Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když do banky, tak s mobilem

aktualizováno 
Jak je tomu zvykem u konkurujících si firem, tak i ve světě GSM Bankingu existují konkurenční rozdíly mezi stejnými produkty různých firem - jak cenové, tak kvalitativní. Víte například, se kterým mobilním operátorem je nejvýhodnější využívat této služby, nebo která banka vám za operace prostřednictvím GSM Bankingu naúčtuje nejmenší poplatky?

V současné době existují na českém trhu pouze dva mobilní operátoři, kteří GSM Banking  umožňují. Jsou jimi společnosti Eurotel a Paegas. Třetí český operátor, Oskar, který se objevil na trhu relativně nedávno, touto službou prozatím nedisponuje, avšak slibuje její uvedení v průběhu letošního roku.

Firmy Eurotel i Paegas se od počátku vzájemné konkurence předhání v nabízení novějších a kvalitnějších  služeb. Jakmile uvede jedna ze společností na trh novinku, netrvá dlouho a druhá firma ji uvede také, mnohdy i v dokonalejší podobě. Ani s uvedením služby GSM Banking tomu není jinak. Pravdou je, že s uvedením této služby Eurotel značně zaspal. Nabídl jej svým klientům teprve v loňském roce, Paegas již v roce 1998. Alespoň co do kvality je však o krok napřed.  

GSM Banking – v čem je Eurotel napřed?

Výhodou, kterou Eurotel oproti Paegasu nabízí, je především možnost ovládat pomocí jedné aplikace na SIM kartě bankovní účty až u deseti různých bank, a to pomocí jednoho univerzálního PINu. V tomto směru je praktická využitelnost jedné SIM karty v případě Paegasu značně omezena. Některé banky, u kterých je služba Paegas GSM Banking k dispozici, sice umožňují ovládat klientovi pomocí telefonu vícero účtů, ale jsou to pouze účty u jedné konkrétní banky, navíc všechny evidované na rodné číslo toho klienta, který také obsluhuje danou SIM kartu .

Další výhodou je, že má klient Eurotelu přednahranou bankovní aplikaci na SIM kartě již od výrobce a odpadá mu tak nutnost nahrání aplikace přímo v pobočce banky, což musí klient Paegasu absolvovat (jeho SIM karta je vložena do čtecího zařízení, prostřednictvím kterého je aplikace nainstalována). Banka mu pak službu pouze aktivuje pomocí textové zprávy.

U které banky je GSM výhodnější?

Pouze sedm ze všech českých bank (Eurotel kooperuje se čtyřmi, Paegas se šesti) momentálně podporuje službu GSM Banking. Z toho tři – konkrétně banky GE Capital Bank, eBanka a Union Banka, jsou pro Eurotel i Paegas společným jmenovatelem.

Poplatky, které si jednotlivé banky účtují za konkrétní operace provedené na základě GSM Bankingu, se výrazně liší. Tento fakt byste neměli přehlížet a je vhodné brát na něj zřetel v případě volby, u které banky si založíte účet (pochopitelně v případě, pokud jste přesvědčeni, že budete ovládat svůj účet právě prostřednictvím této služby).

V následující tabulce máte možnost posoudit vybrané banky podle poplatků za jednotlivé služby, poskytované na základě služby GSM Banking. Všechny banky uvedené v tabulce spolupracují současně jak s Eurotelem tak s Pegasem.

 

Druh poskyt. služby Vybrané banky
GE Capital Bank eBanka Union Banka
Aktivace     zdarma     (Twist 60 Kč) 1. zd., další   30 Kč zdarma
Možnost zadání trvalého příkazu ne ne ano (za 20 Kč)
Termínovaný vklad ne ne zřízení ne, ovlád. ano
Vedení služby (měsíčně) 30 Kč zdarma 30 Kč
Transakce (vč. poplatku za SMS) 2 Kč 2,50 - 8 Kč* 2 Kč
Zjištění zůstatku zdarma 5 Kč 2 Kč
Výpisy informací (úrokové sazby apod.) 2 Kč/operace 5 Kč zdarma
Odeslání zprávy z banky na fax/email 6 Kč 30 Kč za 1 str./10 Kč  30 Kč za 1 str./neposkyt.
Změna tel. čísla/SIM 100 Kč zdarma 50 Kč/zdarma
Blokace služby zdarma zdarma zdarma
Odblokování služby 100 Kč 30 Kč zdarma
Úplné zrušení služby 200 Kč zdarma zdarma

*dle sjednaného programu

Pro GSM Banking musíte být uzpůsobeni…

Ne každý telefon a ne každá SIM karta vám umožní využívat GSM Bankingu. V prvé řadě musí váš mobilní telefon podporovat takzvané SIM toolkitové aplikace. Stále ještě existuje mnoho telefonů, které tyto aplikace“neumí“, dobrým příkladem je hojně užívaná Nokia 5110.

Stejně tak SIM karta musí být pro GSM Banking uzpůsobena. Ačkoli se nové, bankovní SIM karty, snaží vytlačit ty staré z trhu, stále ještě jsou oba druhy běžně k dostání. Budete-li chtít zakoupit GO nebo TWIST sadu, máte možnost si vybrat mezi sadou s bankovní kartou nebo se starším typem, který bankovní operace neumí. Sada s bankovní kartou vás ovšem vyjde o pár set korun dráže. Jinak je tomu s tarifovými kartami (paušál). V tomto případě vám již Eurotel i Paegas  nabídnou  pouze ten druh SIM karet, které GSM Banking umožňují.

Závěr: Služba GSM Banking se jeví vhodná jako doplňková,  zvláště pro toho kdo hodlá často provádět drobné transakce. Škoda je, že většina bank neumožňuje díky GSM Bankingu právě operace jako jsou možnost zadání trvalého příkazu nebo termínovaného vkladu.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Věrnost jedné bance se už nenosí, nové banky dál zvyšují počty klientů

Ilustrační snímek

Novým nízkonákladovým bankám dál narůstají počty klientů. Sedmička nových bank jich má už téměř tři miliony. Mít...

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

V bezkontaktních platbách jsou Češi na špici. Platit půjde i hodinkami

Chytré hodinky začínají obsahovat platební funkce.

Pípání u pokladen Čechy baví, bezkontaktnímu placení přišli na chuť mladí i staří. Meziročně vzrostl podíl...

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Kurzy.cz Vývoj a výroba léků sebou přináší nejednu tenzi a paradox. V Perlách týdne z minulého pátku jsme mohli najít mimořádně ...

Najdete na iDNES.cz