Kdy je nejlepší čas investovat do fondů?

Pokud je investor rozhodnut z různých důvodů dát přednost investicím do fondů před investicemi do jednotlivých titulů a pokud má jasno v alokaci aktiv i ve výběru fondů, stojí před ním závěrečný úkol a tím je správné načasování investic. Jestliže investor kupuje přímo fond, který reprezentuje celý trh, pak jeho investice postrádá prvek bezpečnostního polštáře i prvek diverzifi kace tak, jak je popsán a chápán v předchozích kapitolách. V takovém případě hraje načasování investice jednu z rozhodujících rolí.

Současně však víme, že úspěšné a systematické časování trhu je velmi těžké, což ostatně potvrzují i historické výsledky investorů, kteří se o časování trhu snaží. Jak z tohoto začarovaného kruhu ven? Jinak by si měl počínat investor investující jednorázově velkou částku a jinak investor investující pravidelné, relativně menší částky.

Začněme prvním příkladem. Pokud se investor rozhodne vstoupit na akciový trh jednorázově s velkou částkou svých úspor, pak může být okamžik, kdy tak učiní alfou a omegou jeho výnosů. Již dříve jsme si ukázali na historických grafech, že akciové trhy mají sice dlouhodobou tendenci růst, avšak v krátkém období je jejich pohyb nepředvídatelný a občas dochází k větším poklesům, z nichž se trh může vzpamatovávat i mnoho let. Vyhnout se drahému akciovému trhu by měly pomoci dva ukazatele. Ten první z nich je relativní. Srovnává tzv. Earnings yield celého trhu s výnosem dlouhodobých (minimálně desetiletých) dluhopisů.

Earnings yield je převrácená hodnota PE. Jestliže je například PE celého trhu 20, pak Earnings yield je 5. Pokud bude výnos dlouhodobých dluhopisů na témže trhu menší než 5 %, pak toto relativní srovnání vyznívá spíše ve prospěch akcií. Pokud bude Earnings yield nižší než výnos dlouhodobých dluhopisů, pak je lepší se investic do akciového trhu jako celku vyvarovat.

Vyzkoušejte si své dovednosti portfolio manažera.
Nejlepší vyhrává
automobil

Investiční hra o Škodu Octavii

Opodstatnění tohoto relativního ukazatele je v tom, že akcie a dluhopisy jsou základní, navzájem si konkurující třídy aktiv, jejichž výnosy je potřeba vždy srovnávat. Tento model však přestává fungovat v extrémních podmínkách. Zejména tehdy, kdy je inflace příliš vysoká nebo naopak neobvykle nízká, jako je tomu teď, v říjnu roku 2003. Mimořádně nízká inflace totiž vyhnala ceny obligací stejně mimořádně vysoko a zatlačila jejich výnosy velmi nízko. Tím klesla na nízkou úroveň i srovnávací hladina pro výnosy akcií, tedy pro Earnings yield. Jakmile se inflace začne vracet zpět do běžných úrovní, začne se zvyšovat i tlak na ocenění akciového trhu. Z tohoto důvodu zavedeme ještě druhý, tentokrát absolutní ukazatel. Je jím průměrné PE trhu.

Vrátíme-li se k obrázku, kde jsou zobrazeny historické hodnoty PE amerického trhu, pak vidíme, že dlouhodobý historický průměr se pohybuje těsně nad úrovní 15. Hodnoty PE vyšší než 20 se nikdy dlouho neudržely a vždy po nich následoval výrazný propad. Můžeme tedy formulovat závěr, jakkoliv subjektivní, že pro jednorázovou investici do trhu není vhodná doba, pokud se PE celého trhu pohybuje výše než 20. Obě podmínky, relativní, srovnávající PE a Earnings yield a absolutní, týkající se úrovně PE trhu, by měly být splněny současně.

V době, kdy jsou psány tyto řádky, tedy na začátku října 2003, má průměrné PE amerického trhu podle zisků společností za posledních 12 měsíců měřeno indexem S&P 500 hodnotu 24,38. Earnings yield je tedy 4,1 %. Výnos desetiletých amerických vládních dluhopisů je 4,19 %. Oba ukazatele tedy ukazují na to, že trh je stále ještě drahý i po pádech z úrovní jara 2000 a při neobvykle nízkých úrokových sazbách. Pokud bychom při výpočtu PE použili místo zisků z posledních 12 měsíců očekávané zisky budoucích 12 měsíců, dostali bychom o něco příznivější obraz.

Akciové zpravodajství naleznete ve speciální sekci ZDE.

Hodnota očekávaného PE sice není tak snadno dosažitelná jako hodnota minulá a má v sobě chybu odhadu, ale ani desetiprocentní růst zisků by neukázal trh jako levný. Pokud bychom předpokládali, že zisky společností v následujícím roce porostou o 10 %, pak bude PE mít hodnotu 22,16 a Earnings yield bude 4,51 %. Earnings yield bude sice o něco vyšší, než je výnos dluhopisů, ale PE trhu bude z historického srovnání stále poněkud vysoké. Existuje negativní korelace mezi PE trhu a jeho následnými reálnými výnosy. Pokud se tedy rozhodneme prostřednictvím fondů kupovat celý trh, pak bychom se měli snažit vyhnout těmto nákupům v dobách, kdy je celý trh ve srovnání s historickými hodnotami příliš vysoko. Ve druhém případě, kdy investor investuje pravidelně menší částky, je časování menším problémem, protože investice je rozložena rovnoměrně v čase. Jedním z obecně doporučovaných přístupů k trhu zejména pro svou jednoduchost a aritmetickou výhodnost je tzv. Dollar-cost averaging.

V podstatě jde o to, že investor pravidelně investuje do trhu stejnou částku. Když je trh vysoko, koupí ho méně, když je trh nízko, koupí ho více. Tento přístup má velmi kladný vliv na výslednou průměrnou nákupní cenu investice. Průměrná nákupní cena je pak vždy nižší, než kdyby investor kupoval pravidelně stejný počet akcií. Dollar-cost averaging má také kladné psychologické dopady na investora. Vede ho k tomu, aby ignoroval krátkodobé výkyvy trhu a nutí ho k pravidelnosti vytváření úspor a investic.

Myslíte si, že je časování trhu výhodnou strategií při investování? Jak skončí dnešní nadšení investoři do domácích akcií? Těšíme se na vaše názory.

Jaký vliv na vaše investice mají:

-- Média --

-- Investiční doporučení --

Dobrá investice. Jak ji rozpoznat?

Investujte do trhů místo do akcií! Vyděláte?

Kolik akcií a kolik dluhopisů?

Je internet bezpečný pro vaše investice?

Vaše nejlepší ochrana je diverzifikace. Kde jsou její meze?

Nakoupit podílové fondy? Ano, či ne?

Ukázky z knihy
Daniela Gladiše: Naučte se investovat


Úryvek je z knihy "Naučte se investovat" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
DPH po vstupu do EU - zákon s přehledy k 1. 5.
Daňové zákony 2004 - Úplné znění zákony k 1. 5. 2004
Penzijní připojištění - 2. aktualizované vydání