Abyste dostali příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení, musíte si hledat práci.

Abyste dostali příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení, musíte si hledat práci. | foto: Profimedia.cz

Když jste v hmotné nouzi

  • 5
Pomoci z nejhoršího by vám měly tři dávky – příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Když jste v hmotné nouzi, máte kromě peněz i jiné drobné úlevy, nemusíte třeba platit poplatky u lékaře a v lékárnách.

Příspěvek na živobytí

Kdo má nárok

Abyste měli na příspěvek nárok, musíte být opravdu chudí. Podmínky jsou tvrdé:

  • Musíte mít nízký příjem, kdy po odečtení nákladů na bydlení nemáte ani takzvané existenční minimum, což je 2 020 korun. Pozor, nejde o jakékoli náklady na bydlení – počítají se jen do tabulkové výše (stejně jako u příspěvku na bydlení viz tabulky na této stránce dole).
  • Nesmíte mít majetek. Jestli máte doma televizi, auto (i když staré) nebo v šuplíku přívěsek po babičce, nejste v hmotné nouzi. Počítejte s tím, že budete muset věci prodat.
  • Musíte se aktivně snažit získat práci a zlepšit svou situaci. Tato podmínka se netýká starobních důchodců a lidí plně invalidních.

Když tyto podmínky splňujete, jděte na úřad. Tam posoudí, jestli na příspěvek dosáhnete, nebo ne. Nárok se posuzuje hodně individuálně, záleží i na přístupu úředníků.

Kolik dostanete

Příspěvek na živobytí by vám měl dorovnat příjmy do existenčního minima. Od příjmů však nejprve úředníci odečtou nájem (ten, který skutečně platíte, ale ne víc, než kolik povolují tabulky u příspěvku na bydlení). Zbytek peněz pak porovnají s životním minimem. Když máte méně, částku vám doplatí.

Například muž z Prahy si vydělává 6 000 korun měsíčně. Jeho náklady na bydlení jsou 5 000. Po odečtu příjmy minus nájem mu na živobytí zbude 1 000 korun. Existenční minimum je vyšší 2 020 korun, úřad mu proto doplatí 1 020 korun.

Příspěvek vám mohou zvýšit například při nákladné potřebné dietě, po roce soustavného pobírání příspěvku na živobytí nebo při aktivním hledání zaměstnání. O kolik? to se řeší individuálně.

Kde o dávku žádat

Na sociálních odborech pověřených obecních úřadů podle místa pobytu.

Co mít s sebou

  • občanský průkaz, rodné listy dětí
  • potvrzení o výši nájemného
  • potvrzení o příjmech za poslední tři měsíce

Žádost dostanete na úřadě nebo ji lze nalézt na internetu na http://povrtal. mpsv.Hz/forma/. Žádost můžete podat kdykoli, potvrzení o příjmech pak budete dokládat každý měsíc.

hmotná nouze

Hmotná nouze je stav, kdy si člověk není schopen zajistit základní životní potřeby a nemůže tuto situaci změnit.

Doplatek na bydlení

Kdo má nárok

Ten, komu po úhradě nákladů na bydlení nezbývá více, než je částka na živobytí. Aby měl člověk nárok na doplatek na bydlení, musí pobírat příspěvek na živobytí a příspěvek na bydlení. Výjimečně může doplatek na bydlení získat i ten, komu příspěvek na živobytí přiznán nebyl, ale jeho příjmy jsou nízké.

Nárok na doplatek na bydlení vám neuznají, když bez vážného odůvodnění odmítnete možnost bydlet levněji v obci, kde máte trvalý pobyt. Tato podmínka neplatí pro důchodce.

Kolik dostanete

Výše doplatku na bydlení by měla být taková, že po zaplacení nájmu rodině zůstane celá částka existenčního minima. Nepočítejte, že když platíte v malé obci za bydlení třeba 10 000 korun, úřad vám vše zaplatí. Nájem se musí opět vejít do tabulek jako u příspěvku na bydlení.

Kde o dávku žádat

Na sociálních odborech pověřených obecních úřadů podle místa trvalého pobytu.

Co mít s sebou

  • doklady totožnosti
  • potvrzení o tom, že pobíráte příspěvek na bydlení

když je nejhůř

Abyste měli nárok na dávky v hmotné nouzi, nesmíte mít opravdu žádný majetek.

Mimořádná okamžitá pomoc

Kdo má nárok

O mimořádnou okamžitou pomoc se může ucházet člověk

  • zasažený živelní pohromou
  • vracející se z výkonu trestu
  • po ukončení léčby závislosti
  • po propuštění z dětského domova, výchovného ústavu

Kolik dostanete

Pro ty, které stihlo neštěstí v podobě nějaké katastrofy, je výše pomoci až patnáctinásobek životního minima pro jednotlivce (3 126 x 15), tedy 46 890 korun.

Dávku mohou dostat i ti, kteří nemají peníze na poplatek při ztrátě dokladů, duplikátu rodného listu nebo v případě nutné úhrady noclehu. V těchto situacích se částka stanoví podle konkrétního výdaje.

Lidé propuštění z vězení, z výchovného ústavu, z psychiatrické léčebny mohou dostat až 1 000 korun, ale součet za kalendářní rok nesmí překročit čtyřnásobek životního minima jednotlivce, tedy 12 504 Kč.

Mimořádná okamžitá pomoc se vyplácí ihned, peníze dostanete na úřadě rovnou do ruky.

Kde o dávku žádat

Na sociálních úřadech obcí s rozšířenou působností.

Co mít s sebou

  • doklad totožnosti
  • propouštěcí dokumenty z léčebny, doklad o ztrátě dokladů....

(Problematika je velmi složitá, modely jsou orientační. Informace v zákoně 111/2006)