vhodné dávat přednost dohodě a vzájemnému jednání před jednostranným skončením pracovního poměru.

(první z autorů je právník)

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Deset kroků, díky nimž projdete úspěšně pohovorem

Právě teď je velmi vhodná doba ke změně zaměstnání, pokud o ní uvažujete. Sháňka po odbornících je totiž obrovská. Psycholožka Stanislava Klocová radí, na co...  celý článek

Ilustrační snímek
Tradiční benefity netáhnou, lidé chtějí příspěvek na bydlení nebo relax

Minimální nezaměstnanost a boj o uchazeče, který vedou firmy napříč obory, se odráží i v nabídce nefinančních benefitů. Objevují se bonusy, o kterých ještě...  celý článek

Biljana Weber, generální ředitelka Microsoftu ČR a SR
Lidé nechtějí zaměstnání, ale smysluplnou práci, říká šéfka Microsoftu

Všeobecně se ví, že nejlepší benefity nabízejí zaměstnancům IT společnosti. Nad seznamem odměň v hodnotě i desítek tisíc měsíčně lidé z jiných oborů jen...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.