Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo vydělá na spojení penzijních fondů?

aktualizováno 
V následujících týdnech bude téměř 80 000 klientů ČP penzijního fondu vyzváno, aby vstoupili do nového penzijního plánu. Je pro ně nově připravený penzijní plán výhodný? Není lepší na nové podmínky nepřistoupit a nenechat se zlákat Penzijním fondem České pojišťovny?

30. června posvětilo Ministerstvo financí sloučení ČP Penzijního fondu (ČP PF) a Penzijního fondu České pojišťovny (PF ČP), který bude po zápise do obchodním rejstříku právním nástupcem obou společností. PF ČP se tak stane druhým největším penzijním fondem v České republice. Počet jeho klientů dosáhne 450 tisíc a výše spravovaných aktiv přesáhne hranici 10 miliard Kč.

Jaký dopad bude mít sloučení na klienty ČP Penzijního fondu?
 
Téměř 80 000 klientů ČP PF obdrží informaci o sloučení fondů ve výpise z účtu za rok 2002 (smlouvy s účinností před 1. 12. 2002) nebo v individuálním dopise (smlouvy s účinností po 1. 12. 2002). V zásilce bude přiložen nový penzijní plán PF ČP č. 4, který obsahuje i způsob převedení nároků stávajících klientů ČP PF. Klient bude tímto vyzván, aby v případě nesouhlasu písemně odmítl sloučení obou fondů. Pokud klient písemně nevyjádří svůj nesouhlas, má se za to, že se sloučením souhlasí a dál se již nemusí o nic starat. Pokud však odmítne do 1 měsíce, nemá klient jinou možnost, než si nechat vyplatit příslušnou dávku z penzijního připojištění podle svého nároku (jednu s penzí nebo jednorázové vyrovnání, pokud na ně má nárok; většinou však odbytné), anebo přejít k jinému penzijnímu fondu a uzavřít s ním nový penzijní plán. Tato lhůta je však jen kosmetická záležitost. Pokud se totiž účastník nevyjádří v jednom měsíci,  stane se automaticky účastníkem nového penzijního plánu, ze kterého má účastník stejné nároky a práva na převod, jako v dané lhůtě.

Je nový penzijní plán č. 4 pro účastníky výhodný?   

Chcete-li se dozvědět, kolik letos připíšou jednotlivé penzijní fondy, klikněte ZDE.

PF ČP je právním nástupcem  ČP Penzijního fondu (dříve Všeobecný vzájemný penzijní fond (VV PF) a později Commercial Union Penzijní Fond (CU PF)) a přejímá tak všechny závazky vůči přecházejícím účastníkům včetně příjemcům penzí dle penzijních plánů č. 1, 2, 3, 4 VV PF později CU PF. Ty se měnily v závislosti na novelizacích zákona o penzijním připojištění, které postupně zpřísňovaly podmínky pro nároky na dávky poskytované z penzijního připojištění. Výše poskytovaných státních příspěvků bude odpovídat původním penzijním plánům. Pro klienty ČP PF se však změní způsob výpočtu dávek.

Penzijní plány vznikaly v době, kdy úrokové míry na trhu zaručovaly mnohem vyšší výnosy než v současné době. Pojistně-matematické předpoklady tak byly nastaveny na úrovni, která by mohla za současných podmínek přinést fondu mnoho problémů. Proto představenstvo PF ČP stanoví k datu sloučení novou technickou úrokovou míru pro nové žádosti o penze. „Lze předpokládat, že bude ve výši 2 procent“, uvedl Jan Durčák z PF ČP. (Pro Penzijní plán č. 3 PF ČP je ve výši 3 %.)

Jak se změna výpočtových předpokladů projeví do výše dávek?

ČP PF používal k výpočtu penze přístup pomocí střední délky života, který je nezávislý na výši technické úrokové míry. PF ČP naopak využívá přístupu pomocí komutačních čísel, který je typický pro životní pojišťovny. V tomto ohledu je nový penzijní plán ve srovnání s penzijními plány VV PF později CU PF přínosný. Za naspořenou částku ve výši 500 000 Kč by 60-letý muž získal u ČP PF doživotní zaručenou penzi ve výši přibližně 2 400 Kč, kdežto výplatní schéma PF ČP zaručuje za jinak stejných podmínek penzi ve výši 2 850 Kč (při předpokládané TÚM=2 % a úmrtnostní tabulky ČSÚ pro rok 2001).

Staré versus nové penzijní plány

Jednotlivé penzijní fondy měnily v průběhu času své penzijní plány, a to především v závislosti na změnách zákona o penzijním připojištění. Nový plán se však týká vždy pouze nově příchozích nebo přestupujících do daného penzijního fondu. Obecně se dá tvrdit, že nové penzijní plány kopírovaly přísnější podmínky pro poskytování dávek a státních příspěvků. V následující tabulce jsou porovnány základní rozdíly (jsou i další) mezi „starými“ penzijními plány a „novými“, které jsou platné od roku 2001.

 

Staré penzijní plány (do r. 2001) Nové penzijní plány (po r. 2001)
Výhody pro klienta - naspořené peníze včetně st. příspěvků k dispozici již v 50 letech  

-vyšší státní příspěvek

 

 

- možnost volby výplaty penze na dobu určitou
- v některých případech štědřejší výplatní schémata dávek a vyšší TÚM pro výpočet dávek
Nevýhody pro klienta - nižší státní příspěvek - naspořené peníze se st. příspěvkem k dispozici až v 60 letech (dříve jen, je-li nárok na st. penzi)

Zůstat či přestoupit?

Obecně lze tvrdit, že změna, kterou přinese účastníkům nový penzijní plán, je v mnoha ohledech žádoucí. Budou zachovány nároky z původních penzijních plánů a jim odpovídající státní příspěvky, pojištěná doba, úhrn prostředků účastníka a zároveň dojde k pozitivní změně schématu pro výpočet penze. Diskutabilní však je otázka vlivu počtu klientů na hospodaření penzijního fondu. Zkušenosti trhu ukazují, že velikost fondu nemá žádný zásadní vliv na velikost připisovaných podílů na zisku. Sloučení fondů vždy krátkodobě zvýšilo náklady, což se negativně projevilo na jeho hospodaření a tedy na výši připisovaných výnosů. Otázkou tedy je, zda se za jinak stejných podmínek nevyplatí přestup k jinému penzijnímu fondu.

Pokud by klient přestoupil k jinému penzijnímu fondu, uzavřel by s ním tzv. „nový“ penzijní plán. Z výše uvedené tabulky je patrné, že oba druhy penzijních plánů mají jak své výhody tak i svá omezení. Které faktory jsou pro klienta rozhodující, je jenom na jeho vlastním uvážením. Pokud jsou pro něho zásadní možnosti výběru peněz již v 50 letech a penze na dobu určitou, rozhodně je nový penzijní plán pro něho přínosný. Klientům ČP PF, kteří mají uzavřený „nový“ penzijní plán, nebo těm klientům, pro které je rozhodující vyšší státní příspěvek, však trh prozatím nabízí lepší penzijní plány a kvalitněji hospodařící penzijní fondy, než je PF ČP a jeho nový penzijní plán.

Domníváte se, že sloučení obou fondů bude pro klienty přínosné? Domníváte se, že se fúze obou fondů pozitivně projeví na jejich hospodaření? Děkujeme za názory a připomínky.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Povinné ručení pro cyklisty neexistuje, škody vyřeší jiné pojistky

Když způsobí nehodu na silnici řidič auta, uhradí škody pojišťovna z jeho povinného ručení. Na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Přitom jsou cyklisté...  celý článek

Ilustrační snímek
Léčíte se? Komplikace na dovolené vám pojištění nezaplatí

Dovolená je zaplacená, rodina se těší, ale kromě balení a zařizování provozu opuštěné domácnosti je třeba dodělat spoustu věcí v práci. Dovolenou si člověk...  celý článek

Ilustrační snímek
Krátkodobé úrazové pojištění pro děti se nemusí vyplatit

Pojišťovny jako horkou novinku prezentovaly novou nabídku na krátkodobé úrazové pojištění dětí, které se může hodit i v průběhu školního roku, kdy děti...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.