Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdy skončí investorům dovolená?

aktualizováno 
Prodeje domácích fondů zaznamenaly uplynulý týden další ztrátu a pokračovaly tak v nepříznivém trendu z minulých období. Minimální objem obchodů v tomto roce zveřejnila i Asociace pro kapitálový trh. Naopak dobrou zprávou pro investory by mohla být lepší výkonnost fondů a nový zajištěný fond Komerční banky.

Podle týdenních statistik UNISu se za minulý týden z domácích podílových fondů  ztratilo 272,93 mil. Kč. Pokračuje tak období odlivu prostředků z domácích fondů, čemuž nepomohlo ani zlepšení jejich výkonnosti, když jenom čtyři fondy zaznamenaly záporný čísla.

Pokles objemů obchodů zveřejnila i Asociace pro kapitálový trh (AKAT), což ale podle jejího šéfa J. Troníčka není nic neobvyklého a potýká se s tím i většina vyspělých trhů. Za červen dosáhl objem obchodů s cennými papíry členů AKAT úrovně 185,63 mld. Kč, což je nejnižší hodnota za rok 2004.

Nejhorší čisté prodeje zaznamenaly v minulém týdnu fondy dluhopisové, když z nich investoři vybrali více než 140 mil. Kč. Největší podíl na tom měly ISČS SPOROBOND (-56,78 mil Kč) a IKS Dluhopisový (-49,38 mil. Kč). Velikou ztrátu peněz si připsaly také fondy peněžního trhu, když z nich ubylo 122,35 mil. Kč. Více než polovinou se na této ztrátě podílel fond IKS Peněžní trh (-67,98 mil. Kč) což znamenalo největší pokles ze všech fondů za minulý týden. Záporné čisté prodeje zaznamenal po dlouhé době také ISČS Sporoinvest, u kterého týdenní odkupy převýšily prodeje o 39,83 mil. Kč. Mírný nárůst peněžních prostředků  pak zaznamenaly fondy fondů (+0,98 mil Kč) a trochu lepší to bylo u fondů akciových (+9,01 mil Kč).

Podstatně lépe na tom byly fondy ze skupiny KBC, které zaznamenaly kladné čisté prodeje ve výši 126,68 mil. Kč, do fondů ING investoři vložili 109,40 mil. Kč, z nich se nejvíce dařilo Slovenskému dluhopisovému fondu (12,94 mil. Kč).

Dobrá nálada zavládla koncem týdne na domácích i zahraničních akciových trzích. Posílení pražské burzy bylo spojeno s vyhlášením pololetních výsledků všech hlavních titulů, když až na výjimku Philip Morris byly všechny lepší než očekávané. Americké trhy rostly zejména po úterním zveřejnění rekordní hodnoty Indexu spotřebitelské důvěry (106,1 bodů) a příznivý dopad to pak mělo také na evropské trhy. Všechny tyto události se podepsaly na zlepšující se výkonnosti akciových fondů a většina z nich tak skončila s kladnou výkonností. Nejlépe na tom byl ISČS Eurotrend (+3,59 %), pozadu nezaostaly ani ISČS Sporotrend, (+2,76 %), nebo IKS Světových indexů (+2,62 %).

Chcete vyhrát Škodu Octavia? Vyzkoušejte si  Investiční hru

V dobré výkonnosti pokračují také fondy dluhopisové. Dobře si vedly IKS Plus bondový (+1,77 %) a ISČS Trendbond (+1,69 %), v mínusu skončil pouze ISČS-ČS korporátní dluhopisový (-0,02 %). Kladnou výkonnost si celkově udržují fondy peněžního trhu, výrazné zlepšení si uplynulý týden připsaly i fondy smíšené, zejména pak ISČS Výnosový (+2,13 %) a ISČS Sporomix 5 (+2,12 %).

Nabídka zajištěných investic roste

To, že zajištěné investice jsou v dnešní době velmi populární a získávají si stále větší přízeň u investorů, dokazuje i Komerční banka (KB), která 26. července uvedla na trh zajištěných podílových fondů svůj nový produkt Max - světový garantovaný fond. Fond obhospodařuje Investiční kapitálová společnost KB, investičním manažerem, který spravuje tento fond je banka Société Génerale,  Minimální investice do fondu je 10 000 Kč a upisovací období bude trvat do 26.10.2004. Doba trvání fondu je 4 roky od ukončení upisovacího období a výnosy fondu se odvíjí od indexů S&P 500, Nikkei 225 a DJ Eurostoxx 50. Výše výnosů není omezena, a je určena aktuální tržní hodnotou investice, minimálně je to však nejvyšší zafixovaná garantovaná hodnota. Při každém zvýšení hodnoty podílového listu o 15 % se zvyšuje garantovaná hodnota podílového listu o 50 % tohoto růstu. Pokud pak dojde k poklesu hodnoty podílového listu, garantovaná hodnota podílového listu se nesníží a zůstává na stejné úrovni.

Na českém trhu podílových fondů už delší dobu nabízejí své zajištěné produkty také banky HSBC, ČSOB, nebo Česká Spořitelna. Nabídku doplňuje HVB se svými strukturovanými dluhopisy, což je také forma zajištěné investice.

Přehled obchodování podle UNISu

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS-EUROTREND 3,59% Živnobanka-akciový fond -0,21%
ISČS-SPOROTREND 2,77% ČPI - OPF Fond farmacie a biotech. -0,05%
IKS Světových indexů 2,62% ČPI - OPF globál. značek 0,09%
Dluhopisové IKS Plus bondový 1,77% ISČS-ČS korporátní dluhopisový -0,02%
ISČS-TRENDBOND 1,69% ČPI - OPF korp. dluhopisů 0,04%
Živnobanka - NADAČNÍ 0,54% ČSOB KVANTO Korunový dluhopisový 0,08%
Fondy fondů IKS Fond fondů 1,45%    
ISČS-GLOBALTREND FF -0,41%    
Peněžního trhu ISČS-SPOROINVEST 0,08% IKS Peněžní trh 0,01%
ČPI - OPF Peněžní 0,07% ČSOB výnosový 0,04%
Živnobanka-Sporokonto 0,04%    
Smíšené ISČS-Výnosový OPF 2,13% J&T OPPORTUNITY CZK -0,95%
ISČS - SPOROMIX 5 2,12% ČPI  Moravskoslezský OPF 0,00%
Živnobanka dynamický 1,87% AKRO OPF pravidelných dividend 0,00%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Balancovaný 5,8 IKS Peněžní trh -67,9
Živnobanka-akciový fond 3,8 ISČS-SPOROBOND -56,8
ISČS-SPOROTREND 3,7 IKS Dluhopisový -49,4

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz