Kdo se spoléhá na informace z bankomatu, měl by si pamatovat, co kdy platil

Čekáte na výplatu, na lístku z bankomatu je nula. Když však přijdete do banky, bez problémů vám vydají peníze. A naopak, potvrzení ukáže slušnou částku, bez obav proto nakoupíte a druhý den se dozvíte, že jste přečerpali účet. Jak je to možné?
Čekáte na výplatu, na lístku z bankomatu je nula. Když však přijdete do banky, bez problémů vám vydají peníze. A naopak, potvrzení ukáže slušnou částku, bez obav proto nakoupíte a druhý den se dozvíte, že jste přečerpali účet. Jak je to možné?

Většina bank v České republice sice propojila své bankomaty on-line, přesto se na to nelze stoprocentně spolehnout, protože například platby v obchodech se na účtu, a tedy i ve "výpisu" z bankomatu, objeví se zpožděním, stejně tak právě došlá mzda.

Použití bankomatu

Vlastní banky
V tomto případě problém většinou není. Na on-line propojených bankomatech se ihned po výběru ukáže částka snížená o tu, o kterou si klient předtím požádal. Karetní systém zablokuje vybranou částku a zobrazí takzvaný disponibilní zůstatek s datem i časem. Má-li tedy například člověk na účtu pět tisíc korun a vybere dva tisíce, pak se mu ihned ukáže zůstatek tři tisíce korun, i když na účtu v bance má pro tento den stále částku pět tisíc korun. Systém bankomatu není totiž propojen s obsluhou účtů v bance. Částka, kterou vybral, zůstává na účtu a je úročena až do okamžiku zúčtování, kdy ji banka z konta odepíše. Zúčtování všech výběrů jednoho dne tak nejčastěji proběhne během noci či příštího pracovního dne.Pokud bankomaty spojeny on-line systémem nejsou, výběr se projeví až poté, co ho banka zaúčtuje. Jak zjistit, zda jsou bankomaty on-line propojeny? Jednoduše, ale pracně: požádat v jednom o lístek, udělat totéž v jiném bankomatu a čísla porovnat.

Jiné banky
Použití bankomatu jiné banky je pro klienta obvykle méně komfortní. Ve většině případů jeho prostřednictvím informace o svém kontu, byť jde o on-line bankomat, nezíská. Banky totiž údaje o svých účtech používají jen ve své síti a ostatním ústavům je nesdělují. To znamená, že údaje o disponibilním zůstatku se klient například Komerční banky v bankomatu České spořitelny nedozví. Kromě toho, že klient hned nezjistí, kolik peněz mu zbývá, projeví se takový výběr později i na účtu. Transakci musí zpracovat nejprve finanční dům, z jehož bankomatu peníze vzal, a teprve pak je informována jeho banka. Navíc za výběr z cizího bankomatu se u většiny bank platí o něco více než za použití vlastního přístroje.