Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdy ukládat peníze na termínované vklady?

aktualizováno 
Uložte své přebytečné prostředky na spořící a termínované vklady a nenechte je zahálet na běžných účtech. To radí banky svým klientům. Má ale smysl používat termínované vklady, když je inflace vyšší než výnosy z nich?

Peníze jde v podstatě uložit na jakékoliv časové období - od dnů přes měsíce až po roky. Na čím delší dobu se svých peněz vzdáte, tím vyšší úrok máte šanci získat. Stejně tak platí, že čím více peněz na účtu, tím lepší zhodnocení. Termínovaný vklad končí uplynutím lhůty, na kterou byl sjednán. Pokud své peníze nebudete potřebovat je možné jej znovu prodloužit. Abyste nemuseli chodit znovu do banky, je možné zvolit takzvaný revolvingový termínovaný vklad, který je po skončení lhůty automaticky znovu obnoven.

Při volbě lhůty termínovaného vkladu je tedy dobré si rozmyslet, na jak dlouho nebudete danou částku potřebovat. Vyhnete se tak zbytečným sankcím ze strany banky. Víte-li, že nebudete své peníze potřebovat delší dobu a zároveň máte dostatečnou rezervu pro mimořádná vydání, je lepší zvolit termínovaný vklad na delší časový úsek a tím získat větší úrokový výnos.

Je vhodné ukládat peníze na termínovaný vklad?

Zeptali jsme se Vladimíra Tomšíka, hlavního ekonoma NEWTON Holding a.s.

Kdybych si měl vybírat kam s úsporami, tak termínované vklady sice představují nízkou míru rizika, ale v současné době se vyznačují i malým reálným zhodnocením. Výhodné a málo rizikové jsou spíše spořící produkty se státní podporou nebo nákup nemovitostí. Nebál bych se ani investovat do lidského kapitálu, to je do vzdělání či kvalitní praxe, což může v budoucnosti zvýšit příjmy až několikanásobně.

Jestliže si chcete své peníze vybrat je nutné počkat až skončí doba platnosti vkladu. Pochopitelně je možné se ke svým úsporám dostat dřív, banka si za předčasný výběr ale naúčtuje sankční poplatky, které jsou ve výši několika procent z vybírané sumy.

Zvláštním typem termínovaných vkladů jsou vkladní knížky a spořící účty. Spořící účty umožňují bezhotovostní převod z vašeho účtu na tento typ vkladu. Stejně tak je možné stanovit si na běžném účtu určitou výši zůstatku a všechny prostředky, které jsou nad tímto limitem jsou automaticky převedeny ve prospěch vašeho spořícího účtu.

Váhá-li klient mezi termínovaným vkladem a podílovými fondy, neměl by zapomenout na to, že z připsaných úroků v bance zaplatí patnáctiprocentní daň, zatímco výběr peněz z fondu je po půl roce osvobozen od daně. Výnosy srovnatelné s termínovanými vklady nabízí podílové fondy peněžního trhu, ještě vyšší dluhopisové.

Za poslední rok se míra inflace pohybovala mezi čtyřmi až pěti procenty, zatímco výnosy z úrokových vkladů často nedosáhly ani tři procenta. Uložené prostředky v bance tak místo toho, aby se zhodnocovaly, ztrácejí svou hodnotu. Určitě pomaleji než kdyby ležely doma ve slamníku, ale přesto se z termínovaných vkladů zbohatnout nedá. Přesto na nich mají Češi uloženou, spolu s vkladními knížkami, téměř polovinu svých úspor.

Máte také uložené peníze na termínovaných vkladech, avšak jste jiného názoru na kvalitu zhodnocení takto uložených peněz? Nenechávejte si svůj názor pro sebe.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.

 

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Firmy musí navýšit a srovnat mzdy, jinak neobstojí, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Trh práce je na dně. Firmy, které ještě nezvýšily mzdy, tak budou muset rychle učinit a dorovnat je svým zaměstnancům...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Banky mají nového konkurenta. Hello bank láká na úročení peněz na účtu

Značka Hello bank! již působí ve Francii, Itálii, Belgii, Rakousku a dalších...

V Česku začala fungovat nová banka. Má obchodní název „Hello bank! by Cetelem“ a svou nabídkou chce konkurovat ostatním...

Přinášíme aktuální přehled 10 nejvýhodnějších bankovních účtů

Ilustrační snímek

Banky vylepšují své bankovní účty a snaží se klienty hýčkat mnohem víc než dříve. Ve spolupráci s analytiky Scott &...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz