Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdy ukládat peníze na termínované vklady?

aktualizováno 
Uložte své přebytečné prostředky na spořící a termínované vklady a nenechte je zahálet na běžných účtech. To radí banky svým klientům. Má ale smysl používat termínované vklady, když je inflace vyšší než výnosy z nich?

Peníze jde v podstatě uložit na jakékoliv časové období - od dnů přes měsíce až po roky. Na čím delší dobu se svých peněz vzdáte, tím vyšší úrok máte šanci získat. Stejně tak platí, že čím více peněz na účtu, tím lepší zhodnocení. Termínovaný vklad končí uplynutím lhůty, na kterou byl sjednán. Pokud své peníze nebudete potřebovat je možné jej znovu prodloužit. Abyste nemuseli chodit znovu do banky, je možné zvolit takzvaný revolvingový termínovaný vklad, který je po skončení lhůty automaticky znovu obnoven.

Při volbě lhůty termínovaného vkladu je tedy dobré si rozmyslet, na jak dlouho nebudete danou částku potřebovat. Vyhnete se tak zbytečným sankcím ze strany banky. Víte-li, že nebudete své peníze potřebovat delší dobu a zároveň máte dostatečnou rezervu pro mimořádná vydání, je lepší zvolit termínovaný vklad na delší časový úsek a tím získat větší úrokový výnos.

Je vhodné ukládat peníze na termínovaný vklad?

Zeptali jsme se Vladimíra Tomšíka, hlavního ekonoma NEWTON Holding a.s.

Kdybych si měl vybírat kam s úsporami, tak termínované vklady sice představují nízkou míru rizika, ale v současné době se vyznačují i malým reálným zhodnocením. Výhodné a málo rizikové jsou spíše spořící produkty se státní podporou nebo nákup nemovitostí. Nebál bych se ani investovat do lidského kapitálu, to je do vzdělání či kvalitní praxe, což může v budoucnosti zvýšit příjmy až několikanásobně.

Jestliže si chcete své peníze vybrat je nutné počkat až skončí doba platnosti vkladu. Pochopitelně je možné se ke svým úsporám dostat dřív, banka si za předčasný výběr ale naúčtuje sankční poplatky, které jsou ve výši několika procent z vybírané sumy.

Zvláštním typem termínovaných vkladů jsou vkladní knížky a spořící účty. Spořící účty umožňují bezhotovostní převod z vašeho účtu na tento typ vkladu. Stejně tak je možné stanovit si na běžném účtu určitou výši zůstatku a všechny prostředky, které jsou nad tímto limitem jsou automaticky převedeny ve prospěch vašeho spořícího účtu.

Váhá-li klient mezi termínovaným vkladem a podílovými fondy, neměl by zapomenout na to, že z připsaných úroků v bance zaplatí patnáctiprocentní daň, zatímco výběr peněz z fondu je po půl roce osvobozen od daně. Výnosy srovnatelné s termínovanými vklady nabízí podílové fondy peněžního trhu, ještě vyšší dluhopisové.

Za poslední rok se míra inflace pohybovala mezi čtyřmi až pěti procenty, zatímco výnosy z úrokových vkladů často nedosáhly ani tři procenta. Uložené prostředky v bance tak místo toho, aby se zhodnocovaly, ztrácejí svou hodnotu. Určitě pomaleji než kdyby ležely doma ve slamníku, ale přesto se z termínovaných vkladů zbohatnout nedá. Přesto na nich mají Češi uloženou, spolu s vkladními knížkami, téměř polovinu svých úspor.

Máte také uložené peníze na termínovaných vkladech, avšak jste jiného názoru na kvalitu zhodnocení takto uložených peněz? Nenechávejte si svůj názor pro sebe.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

SONDA: Má dostupnost bydlení řešit stát? Co říká historie a odborníci

Blok celkem čtrnácti činžovních domů v Praze na Letné, známý jako Molochov,...

Vlastní bydlení má dnes v Česku 61 procent lidí, v nájmu žije jen 24 procent Čechů, v družstevním bytě 10 procent lidí...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...

Najdete na iDNES.cz