Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo se na konci roku zpozdí s platbou, má smůlu!

aktualizováno 
Nakoupit vánoční dárky, sehnat kapra, stromeček a ještě zaplatit na poslední chvíli stavební spoření nebo uhradit splátky spotřebitelského úvěru. V hektických chvílích, které zažíváme před koncem roku, často zapomeneme na vyřízení všech finančních záležitostí. Vydat se však do banky v posledních dnech roku, vám může hodně zkomplikovat život.

Dva, tři, pět dní, nebo celý týden? Kolik času má vlastně banka na převody peněz, se nedá jednoznačně říci. Záleží zatím na jejích obchodních podmínkách. Neexistuje totiž žádná vyhláška, která by přesně stanovila počet dnů potřebných pro takovou operaci. Jednoznačně nejrychlejší je bezhotovostní převod z účtu na účet - jestliže posíláte peníze v rámci jedné banky, proběhne taková transakce zpravidla přes noc. Nejdéle naopak trvá převod složenkou. Každá banka má doby pro převod plateb upraveny svými obchodními podmínkami a musí se řídit vyhláškou centrální banky z roku 1992. Letos v březnu sice přijali poslanci zákon o platebním styku, který vstoupí v platnost od 1. ledna 2003 - pasáž o rychlých převodech však bude pro banky závazná až do ledna 2004.

Delší doba je potřeba na převod prostředků mezi dvěma peněžními ústavy. Platby totiž musí projít clearingovým centrem České národní banky, takže jednoduchá platba se může protáhnout. „Při převádění finančních prostředků z jedné banky na účet v jiné bance se doporučuje lhůta 3 dnů,“ popisuje obvyklý postup Pavel Makovský z eBanky.

Nejdéle trvá převod peněz na zahraniční konta. Tehdy obvykle záleží na konkrétní dohodě banky a jejího klienta, většinou trvá vyřízení celé záležitosti pět dnů. „Převody peněz do zahraničí přijímá banka do 20. prosince do 12 hodin,“ říká Jan Hainz z GE Capital Bank.

Hledáte informace o běžných účtech? Neváhejte a navštivte tuto SPECIÁLNÍ SEKCI.

Do banky zajděte raději s předstihem

To, že banky čelí každoročně před Silvestrem většímu náporu klientů, není nic nového. Proto se vyplatí vyřídit finanční záležitosti co nejdříve, protože i některé standardní lhůty se na konci roku mohou protáhnout. „Doporučujeme klientům, aby platbu neodkládali. Získají tak jistotu, že bude zaevidována na jejich účtu jako platba roku 2002,“ říká Zdenka Blechová ze Stavební spořitelny České spořitelny. Zpoždění platby do dalšího roku se klientům nevyplatí - přijdou o státní podporu, vázanou na řádné zaplacení vkladů v kalendářním roce.

Zástupci finančních ústavů potvrzují, že je možné provést převod peněz ještě 30. prosince, nezaručují však, že peníze do konce roku na účet příjemce opravdu dorazí. „Jestliže je podán příkaz k převodu v pátek 27. prosince, jsou peníze připsány adresátovi i v jiné bance ještě v roce 2002. Pro zadání převodu v pondělí 30. prosince už nemůžeme zaručit, že peníze budou příjemci připsány ještě v tomto kalendářním roce,“ varuje klienty Helena Matuszná z České spořitelny.

Pozor také na otvírací dobu finančních ústavů těsně před koncem roku. Některé banky nebo jejich menší pobočky mohou být poslední den v roce nedostupné. „V úterý 31. prosince budou všechna obchodní místa Union banky uzavřena,“ upozorňuje Josef Řeřicha z Union banky.

Sháníte se po dalších informacích z oblasti stavebního spoření? Pak určitě nahlédněte do TÉTO SEKCE.

I přes mobilní telefon nebo počítač je nutné zadat příkaz včas

Pro mě omezení otvírací doby neplatí, já si zadám příkaz mobilním telefonem nebo počítačem, pomyslí si mnozí klienti. Do jisté míry mají pravdu. V některých bankách je sice posunuta doba, dokdy je možné zadat platební příkaz, přesto jsou klienti omezeni lhůtami pro zaúčtování dané transakce. „Tuzemské platební příkazy přijímá GE Capital Bank na pobočkách do 30. prosince do konce pracovní doby. Příkazy k úhradě zadávané elektronickou formou je možné zadávat do 23 hodin 30. prosince 2002,“ uvádí Jan Hainz.

Složenky zaplaťte před Vánocemi

Pokud chcete peníze poslat poštou, máte ještě o něco méně času než v případě bank. Aby byly peníze doručeny do konce kalendářního roku, je možné je poslat do pátku 20. prosince poukázkou A - hotovost-účet - nebo ještě o týden později, 27. prosince poukázkou G, kde pošta garantuje lhůtu dodání dva pracovní dny ode dne podání. Složenku typu C, hotovost-hotovost, odešlete v pátek 20. prosince nebo nejpozději v pondělí 30. podejte poukázku D s garancí jeden pracovní den. „Posíláte-li například pět tisíc korun, poplatek činí 20 až 24 korun za poukázky A, G a C a 90 korun, použijete-li poukázku D,“ dodává Ladislav Vančura z České pošty.

Stavební spořitelny: zpoždění nebo opomenutí platby může znamenat i ztrátu státní podpory

Jen včas, tedy nejpozději do 31. 12. 2002, poukázaná platba stavební spořitelně zaručuje klientovi přiznání nároku na státní podporu za tento kalendářní rok. Ta může činit maximálně 4 500 korun ročně na jednu smlouvu a přijít by o ní mohl klient, který poukazuje dohodnutou částku najednou až na konci roku a na platbu by zapomněl.

Máte již vyřízené všechny platby, které je nutné provést ještě letos? Nebo necháváte vše na poslední chvíli a věříte, že vše stihnete včas? Nenechávejte si své názory pro sebe!

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Hypotéky se mění. Úvěr na bydlení nebude pro všechny, říká odbornice

Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners

Na začátku roku to vypadalo tak, že trh s hypotékami půjde razantně dolů, zejména kvůli růstu úrokových sazeb. Výsledek...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Zájem o hypotéky roste kvůli obavám ze zdražení a zpřísnění podmínek

Ilustrační snímek

Hypotéky po květnovém zastavení růstu úrokových sazeb začaly mírně zlevňovat. Průměrná úroková sazba klesla na 2,49...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...

Najdete na iDNES.cz