Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdy vám náleží odchodné a kdy odstupné?

  10:00aktualizováno  10:00
Potřebuje-li se firma zbavit mnoha zaměstnanců v krátkém čase, dokáže být štědrá. Co se odstupného týká, mezi nejštědřejší zaměstnavatele nepatří jen hutní společnosti, ale i velké banky, elektrárenské či chemické firmy.

Odstupné je dáno zákonem:

Nárok na odstupné máte, pokud s vámi zaměstnavatel ukončí pracovní poměr například kvůli zrušení vašeho místa (par.* Nárok na odstupné máte, pokud s vámi zaměstnavatel ukončí pracovní poměr například kvůli zrušení vašeho místa (par. 46 a-c zákoníku práce).

Odstupné se podle zákona vyplácí ve výši dvojnásobku vašeho průměrného měsíčního výdělku.

Rada zaměstnanců nebo odbory mohou v kolektivní smlouvě či vnitřním předpisu sjednat podmínky, za nichž zaměstnancům propuštěným pro nadbytečnost přísluší odstupné zvýšené o další násobky průměrného výdělku. Roli tu může hrát pozice zaměstnance, počet odpracovaných let v podniku a podobně.

Odstupné vyplácí zaměstnavatel v nejbližším výplatním termínu. Může se však se zaměstnancem dohodnout na jeho výplatě v den skončení pracovního poměru, případně na pozdějším termínu.

Odstupné nenáleží zaměstnanci:
- pokud při organizačních změnách dojde k přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů na jiného zaměstnavatele;
- pracuje-li ve vedlejším pracovním poměru.

Odchodné pro ty, kteří vědí hodně:

Odchodné neboli "zlatý padák" se obvykle týká lidí, kteří se u zaměstnavatele mohou dostat k informacím, jejichž využitím u jiné společnosti by té původní ztížili činnost.

Na odchodném se může zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodnout při uzavření pracovní smlouvy, a to písemně. Jinak je dohoda neplatná. Jestliže byla se zaměstnancem sjednána zkušební doba, lze tuto dohodu uzavřít až po jejím uplynutí. Jinak je také neplatná.

Kvůli alkoholu můžete dostat výpověď.
Více ZDE.

Dohodou o odchodném se zaměstnanec zavazuje, že po určitou dobu po skončení pracovního poměru (ne však déle než jeden rok) nebude vykonávat výdělečnou činnost, kterou by zaměstnavateli konkuroval.

Zaměstnavatel je na druhou stranu povinen za každý měsíc plnění závazku zaměstnanci vyplatit peněžité vyrovnání, nejméně ve výši jeho průměrného měsíčního výdělku. Horní hranici odchodného zákon nestanovuje.

V dohodě může být sjednána i částka, kterou zaměstnanec zaměstnavateli zaplatí, jestliže svůj závazek poruší. Zaplatí-li tuto pokutu, jeho závazek zaniká.Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

Můj partner utrácí dvakrát víc než já. Češi si s penězi nevěří

Můj partner utrácí dvakrát víc než já. Češi si s penězi nevěří

Kurzy.cz Češi příliš nevěří ve schopnost svých partnerů hospodařit s penězi. Podezřívají své protějšky ze zbytečných výdajů a ne...

Najdete na iDNES.cz