Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdy musíte státu zaplatit daň?

aktualizováno 
Kdy musí podávat daňové přiznání a platit daň lidé pobírající starobní nebo invalidní důchod, ženy na mateřské dovolené či nezaměstnaní? Jaké jsou další zvláštní případy, kdy je nutno podat daňové přiznání?

Dávky, které dostávají od státu, to znamená penze, mateřský příspěvek, podpora v nezaměstnanosti jsou od daně osvobozené.

Daň musí ale zaplatit, pokud si například přivydělávají samostatnou výdělečnou činností a jejich příjmy za rok přesáhnou 10 000 korun. Do těchto výdělků se nepočítají příjmy, které již byly zdaněné - například honoráře do tří tisíc korun měsíčně, které se daní deseti procenty.

Pokud si přivydělávají prostřednictvím například dohody o provedení práce či podobné zaměstnanecké smlouvy, měl by se o vypořádání daní postarat zaměstnavatel.

Daně musíte platit, také když

* prodáte dům, byt, pozemek, chatu, členský podíl v družstvu - za předpokladu, že v bytě nebo domě bydlíte méně než dva roky nebo je obchodním majetkem, dvouletá lhůta se nevztahuje na družstevní byty převedené do osobního vlastnictví. V tomto případě stačí, že jste v nich dva roky před prodejem bydleli. U prodeje chaty a garáže se daň platí, pokud je prodáte do pěti let poté, co jste je získali, anebo jsou obchodním majetkem. V případě členského práva u družstevní nemovitosti se placení nevyhnete, jestliže peníze použijete na jiné účely než na bydlení.
 
* prodáte auto, které vlastníte méně než jeden rok nebo je obchodním majetkem. Pozor: daní se jen suma snížená o náklady spojené s příjmem, například pokud prodáváte auto, můžete si odečíst mimo jiné jeho pořizovací cenu.
 
* prodáte počítač, nábytek apod. v případě, že jsou obchodním majetkem.
 
* když příležitostně prodáte ovoce ze své zahrádky, opravíte sousedovi pračku nebo jednorázově pronajmete chatu a vyděláte tím více než deset tisíc korun.
 

Jak funguje daň z přidané hodnoty? Více ZDE.

* když obdržíte honorář od jedné firmy (osoby) vyšší než tři tisíce korun měsíčně. Pokud je nižší, stará se o jeho zdanění ten, kdo ho vyplácí, vy dostanete částku sníženou o deset procent.
 
* když vyhrajete v soutěži, loterii nebo sázkách, které neschválilo ministerstvo .
 
* když pronajímáte nemovitost v případě, že vedlejší příjem z pronájmu přesáhne čtyři tisíce korun. Pokud je nemovitost majetkem manželů, zdaňuje příjmy jenom jeden z nich.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Zpožděné letadlo nebo vlak. Na co máte nárok a jak získat stovky eur

Ilustrační snímek

Pokud vás dopravce vysadí z letadla, vlaku či autobusu později, než slíbil, máte nárok na odškodné. Záleží ovšem na...

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz