Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdy neplatíte DPH?

aktualizováno 
V minulých dílech seriálu o DPH jsme se seznámili se základními principy fungování daně z přidané hodnoty a jejích sazbách. Nyní si řekneme, které činnosti jsou od daně z přidané hodnoty osvobozeny. Které to tedy jsou? Kde není ceny navýšena o platbu DPH?

Činnosti uvedené v § 25 zákona a blíže rozvedené v § 26 až § 35a jsou činnosti, které jsou od daně osvobozeny, ale zároveň u nich není ani nárok na odpočet daně na vstupu. Pokud plátce provozuje pouze tyto činnosti, ztrácí úplně nárok na odpočet daně. Pokud plátce, kromě činností osvobozených, uskutečňuje i jiná zdanitelná plnění (s nárokem na odpočet daně), uplatňuje nárok na odpočet jen částečně.

Příjem z osvobozených činností se nezahrnuje do obratu. Takže např. banky nebo školy, pokud by provozovaly pouze vyjmenované osvobozené činnosti, nebudou dosahovat stanovené výše obratu pro povinnou registraci. Osvobození od daně se
však vztahuje pouze na v zákoně taxativně vyjmenované činnosti.

Finanční činnosti

Od počátku roku 1995 do 30. 9. 2003 byly finanční činnosti rozděleny na dvě části:

Finanční činnosti obecně

Finanční činnosti poskytované kýmkoliv znamenají, že plátce, který poskytoval některou z vyjmenovaných činností (v § 28 odst. 1), byl povinen krátit daň na vstupu v každém zdaňovacím období.

Finanční činnosti poskytované finančními institucemi

Co vše zahrnuje daňová reforma? Jak v se projeví v domácnostech? Přečtěte si naše aktuální téma

Finanční činnosti vyjmenované v § 28 odst. 2 byly považovány za osvobozené služby pouze v tom případě, pokud byly poskytovány finančními institucemi. Pro ostatní podnikatelské subjekty nebyly vůbec zdanitelným plněním, a proto si při poskytování těchto činností nekrátili nárok na odpočet a vůbec je neuváděli v přiznání k DPH. Mezi tyto finanční činnosti patřilo poskytování úvěrů, investování do cenných papírů na vlastní účet, platební styk a zúčtování a podobně.

Od 1. 10. 2003 již nejsou finanční činnosti rozděleny na dvě části a zákon již nedefinuje pojem finanční instituce. V § 28 jsou taxativně vymezeny činnosti, které jsou osvobozeny od daně vždy bez ohledu na to, kdo je poskytuje.

Převod a nájem pozemků a staveb

Převod pozemků je osvobozen od daně (§ 30 odst. 3). Převod staveb se zdaňuje pouze do dvou let po kolaudaci nebo po nabytí a dani podléhá také převod nedokončených staveb. V ostatních případech je převod staveb osvobozen. Pokud plátce daně prodává pozemky nebo stavby, které jsou při převodu osvobozeny, nezkracuje tímto převodem nárok na odpočet daně na vstupu.

Nájem pozemků a staveb je ze zákona osvobozen od daně, avšak v případě nájmu plátcům DPH, kteří mají tento nájem za účelem podnikání, platí výjimky. Pronajímatel může zdaňovat, najímá-li plátcům daně a oznámí-li tuto skutečnost finančnímu úřadu. Nájem neplátcům je osvobozen od daně DPH 2004 64 vždy, tady neplatí žádná výjimka. K poměrně časté chybě zde dochází  především u větších plátců, kteří najímají plátcům i neplátcům a pro zjednodušení své administrativy nebo proto, aby nemuseli krátit daň na vstupu, pak uplatňují zdanění u všech.

Pokud se s nájmem nebytových prostor poskytují i jiné služby, např. úklid, ostraha, telefony nebo dodávka tepla, elektřiny, plynu a vody, musí být zdaňovány samostatně (sazba u služeb je 5 %, u elektřiny a plynu je 22 %). Jsou-li kanceláře vybaveny nábytkem, který je též najímán, zdaňuje se tento nájem také samostatně (sazba 22 %).

Krátkodobý nájem. Pronajímají-li se nebytové prostory včetně kancelářského zařízení (např. pro školení) na dobu kratší než 48 hodin, zdaňuje se tento krátkodobý nájem 5% sazbou daně bez dalšího rozlišení. Na krátkodobý pronájem se nevztahuje osvobození od daně.

Jak funguje daň z přidané hodnoty? Více ZDE.

Od 1. 1. 2004 se u nájmu nemovitostí a nedokončených staveb, pokud není osvobozeným od daně podle § 30, uplatní základní sazba daně. Základní sazba daně se uplatní i u krátkodobého nájmu stavby.

Provozování loterií

Provozování loterií a jiných her je osvobozeno od daňové povinnosti, pokud jsou provozovány podle zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách. Podle tohoto zákona jsou osvobozeny nejen podniky provozující sazku, sportku, loto, kasina, ale i hrací automaty. To platí ovšem pouze pro provozovatele. Služby související s jejich provozováním, zajišťované však pro provozovatele jinými osobami, dani podléhají. Do jmenovatele koeficientu pro krácení nároku na odpočet daně na vstupu se nezapočítávají vklady sázejících u některých z těchto loterií a her.

Prodej podniku

Prodej podniku nebo části podniku je osvobozen, pokud je kupující plátcem daně. Prodávající si tedy musí zjistit, zda je kupující zaregistrován jako plátce DPH, a pak nemusí zdaňovat. Prodejem podniku (§ 476 obchodního zákoníku) se rozumí převod veškerých majetkových hodnot, práv a závazků. Nelze tedy zaměňovat prodej podniku s prodejem budovy, byť s výrobním zařízením, nebo s prodejem podílu.

*Informace zohledňují pouze změny, které nastaly novelou zákona o DPH č. 322/2003 Sb. k 1.10.2003 a jsou platné do vstupu České republiky do Evropské unie.

Ukázky z knihy
Jarmily Radové a Petra Dvořáka: Finanční matematika pro každého

Kolik vás bude stát hypotéka?

Vyplatí se vám běžný účet ke spoření?

Je výhodnější pořídit vůz na úvěr, nebo na leasing?

1000 korun dnes není 1000 korun za rok

Víte, kolik vám vynese stavební spoření?


Úryvek je z knihy "DPH 2004 - novela v příkladech" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Nemovitosti – vzory smluv a podání
Anglicko-český slovník pojišťovnictví

 

Svatopluk GaločíkNejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Kvíz: Víte, jak se správně pojistit na cestu do zahraničí?

Ilustrační snímek

Jedete k moři, chcete vylézt na Mount Everest anebo musíte na zahraniční služební cestu? Ve všech těchto případech...

Máslo s lojem, obarvené ryby: jak zákazníka chránil král proti šejdířům

Ilustrační snímek

Možnost reklamovat vadné zboží je výdobytek moderní doby. Jak to bylo v minulosti, kdo dříve chránil zákazníky a jaké...

Má ještě smysl kupovat nemovitosti, vydělají vůbec? Poradí odborník

Ilustrační snímek

Češi investují ve velkém do nemovitostí. Nakupují byty, domy, komerční objekty a ty pak pronajímají. Měli by i dál? Co...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Kurzy.cz Ministryně financí Alena Schillerová se dnes zúčastnila česko-francouzského kolokvia o obchodu se zbožím a službami pro...

Najdete na iDNES.cz