Diskuze

Když dlužník neplatí, musíte k soudu. Trestní oznámení nepomůže

Neplatit dluhy není trestný čin. Tuto větu se většinou dozvíte, když jdete podat trestní oznámení kvůli nevrácené půjčce. V sedmi krocích poradíme, jak na to, abyste dluh vymohli správnou cestou a byli úspěšní.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Josef II

10. 9. 2011 17:32
Nemohl by tu nejaky pametnik popsat jak to chodilo v 90.

letech, abychom se pobavili ? Sam jsem s dluzniky v te dobe problemy nemel, ale rikalo se, ze se veritelum vyslovene chechtali do tvare. Byly tehdejsi dluhy vubec nejak promlceny anebo se mohou chechtat dal ?

0 0
možnosti

MF DNES to jediná hraje s náma

8. 9. 2011 19:49
možná to je moje profesní deformace,

ale přijde mi celkem smutný, že o takovejch základních věcech, jako že existuje platební rozkaz, že inkasní agentury nemají žádná zvláštní oprávnění, že existuje něco jako promlčení, že se dá proti PR podat do 15 odpor nebo že při vymáhání částky naroste dluh o náklady řízení, popř. exekuce, se vůbec musí psát. To samý finanční gramotnost. Jak tady chceme budovat znalostní ekonomiku, když si lidi ani nejsou schopný spočítat, kolik mají peněz a neznají svý práva a povinnosti, když jim někdo dluží nebo když oni dluží někomu.

0 0
možnosti

skoda-lasky

8. 9. 2011 20:36
Re: možná to je moje profesní deformace,

Souhlas.

0 0
možnosti

Silia

8. 9. 2011 17:00
pozdě ale přece :o)

Hlavně nepůjčit nikomu bez dokladu a podpisu - i kdyby to byl kamarád z dětství, nebo novej partner. Jsou lidé (jako třeba já), kteří naivně věří tomu, že každý má tu slušnost, aby půjčenou částku vrátil. Zvláště když se nejedná o bůhvíjakou sumu. A vida - vznikl další člověk o pár desítek tisíc chudší a o tunu zkušeností bohatší. :o)))

0 0
možnosti

ww+

8. 9. 2011 21:22
Re: pozdě ale přece :o)

s kamaradem ani partnerem se soudit nebudu a pujcim pouze tolik, kolik mi nebude chybet.

0 0
možnosti

Ramon68

8. 9. 2011 16:54
Tresný čin podvod

Nedomnívám se, že by to nebyl trestný čin. Pokud si někdo půjčuje už s tím, že to nesplatí je to podvod jako vyšitý. Problém je spíš s tím aby to policie prokázala, pokud se podvodník sám nepřizná, ale jde to i bez toho, pokud uvádí nepravdivé údaje v žádosti o půjčku, vytlouká již klín klínem a je zřejmé, že půjčky nemůže uhradit apod. Jen se musí chtít. A podat trestní oznámení můžete aniž by jste někoho obviňovali, pouze chcete, aby policie prošetřila zda-li se někdo nějakého tr. činu nedopustil.

0 0
možnosti

MF DNES to jediná hraje s náma

8. 9. 2011 19:44
Re: Tresný čin podvod

jo, ale jedna věc je, jak mu to dokázat. bylo by třeba, aby od samýho počátku počítal s tim, že ty peníze nesplatí. pak by to moh bejt podvod podle § 205 TZ. Problém je ale v tom, jak to tomu člověku dokázat. Bylo by třeba 1) dokázat, že opravdu má takový dluhy (jako normální věřitel nemáte šanci zjistit, u koho všeho člověk dluží) 2) dokázat, že skutečně ty peníze nehodlal splatit a že měl zájem se na vás obohatit. A protože tohle prostě policie nemůže jen tak snadno vypátrat, tak to samozřejmě odloží. Navíc k čemu? To, že někdo půjde k soudu a bude mít oplejtačky s policajtama a soudem vám ty peníze nevrátí. Pokud ale tomu člověku fakt chci udělat průser a je mi jasný, že ty peníze nemá a mít nebude a popř. mam doklad, že někomu taky neplatí, tak na něho podam insolvenční návrh.

1 0
možnosti

Chytry.Levicak

8. 9. 2011 14:57
momentálně mám rozpůčováno...

8500 kč. 2000 už nikdy neuvidím nebot z kámoše se stal feták bez práce.druhý je bez práce(měl tři áčka,tak jej vyhodili na dohodu. což je 1500 kč) a třetímu jsem půjčil na nové auto 5000.ale je zaměstnán u drah,takže zatím splácí poctivě.

0 0
možnosti

Josef II

8. 9. 2011 13:27
Tohle je zakladni, elementarni rada do zivota a . . .

jako takova by tu mela byt zverejnovana kazdorocne ! Namisto toho nas zahrnujete prkotinama o bankovnich poplatcich a pod.  Ale i tak vam dekujem !!

1 0
možnosti

MF DNES to jediná hraje s náma

8. 9. 2011 19:51
Re: Tohle je zakladni, elementarni rada do zivota a . . .

tohle by lidi měli vědět. stejně tak, jako si umějí udělat čaj nebo namazat chleba, by měli vědět, jak funguje vymáhání pohledávek.

0 0
možnosti

tyraelid

8. 9. 2011 13:27
Takovy soud vetsinou trva 2 az 3 roky.

Staci kdyz se dluznik parkrat omluvi, stejne jeho advokat, cerven az zari se nesoudi a pak odvolani a cele znova. Soudy v teto zemi jsou tragedie.

0 0
možnosti

skoda-lasky

8. 9. 2011 13:36
Re: Takovy soud vetsinou trva 2 az 3 roky.

Tragédie jsou některé soudy, ale ještě větší tragédie je paušalizování a házení soudů do jednoho pytle.

0 0
možnosti

Krištof

8. 9. 2011 11:31
Teorie hezká

A teď trochu z praxe. Dlužník se nezdržuje na trvalé adrese, nebo je to rovnou ohlašovna. Soud nedoručí platební rozkaz a tím to končí. Než soud nařídí jednání, bude to trvat klidně rok i víc. Na jednom jednání ale nezůstane. minimálně tak tři. Rozhodnutí soudu ale může být všelijaké a nikdy nemáte jistotu že vyhrajete.

Pokud se vám podaří vyhrát a po dvou letech máte v ruce pravomocný rozsudek, nic to neznamená. Dlužník samozřejmě dál neplatí. Proč by to taky dělal. Takže znovu k soudu se žalobou na výkon rozhodnutí. Následně k exekutorovi a ten zjistí, že na nemovitosti dlužníka je už pět exekucí před váma. Tím to všechno skončí a dlužník se vám směje do obličeje. Ale pozor, když se neudržíte a jednu mu vrazíte, tak celá justice začne pracovat výrazně rychleji.

0 0
možnosti

elverano

8. 9. 2011 12:07
Re: Teorie hezká

SOud v takovým případě jednání nařizovat nemusí a ani ho nenařizuje, jen vyhlasí rozsudek. Obvykle ve lhůtě pár měsíců od zrušení PR.

0 0
možnosti

studánka

8. 9. 2011 11:18
Neplatit dluhy není trestným činem.

A právě proto a podle toho to také v ČR vypadá. K nápravě stačí jen málo. Zákonem prohlásit, že dluh, nesplacený ve lhůtě splatnosti je krádež, tedy trestný čin, který se trestá vězením a to nezávisle na tom kolik kdo komu dluží. Vězením do té doby, kdy bude dluh splacen, opět nezávisle na tom kdo komu kolik dluží. Jsem zcela přesvědčen o tom, že zakrátko by nikdo nikomu nic nedlužil.

0 0
možnosti

TylerDurdon

8. 9. 2011 11:23
Re: Neplatit dluhy není trestným činem.

nedluzil. protoze by vsichni byli ve vezeni....to co pisete je nesmysl...verim, ze asi vy patrite mezi ty zasadove, uvedomele lidi, co delaji veci jak se maji, ale i navzdory tomu se muzete dostat do financich problemu, kdy nebudete schopen hradit sve pohledavky.Todle se v zivote muze stat i tomu nejdokonalejsi a nejuvedomelejsimu pravicakovi, co ma ve vsem jasno.A myslim, ze jit za to do bane je zbytecny overkill.Samozrejmne vec druha je, pokud si nekdo pujcuje penize s tim, ze je nevrati.Ale to uz je vedeno jako trestny cin podvodu.;-)

2 0
možnosti

Chytrakz hospody

8. 9. 2011 10:35
Kdy naše soudy

Zde je vidět, že rozhodující jsou peníze. Pokud podáváte trestní oznámení, tak to máte zadara. Problém je, že by trestný čin měla prokázat prokuratura nebo pollicajti a to je moc práce, tak to raději odložíme. Pokud podáváte klasickou civilní žalobu, je to pěkně zpoplatněno. Nejdříve musíte zaplatit poplatek. Potom soud rozhodne, že jste v právu, že máte nárok na peníze včetně úroku z prodlení, soudních výloh a advokáta. Ale máte smůlu. Dlužník nic nemá a vyhlasí bankrot a vám se škoda navýší o soudní poplatky a advokáta. Spokojeni jsou všichni. Stát dostal soudní poplatek, advokát své "palmáre" a vy jste docili spravedlnosti a soud vám dal za pravdu. Jen své peníze jste nedostal a pohledávka se vám ještě zvětšila.

PS: Podle mého názoru se dlužník dopustí trestného činu vždy, jakmile přestane být na oficiálních adresách dosažitelný. Je zajímavé, že u doručování písemností to už platí. Nevyzvedneš si dopis ve lhůtě  a máš smůlu. Dovolená nebo, že nenašel oznámení nás nezajímá  !!!!

0 0
možnosti

skoda-lasky

8. 9. 2011 10:41
Re: Kdy naše soudy

Dovolená zajímá, to je na okraj.

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...