Kdy (ne)vyplnit přiznání?

  • 2

KDY NEPODAT PŘIZNÁNÍ, vyplní ho za mě zaměstnavatel

Mám úvěr ze stavebního spoření
Pokud si chcete snížit daňový základ o zaplacené úroky z úvěru ze stavebního spoření, dodáte potvrzení o jejich výši účtárně. Ta za vás přiznání zpracuje.

Jsem nezaměstnaný, jediným příjmem jsou dávkyMůžete si dokonce i přivydělat, a to nejvíce 15 000 korun, aniž musíte vůbec podat daňové přiznání.

V roce jsem vystřídal několik zaměstnavatelů
Sbírejte si potvrzení o výši příjmů od zaměstnavatelů, na konci roku je odevzdejte poslednímu s žádostí, aby za vás daně vyřídil.

Prodal jsem v roce 2005 auto
Pokud od nákupu soukromého auta uběhla doba delší než jeden rok, nepodáváte přiznání. Jestli auto prodáváte po kratší době, zdaníte rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou, pokud je prodejní cena vyšší.

Vyhrál jsem v televizní soutěži
Dostáváte již zdaněné peníze, o přiznání se nestarejte.

Dal jsem krev, platím životní pojistku
Pokud si chcete snížit daňový základ o příspěvky do penzijního fondu, platbu životního pojištění nebo o dobročinný dar (včetně darování krve), nahlašte to mzdové účtárně. Ta bude požadovat doklady o tom, že jste uvedené částky skutečně zaplatili.

Dostal jsem 500 euro od tety z Francie
Je to dar a ten nepodléhá dani z příjmu, ale darovací dani.

Pracuji na dohodu o provedení práce
Jestliže si vyděláte do 5000 korun měsíčně, danit sám nemusíte. Daně za vás odvádí zaměstnavatel.

Jsem zaměstnanec a mám honoráře
Honoráře do 3000 korun měsíčně od jednoho plátce jsou zdaněny srážkovou desetiprocentní daní, odvádí ji, kdo honorář vyplácí. Vyšší honoráře je třeba zdanit samostatně.

Jsem na rodičovské dovolené, pobírám dávky a přivydělala jsem si pět tisíc korun za rok
Vejdete se do „limitu“. Můžete si přivydělat až 15 000 korun, aniž musíte vůbec podat daňové přiznání.

PODAT DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ musím na finanční úřad sám

Budeme s manželem společně danit příjmy
Daňové přiznání musíte podat oba, a to i když, že jste zaměstnanci nebo jeden z vás nemá příjmy – je třeba v invalidním důchodu či na rodičovské dovolené.

Splácím hypotéku a chci si o úroky snížit daně
Pokud si chcete odečíst úroky z hypotéky, musíte přiznání podat sami bez ohledu na to, zda podnikáte, nebo jste zaměstnanec a dosud za vás vyřizoval daně zaměstnavatel.

Mám několik zaměstnání
Souběh více zaměstnání znamená, že musíte podat sami daňové přiznání. Nezapomeňte si u každého zaměstnavatele vyzvednout potvrzení o příjmech.

Ke mzdě si přivydělávám prodejem kosmetiky
Nejdříve si ujasněte: prodávám kosmetiku pravidelně? Pak jde o podnikání a daňové přiznání vás nemine. Pokud si přivyděláváte nahodile, platí pro vás hranice 6000 korun za rok, když ji překročíte, budete přiznání podávat.

Ke mzdě jsem si přivydělal pronájmem chalupy
Daňové přiznání jste povinni podat sami, pokud jste si pronájmem vydělali více než 6000 korun za rok. Od zaměstnavatele potřebujete potvrzení o výši příjmů.

Mám příjmy ze zahraničí
Daňovému přiznání se nevyhnete, v případě, že nejde o příjmy ze zaměstnání plně vyloučené ze zdanění v Česku. Doporučujeme vzít si k sestavení daňového přiznání
k ruce účetního nebo daňového poradce.

Prodával jsem úrodu ze zahrádky
Jste-li zaměstnaní nebo v důchodu a přivydělali jste si prodejem ovoce a zeleniny ze zahrádky více než 6000 korun za rok, musíte vyplnit daňové přiznání.

Podnikám
Pokud nejste nikde zaměstnáni, ale podnikáte, je pro vás tato hranice rozhodující. Pokud jste vydělali více než 15 tisíc korun, daňové přiznání vás nemine.

Podnikám a jsem ve ztrátě
I na vás se vztahuje povinnost podat daňové přiznání. Mimo jiné i proto, abyste si mohli v následujících letech ztrátu odepisovat.