Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Když dojdou peníze, zajdu pro další do banky, říká čtvrtina dětí

  • 49
Děti se ve škole začínají učit, jak zacházet s penězi. Díky tomu si snad v budoucnu neuváženě nenaberou půjčky, jejichž splácení nezvládnou. Na lep tak snadno nesednou ani lichvářům.

Půjčky, rodinné rozpočty, předlužení. Takové předměty jste nikdy dřív na školním rozvrhu nenašli. A podle toho to také vypadá. "Lidé, kteří se o peníze nestarají, jsou pak snadnou kořistí pro lichváře," říká k tématu Roman Rozbrój, který se podílí na projektu Rozumíme penězům, díky němuž se některé děti učí, jak s penězi zacházet.

Až budu velký, budu mít dost

Že je finanční vzdělávání nutné, je patrné i z průzkumu, který koncem školního roku mezi žáky druhého stupně základních škol uspořádala GE Money Bank a občanské sdružení AISIS. Téměř čtvrtina dětí v něm uvedla, že když jim dojdou peníze, stačí jednoduše dojít do banky nebo k bankomatu a vybrat si další. Ani na okamžik nezapochybovaly, že to půjde, myšlenku prázdného konta si nepřipustily.

Nedostatky se také objevily v případě, kdyby si žáci šli pro úvěr. Zde bylo sice správných přes 60 procent odpovědí, ale zbytek, který by si důkladně nepročetl smlouvu, nebo si dokonce nespočítal, zda bude mít na splácení po celou dobu, je skutečně alarmující.

Dobré znamení je, že naprostá většina dětí chápe, že půjčka by měla být na něco "trvalé hodnoty", protože třeba dovolená uplyne a málokomu se chce splácet za to, že si před půl rokem užíval umoře.

Zarážející je představa dětí o jejich budoucích příjmech. Očekávaný první nástupní plat je podle průzkumu 25 545 korun. Vzhledem k tomu, že v současné době je průměrný plat o celé dva tisíce korun nižší (navíc jde o statistický údaj, jehož nedosahují dvě třetiny populace), je to přehnané očekávání.

Vzdělávacích programů je víc

V Česku existuje programů, které pomáhají zvyšovat finanční gramotnost dětí, několik. Na mnohých z nich se podílejí i banky či finanční společnosti, například ČSOB, GE Money Bank, Citi, OVB Allfinanz.

Na základních školách zatím vše probíhá na dobrovolné bázi. "Naopak na většině typů středních škol je finanční vzdělávání již povinnou součástí výuky. V horizontu několika let bude povinné i na školách základních," říká Dušan Hradil, předseda Pracovní skupiny pro finanční vzdělávání, kterou zřídilo ministerstvo financí.

Ministerstvo financí připravilo ve spolupráci s ministerstvem školství Standardy finanční gramotnosti. "Jsou to projekty zaměřené buď přímo na děti, anebo na pedagogy. Ať už je to přímo výuka lektorů na školách, nebo vydávání učebnic, pracovních listů pro žáky, metodických listů pro učitele anebo i počítačové simulace a hry," vypočítává Dušan Hradil.

Finanční vzdělávání podporuje i Česká národní banka, která pořádá semináře pro pedagogy či zdarma rozeslala školám publikaci Finanční a ekonomická gramotnost pro základní školy a víceletá gymnázia.