Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdy skončí ráj akciových fondů?

aktualizováno 
Týden plný handrkování o sazbách DPH a zařazení jednotlivých položek byl, co se týče novinek od investičních společností, poměrně klidný. Zajímavější byl pohled na trhy, kdy pražská burza dále posilovala na nová maxima, posílil i kurz české koruny. Bude růst pokračovat, nebo budou investoři, kteří houfně investují do akciových fondů, zklamáni, když se výnos z konce minulého roku a začátku letošního nebude opakovat?

Pražská burza od začátku roku posílila již takřka o 15 %, což je oproti 2-5 % růstu v USA a Evropě velmi povzbudivé. Největší růst opět zaznamenaly nejlikvidnější tituly jako ČEZ, Philip Morris, Českým Radiokomunikacím pomohla Komise pro cenné papíry, která zamítla nabídku odkupu akcií od Bivideonu a otevřela tak spekulace o další možné – vyšší – nabídce. Další informace o akciích v sekci akcie.idnes.cz

Růst akciových titulů pomohl i k růstu akciových a smíšených fondů. Z domácích fondů si v uplynulém týdnu nejvíce připsal fond ČPI Nové ekonomiky (+2,45 %), nicméně fondy zaměřené primárně na Českou republiku a ostatní středoevropské země nezůstaly o mnoho pozadu. Akciový fond ISČS Sporotrend si připsal 2,31 %, smíšený IKS Balancovaný jen o necelou setinu procenta méně 2,30 %. Fondy domácích investičních společností však překonal ING akciový fond s 3,6 %.

Do akciových fondů proudí také množství nových peněz od investorů, které jistě lákají historické výnosy za posledního jeden a půl roku. Ze 71 mil. Kč předminulý týden vzrostly čisté prodeje domácích akciových fondů ještě o dalších 8 mil. Kč na výsledných 78,63 mil. Kč.

Důvod nadprůměrného růstu domácího akciového trhu lze hledat u nákupů zahraničních investorů (předvším fondů) zaměřených na východní trhy, které sem přesouvají vysoké objemy prostředků. Nakupování takřka za každou cenu je tak výsledkem vysoké poptávky na trhu. Ovšem vysoké nákupní objednávky (hlavně u nejlikvidnějších titulů akcií ze SPADu), které vyhánějí cenu do závratných výšek, jistě ustanou až fondy naplní svá portfolia. Poté může přijít korekce, o jejímž překonání již nebude rozhodovat „hlad“ zahraničních investorů, ale spíše fundamenty jednotlivých firem.

Rychlost v nárůstu investovaných prostředků neubírají ani fondy peněžního trhu, které opět přilákaly nejvíce peněz. Tradičně nejvíce ISČS Sporoinvest (+292 mil. Kč) a IKS Peněžní trh (+27 mil. Kč), ze zahraničních fondů denominovaných v koruně KBC MultiCash ČSOB CZK (+98 mil. Kč).

Opačně jsou na tom dluhopisové fondy, ze kterých nejlepšího výsledku dosáhl ČPI korporátních dluhopisů s odlivem pouze 300 tis. Kč. Celkově však z domácích dluhopisových fondů za týden odteklo 316 mil. Kč. Dluhopisovým fondům se v uplynulém týdnu více dařilo ve výkonnostech, kdy většina z nich skončila v černých číslech. Nejvíce si připsal IKS Dluhopisový (+0,27 %) a ČPI korporátních dluhopisů (+0,15 %). Průměrný výnos dluhopisových fondů se relativně úspěšnějším letošním rokem posunul na -0,15 % (pro srovnání průměrný výnos fondů peněžního trhu za poslední rok činí 1,97 %).

Celková suma, o kterou se za týden zvedl majetek v domácích fondech ze statistiky Unie investičních společností, činí 116 mil. Kč. Tuto hodnotu můžeme srovnat s čistými prodeji za fondy ze skupiny ČSOB/KBC, které dosáhly 196 mil. Kč. KBC

Skoncujeme nadobro s investičními fondy? Kolik fondů z privatizace přečkalo až do dnešních dnů bez přeměny nebo likvidace?

netrápí odlivy investic, které postihují tuzemské dluhopisové fondy, pouze korunová KBC Renta Czechrenta ztratila 16 mil. Kč a naopak KBC pomáhají investice do zajištěných fondů (za týden 62 mil. Kč). Úspěšnost distribučního kanálu fondů ČSOB/KBC v podobě nabídky investování na pobočkách České pošty, resp. Poštovní spořitelny dokumentuje 154 mil. Kč investovaných za první měsíc této služby.

Novinkou ve fondech je např. změna investiční strategie u fondů společnosti Pioneer, která byla zveřejněna v aktuálních statutech platných od 31. ledna. Nově mohou investoři uvažovat o již zmiňované kombinaci pojištění a investování do zajištěných fondů od ČSOB (viz článek z minulého týdne). Ta totiž od pondělí 16. února začíná nabízet svůj Maximal Invest. Jádrem osmileté investice je zajištěný fond ČSOB Světový Click+ 7 zacílený na indexy DJ EuroStoxx 50 a S&P 500, minimální investice je ve výši 50 tis. Kč.

Obchodování podle UNISu

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Fond nové ekonomiky 2,45% IKS Světových indexů -0,28%
ISČS SPOROTREND 2,31% ČPI F. farmacie a biotech. 0,24%
ČPI F. ropného a energet. pr. 2,16% ISČS EUROTREND 0,77%
Dluhopisové IKS dluhopisový 0,27% IKS Plus bondový -0,37%
ČPI korp. dluhopisů 0,15% ISČS BONDINVEST -0,23%
ISČS SPOROBOND 0,12% ISČS TRENDBOND -0,06%
Fondy fondů IKS fond fondů 0,61%       
ISČS GLOBALTREND 0,33%    
Peněžního trhu IKS peněžní trh 0,08% ČPI Peněžní 0,01%
ISČS SPOROINVEST 0,04% Živnobanka Sporokonto 0,03%
ČSOB výnosový 0,03%    
Smíšené IKS balancovaný 2,30% AKRO mezinár. flexibilní -1,03%
1.IN Křišťálový fond 1,23% ČPI  Moravskoslezský -0,29%
ČPI Smíšený 1,23% ČPI  Český -0,22%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS SPOROINVEST 292,2 ISČS SPOROBOND -131,9
ISČS SPOROTREND 29,9 IKS dluhopisový -70,6
IKS peněžní trh 27,1 Živnobanka obligační fond -47,2
Zdroj: UNIS ČR

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Souhrn 21.8. - Evropa v plusech, dolar oslabil po Trumpově výrocích, ropa roste,...

Souhrn 21.8. - Evropa v plusech, dolar oslabil po Trumpově výrocích, ropa roste,...

Kurzy.cz Pražská burza při výrazněji podprůměrné likviditě napodobila zahraniční celkem uspokojivý růst. Evropské trhy si polepš...

Najdete na iDNES.cz