Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo vymýšlí reklamní slogany

  9:46aktualizováno  9:46
Pokud jste někdy do výlohy místního obchodu napsali inzerát na prodej svého starého auta, dalo by se s trochou nadsázky říci, že jste reklamní textař neboli copywriter. Pro někoho je však copywriting zaměstnáním na plný úvazek.

Profesionální copywriter odpovídá za obsahovou, stylistickou i emotivní stránku textu inzerátu, reklamy či marketingových materiálů. Většina copywriterů pracuje společně s art directorem v týmu kreativního oddělení, které je duší každé reklamní agentury. Práce copywritera nemá v České republice příliš dlouhou tradici, ruku v ruce s reklamou zažívá tato profese prudký rozvoj od roku 1989. Obecné povědomí o práci reklamních textařů je u nás poměrně nízké. Mnoho lidí má představu, že jde o atraktivní, nenáročnou a dobře placenou pracovní pozici, kde člověk jednoduše uplatňuje své momentální nápady a prvoplánové impulzy.

Copywriting je však jednou z nejnáročnějších forem psaní vůbec, protože nároky na kreativitu a rychlost autora jsou velmi vysoké. Reklamní textař má zpravidla jen pár dnů na prostudování potřeb klienta a přeměnu základní myšlenky či sdělení do originální, srozumitelné a působivé formy, kterou mnohdy čtou, vidí a slyší miliony lidí. Petr Širc, Executive Creative Director Ogilvy Creative Group, popisuje tři základní úrovně práce tvůrce reklamních sloganů: Zásadní dovedností copywritera je schopnost napsat souvislý text inzerátu, výroční zprávy či jiného dokumentu tak, aby měl jasnou vnitřní strukturu, dynamiku a náboj. Dalším stupněm je kreativní tvorba výstižných, zajímavých a dobře zapamatovatelných sloganů, hesel a titulků. Zkušený copywriter zvládá i třetí rovinu strategického plánování, kdy neovlivňuje pouze textovou část, ale spoluvytváří ideový scénář celého projektu.

Činnost copywritera je součástí tvůrčího procesu, na kterém se kromě art directora podílí rovněž manažer zakázky, výtvarník a většinou také fotograf. Pro úspěch práce celého tvůrčího týmu je velmi důležité jednoznačné, promyšlené a konkrétní zadání (brief) od klienta. Správný brief by měl informovat o jasné konkurenční výhodě výrobku či služby, neměl by rozmělňovat pozornost popisem mnoha atributů výrobku," upozorňuje Martin Halaxa z Young & Rubicam. Společným cílem kreativního týmu je vcítit se do role, životního stylu a nároků cílové skupiny inzerátu či reklamy a najít optimální způsob, jak tuto cílovou skupinu, v souladu s potřebami klienta, vhodně oslovit.

Uspokojivé řešení konkrétního zadání vzniká až prolnutím představ a názorů všech zainteresovaných. Cesta k dosažení shody vede často skrze konfrontaci odlišných názorů klienta a marketingových odborníků, vyžaduje řadu konzultací, diplomatických vyjednávání a kompromisů. Každý copywriter se proto musí umět vyrovnat s demotivující skutečností, že vysoké procento jeho práce (až 75 %) jde takzvaně do šuplíku" a nikdy nebude využito a veřejně prezentováno. Důvodem je často obava klienta, že navrhované řešení je příliš odvážné či kontroverzní.

Jak se stát kreativním textařem?

Předpokladem pro tuto práci je především talent, tvůrčí potenciál, smysl pro humor a nadsázku, schopnost pracovat pod neustálým časovým tlakem, odolávat stresu a být týmovým hráčem. Podle Petra Širce není pro práci Copywritera nutné speciální vzdělání, výhodou je však výborná znalost českého a anglického jazyka, orientace v oblasti reklamy a marketingu, zkušenost v oboru žurnalistiky či scenáristiky. Na trhu práce je o tuto odbornost neustálý zájem. Úspěšný copywriter má pro reklamní agentury cenu zlata, honoráře osvědčených profesionálů tomu odpovídají.

Zkušených a schopných reklamních tvůrců je u nás zatím stále nedostatek. Pokud má někdo ambice stát se reklamním textařem, může nabídnout agentuře či přímo vybranému klientovi portfolio svých prací. Talentovaní začátečníci většinou získávají zkušenosti příležitostným psaním marketingových článků, direct mailů, soutěžních letáků a PR materiálů.

Vystudovala jsem střední i vysokou školu s ekonomickým zaměřením, v praxi jsem ale zjistila, že mě práce ekonoma neuspokojuje. Administrativní činnost v reklamní agentuře mě přivedla k možnosti začít s psaním textů. Postupně jsem získávala důvěru svých nadřízených, zkušenosti v oblasti kreativního psaní se násobily a dnes jsem copywriterem." Tak popisuje svou cestu k tomuto povolání Jana Mihovičová z Ogilvy Creative Group. Kreativní textaři se rekrutují z nejrůznějších oborů, např. z řad učitelů, lingvistů, žurnalistů, scenáristů, ekonomů i techniků. Co tyhle lidi s velmi rozdílným typem vzdělání spojuje? Typově tuto práci vyhledávají mladí lidé bez závazků, kterým vyhovuje dynamický rytmus práce a životního stylu vůbec. Určitá stabilní míra stresu je vzrušuje a stimuluje.

Může nastat tvůrčí krize?

Člověk nekreativec" se možná podivuje, zda je vůbec možné denně chrlit nové, neotřelé a originální nápady a být bez přestání po celé týdny, měsíce a roky nabit inspirací. Tato laická představa reklamního textaře, který pod tlakem dodává od svého stolu jeden slogan za druhým, je podle názoru profesionálů zavádějící. Někomu vyhovuje začít práci tichým soustředěním a své koncepty potom ověřit a dopracovat spoluprací kreativního týmu.

Běžný je však i opačný postup, tedy inspirace a čerpání prvních impulzů a nápadů během diskuse o konkrétním zadání (tzv. brainstorming), a následná individuální koncentrace na rozpracování a finalizaci získaných podnětů. Pro všechny je však společná určitá míra týmové spolupráce, která výrazně podporuje a usnadňuje proces hledání kreativních řešení.

U každého lze samozřejmě vidět silnější a slabší tvůrčí období, neznamená to však, že by v období tzv. tvůrčí krize copywriter naprosto selhal a nevymyslel na konkrétní zadání nic. Proměnlivá je spíše lehkost a rychlost tvorby," vysvětluje Petr Širc. Tomáš Belko z Ogilvy Creative Group se tvůrčí krize ani úpadku do rutiny neobává. Mozek funguje obdobně jako sval. Pokud ho dostatečně trénujete, neochabne a podává stabilní výkon," domnívá se.

Autorka je spolupracovnicí redakce

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz