Když hasiči nezasahují, mají výcvik nebo školení

Málokdo si umí představit, jak je práce hasiče fyzicky i psychicky náročná.
Málokdo si umí představit, jak je práce hasiče fyzicky i psychicky náročná. Při nedávném požáru pražského metra ve stanici Můstek pracovali hasiči na opravě vadného vedení nepřetržitě několik hodin v metr vysokém tunelu, s dvacetikilogramovou výstrojí, při teplotách dosahujících téměř sta stupňů Celsia a při minimální viditelnosti. Co všechno musí umět a znát ti, kteří denně vyjíždějí zachraňovat lidské životy a majetek?

Kdo se vydá na dráhu profesionálního hasiče, musí být připraven na to, že jeho zaměstnání bude nepřetržitý výcvik, teoretické školení, přezkušování nebo zásah a že veškeré teoreticky nabité znalosti jsou v praxi tvrdě ověřovány. "Máme rozsáhlý studijní program. Vlastní školení, která probíhají neustále. Je to nutné, protože se pořád mění technika, kterou musíme umět ovládat," uvádí Dalibor Gosman, zástupce ředitele Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy. "Například žebříky, které používáme, jsou řízeny počítačem, k vyprošťování raněných z havarovaných vozidel používáme hydraulická zařízení." Odborná způsobilost se prověřuje každých pět let zkouškami. Ověřuje se úroveň znalostí, ale i schopnost osvojovat si novinky. Výsledky posuzuje komise ministerstva vnitra. "V poslední době se výrazně zlepšilo naše finanční ohodnocení, a tím pádem máme i dostatek zájemců," říká Dalibor Gosman.

Potřebné vzdělání

Pro přijetí mezi profesionální hasiče je zapotřebí minimálně středoškolské vzdělání, nejlépe technického směru. "Vzhledem k širokému rejstříku činností využijeme všechny obory, které nám zájemci nabízejí," pokračuje Dalibor Gosman. Všichni, kdo mají zájem o práci mezi hasiči, procházejí vstupními psychotesty. Těmi se ověřuje nejen celková způsobilost pro práci v extrémních podmínkách, ale i schopnost práce ve skupině či schopnost samostatného rozhodování. Například pro práci v chemicko-technické skupině, která se zabývá množícími se ekologickými a chemickými haváriemi, je zapotřebí absolvovat studium chemie minimálně na bakalářské úrovni. "Posláním naší školy je odborná příprava středoškolsky vzdělaných odborníků pro potřeby profesionálních hasičských sborů z celé republiky," sděluje Vítězslav Rajnoch, ředitel Střední odborné školy požární ochrany ministerstva vnitra z Frýdku-Místku. Škola jako jediná v republice poskytuje denní i dálkové studium v oboru.

Učiliště pro profesionály

Každý, kdo začíná pracovat v hasičskému sboru, musí absolvovat osmitýdenní nástupní odborný výcvik ve speciálním učilišti požární ochrany. "Naše zařízení je zaměřeno na vzdělávání a výcvik profesionálních hasičů pro získání odborné způsobilosti a na prohloubení znalostí ve speciálních kursech," přibližuje Vladimír Foldyna z Odborného učiliště požární ochrany ve Frýdku-Místku. "Pořádáme mimo jiné odborné kursy pro strojníky, spojaře, operační techniky, operační důstojníky a velitele všech stupňů. Ve specializačních kursech si rozšiřují a doplňují znalosti například osádky rychlých zásahových automobilů, vůdci plavidel nebo obsluhy motorových pil." Neméně důležitá je zdravotní příprava. Hasiči musí také umět rozlišit závažnost zranění, udržet základní životní funkce raněných, pokud třeba přijedou k dopravní nehodě dříve než lékaři. Jsou nuceni čelit psychicky náročným situacím (krev, naříkající lidé).

Problémy s jazyky

Čeští hasiči mají dobré uplatnění i v zahraničí. Například hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy byl zařazen do týmů SAR (Searching Rescue Team), které se zabývají i pomocí při rozsáhlých živelních pohromách v Evropě. Během pouhých čtyř hodin musí sbalit potřebnou výstroj a odletět na místo určení. "Máme lidi, kteří jsou schopni pracovat ve výškách, v hloubkách, potápěče, spojové specialisty, specialisty pro práci v podzemí, v extrémních podmínkách. Odborně jsou hodnoceni na výši, ale mají problém s jazyky," svěřuje se Dalibor Gosman. Na příští rok je plánované cvičení evropských záchranných týmů, kde bude nutná angličtina. Také v operačních střediscích se zavádí dvojjazyčný provoz (angličtina, němčina). "Musíme být schopni komunikovat s cizinci, zjistit, co se stalo, kde a v jakém rozsahu, abychom mohli přiměřeně zasáhnout," doplňuje Gosman.

Jaké předpoklady musí mít zájemce o práci hasiče?

* středoškolské vzdělání (nejlépe technického směru)
* fyzická zdatnost
* psychická odolnost
* morální způsobilost (nesmí být trestán)
* znalost angličtiny nebo němčiny
* ochota neustále se vzdělávat a zvyšovat fyzickou kondici
* schopnost spolupráce v týmu